Pierwszy most z programu „Mosty dla regionów” powstanie na Podkarpaciu

KATEGORIA: INWESTYCJE / 6 marca 2020

- Ten most jest ważny nie tylko dla bezpieczeństwa i komfortu podróżowania, ale przede wszystkim otwiera te tereny na rozwój gospodarczy – powiedział w piątek marszałek Władysław Ortyl tuż przed podpisaniem umowy na projekt nowego mostu na Sanie w Jarosławiu.

Jest to pierwsza inwestycja, która powstanie w ramach rządowego programu Mosty dla regionów. Sama przeprawa przez San powinna być gotowa w 2023 roku.

Zanim jeszcze umowa została podpisana marszałek Władysław Ortyl przekazał oficjalne gratulacje Annie Schmidt-Rodziewicz, dotychczas sekretarzowi stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która od dziś objęła tekę sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Podpisy pod umową na zaprojektowanie nowego mostu na Sanie złożyli Piotr Miąso dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, który w imieniu samorządu województwa jest inwestorem oraz Tomasz Siwowski, prezes zarządu firmy Promost Consulting, która będzie wykonywać projekt. W uroczystym podpisaniu dokumentów oprócz wspomnianej Anny Schmidt–Rodziewicz uczestniczyli: Grzegorz Puda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, marszałek Władysław Ortyl, wicewojewoda Jolanta Sawicka oraz posłowie z Podkarpacia Teresa Pamuła i Tadeusz Chrzan.

Fot. Daniel Kozik/Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

- To kolejna wielka inwestycja infrastrukturalna, która możliwa będzie na Podkarpaciu dzięki rządowi Prawa i Sprawiedliwości – mówiła wiceminister Anna Schmidt-Rodziewicz. - Dwa lata temu 22 maja premier Mateusz Morawiecki ogłosił rządowy program Mosty+. Dzięki doskonałej współpracy rządu, odpowiedzialnych za te działania ministerstw oraz samorządu województwa i pana marszałka już dzień później w Jarosławiu ogłosiliśmy, że pierwszym flagowym obiektem tego programu będzie inwestycja na Sanie – podkreślała wiceminister. - Jestem bardzo dumna i szczęśliwa z tego powodu. To już druga wielka inwestycja dla Jarosławia, po obwodnicy miasta, której budowę przez laty zagwarantował rząd PiS. Nowy most jest niezwykle ważny dla mieszkańców powiatu jarosławskiego, ale także lubaczowskiego.

Podpisana umowa zakłada opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla trzech zadań. Pierwsza z nich to projekt pod budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej 865 Jarosław – Bełżec wraz z budową mostu na Sanie w okolicy Muniny i Sobiecina.

- Ta inwestycja z punktu widzenia rozwoju województwa, z puntu widzenia Jarosławia oraz powiatów jarosławskiego i lubaczowskiego jest niezmiernie ważna. Droga 865 jest dla nas strategiczna, chcemy ją rozwijać remontować i jest dla nas priorytetem w nowej perspektywie finansowej. Łączy ona drogę krajową nr 17 i autostradę A 4. Łączy nas także z Lubelszczyzną i Roztoczem – mówił marszałek Władysław Ortyl. – Ta nowa droga i most otwierają szanse dla nowych terenów inwestycyjnych w powiecie jarosławskim oraz nowe możliwości dla powiatu lubaczowskiego. Stąd nasza radość z podpisania tej umowy – dodał marszałek.

Fot. Daniel Kozik/Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

- Głównym celem rządowego programu Mosty dla regionów jest uzupełnienie lokalnej infrastruktury drogowej o brakujące przeprawy mostowe. W programie założyliśmy, że nowe przeprawy mogą powstawać w ciągach dróg zarządzanych przez samorządy, to jest na drogach gminnych, powiatowych czy wojewódzkich. Oczywiście ważna jest tu aktywność samorządów a na Podkarpaciu widać, jak bardzo władze są dynamiczne w sięganiu po środki unijne, w wykorzystywaniu ich do rozwoju. Cieszę się, że Podkarpackie, które ma szczęście do ministrów odpowiedzialnych za rozwój regionów - a mowa tu i o Jerzym Kwiecińskim i o Małgorzacie Jarosińskiej –Jedynak, tak dobrze umie wykorzystać szanse, jakie stwarza polski rząd – mówił Grzegorz Puda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

W ramach dokumentacji ma powstać projekt prawie 2-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej 865. Początek nowego fragmentu trasy zaplanowano na węźle drogowym „Jarosław-Munina” DK 94. Tu planowana jest budowa nowych łącznic i dwóch rond. Droga przed mostem prowadzona będzie w nasypie, natomiast za mostem w nasypie i po istniejącym terenie. Nad Sanem, wałem przeciwpowodziowym, drogą wewnętrzną oraz nad terenami zalewowymi ma powstać most o długości całkowitej 624 m, z czego 100 metrów nad nurtem wody. Koniec nowego odcinka drogi 865 zaprojektowano w formie ronda.

- Bardzo się cieszę, że inżynierowie z Podkarpacia będą projektować most i drogi dla Podkarpacia. Proszę mieć pewność, że most będzie piękny, trwały, efektywny i będzie jednym z większych w regionie. Mam nadzieje, że kiedy powstanie będzie wizytówką dla mieszkańców Jarosławia i Podkarpacia. To dla nas wielka duma i radość móc projektować u siebie i dla siebie – zaznaczał Tomasz Siwowski, prezes zarządu Promost Consulting.

- Wiele lat temu, kiedy zaczynałem zawodową drogę i brałem udział w planowaniu obwodnicy Jarosławia mówiliśmy, że niezbędne jest, aby miasto otworzyć na północ i teraz tak się stanie. PZDW już przygotowuje dokumentacje dla różnych inwestycji, które będą miały szanse na finansowanie z nowej perspektywy finansowej – powiedział dyrektor PZDW Piotr Miąso.

Fot. Daniel Kozik/Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Wstępny koszt budowy fragmentu drogi i mostu na Sanie oszacowany został na 123 mln złotych. - Chcielibyśmy, aby inwestycja była gotowa w 2023 roku – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

W ramach podpisanej umowy Promost Consulting zaprojektuje dwie kolejne powiązane inwestycje: budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 865 Jarosław – Bełżec w miejscowościach Sobiecin i Koniaczów oraz budowę nowego fragmentu drogi wojewódzkiej 870 Sieniawa – Jarosław w miejscowości Koniaczów i Szówsko.

Mapy do celów projektowych i opracowań geologicznych dla wszystkich zadań mają zostać wykonane do końca listopada 2020, natomiast projekt budowlany i wykonawczy wraz z uzyskaniem decyzji ZRID ma powstać do końca listopada 2021.

Red.

Fot. Daniel Kozik/Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4