Wiata dla rowerów na Nowym Mieście. Powstała w ramach RBO

KATEGORIA: INWESTYCJE / 8 stycznia 2020

Fot. Stowarzyszenie Rowery.Rzeszów.pl

Mieszkańcy osiedla Nowe Miasto mają od pewnego czasu możliwość zaparkowania swojego roweru pod nowym zadaszonym parkingiem dla rowerów zrealizowanym w ramach zeszłorocznego Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Koszt przystosowania terenu oraz budowy obiektu znajdującego się przy ul. Świadka wyniósł 144 900 zł i znajduje się w nim ponad 50 miejsc na rowery. Wiata powstała w miejscu dawnego Komisariatu Policji nr I.

- Ta inwestycja została zrealizowana z inicjatywy mieszkańców Nowego Miasta w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego - informuje rzecznik prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki.

Za inicjatywą powstania parkingu dla rowerów w głosowaniu dotyczącym projektów realizowanych w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2019 głosowało 1213 mieszkańców Rzeszowa, a inwestycja została zaliczona do drugiej kategorii projektów RBO 2019. Pomysł budowy wiaty był zgłaszany do budżetu obywatelskiego już wcześniej, ale wówczas nie uzyskał odpowiedniego poparcia.

Fot. Stowarzyszenie Rowery.Rzeszów.pl

Zdaniem oficera rowerowego działającego w ramach Stowarzyszenia Rowery.Rzeszów.pl i jednocześnie rzeszowskiego radnego Rozwoju Rzeszowa Daniela Kunysza, to duże udogodnienie dla użytkowników jednośladów.

- Tego typu wiata zajmuje około cztery miejsca parkingowe dla samochodów, ale tworzy kilkadziesiąt miejsc dla rowerzystów, więc wzrost wydajności jest tutaj widoczny. Cieszymy się, że mieszkańcy Nowego Miasta wyszli z taką inicjatywą - mówi Daniel Kunysz.

Fot. Stowarzyszenie Rowery.Rzeszów.pl

Stworzenie wiaty dla rowerów zostało zrealizowane w ramach RBO 2019 i jest to w zasadzie pierwszy taki obiekt w Rzeszowie. Spoglądając w budżet Rzeszowa na ten rok próżno szukać kolejnych podobnych inwestycji, choć jak zaznacza Daniel Kunysz środowisko rowerzystów w Rzeszowie będzie starało się apelować o stworzenie takich obiektów w innych częściach miasta.

- My jako stowarzyszenie chcielibyśmy aby w przyszłej polityce rowerowej Rzeszowa znalazły się zapisy mówiące o potrzebie utworzenia większej ilości tego typu wiat. Tych stojaków w Rzeszowie potrzeba na pewno więcej- uważa oficer rowerowy stowarzyszenia Rowery.Rzeszów.pl.

Najczęściej wskazywanym miejscem, w którym parkingi dla rowerzystów byłyby przydatne, są okolice dworca kolejowego w Rzeszowie, gdzie w ciągu najbliższych lat ma powstać Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne, którego ideą jest skupienie różnych form transportu publicznego.

Wokul

Fot. Stowarzyszenie Rowery.Rzeszów.pl

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4