Trzaskowski i jego droga polityczna. Jak się to ma do deklaracji wyborczych?

KATEGORIA: POLITYKA / 10 lipca 2020

Donald Tusk i jego polityczny wychowanek Rafał Trzaskowski.
Fot. Archiwum KPRM

Zapewnia, że jest zwolennikiem 500+, obniżania podatków oraz niższego wieku emerytalnego. Tymczasem od wielu lat Rafał Trzaskowski jest członkiem, a nawet wiceprzewodniczącym partii, która podnosiła podatki, podwyższyła wiek emerytalny i za czasów której dziesiątki miliardów złotych rocznie zamiast trafiać do rodzin, były wyłudzane z VAT-u. Czy Polacy, którzy doskonale pamiętają rządy Donalda Tuska, dadzą się nabrać na jego nową wersję?

Rafał Trzaskowski, podobnie jak Donald Tusk, do perfekcji opanował lekcje PR-owców: o czym mówić na wiecach, a jakich tematów nie poruszać. Ciągle powtarza, że „trzeba patrzeć w przyszłość, a nie w przeszłość”. To nie przypadek, że kandydat Platformy Obywatelskiej woli unikać tematu tego, co było, i za co jest – jako minister w rządzie Donalda Tuska – współodpowiedzialny. Polityka 8 lat rządów jego partii nie jest bowiem czymś, czym mógłby się pochwalić. Trudno bowiem chwalić się podwyższeniem VAT-u (z 22 do 23 proc.), podwyższeniem kosztów pracy (składka rentowa po stronie pracodawcy z 4,5 do 6,5 proc.), ograniczeniem ulgi na dzieci, likwidacją ulgi na internet czy dwucyfrowym bezrobociem.

W swoim programie Rafał Trzaskowski zapisał m.in. przywrócenie możliwości odliczania 50 proc. kosztów uzyskania przychodu dla twórców. „Marzy mi się kraj, w którym artystów się wspiera” - mówił 8 lipca na wiecu w Szczecinie, jakby zupełnie zapominając, że ulgę dla artystów zlikwidował w 2012 roku rząd Donalda Tuska, a przywrócił w 2019 roku rząd Mateusza Morawieckiego.

Podczas swoich przemówień Rafał Trzaskowski nie porusza też kwestii nielegalnych imigrantów. Dziś granica Grecji z Turcją jest dla nich nie do przekroczenia, ale to właśnie on kilka lat temu – wespół z Donaldem Tuskiem – negocjował w Brukseli tzw. relokację uchodźców, w ramach której do Polski miało przymusowo trafić 5 tysięcy przybyszów ze Wschodu i Afryki. Jakie stanowisko w tej sprawie zająłby jako prezydent Polski?

Kandydat PO mówi, że marzy o „kraju, w którym władza może się uwolnić od własnych kompleksów i spojrzeć w przyszłość”. Tymczasem ambitny projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego między Łodzią a Warszawą nazywa „gigantomanią”, dodając że skoro Niemcy budują swoje nowe megalotnisko pod Berlinem, to w Polsce nie jest ono potrzebne. Można zapytać, czy za takimi wypowiedziami stoją tylko kompleksy, czy jednak coś więcej? I czy w II RP budowę Centralnego Okręgu Przemysłowego Trzaskowski również nazwałby „gigantomanią”?

Trzaskowski ma również problem z inną strategiczną inwestycją. Dlaczego 24 czerwca w Rzeszowie nie mówił nic o potrzebie budowy drogi ekspresowej S19 i całego szlaku Via Carpathia? Przyjechał wtedy na Podkarpacie z Lublina, więc na pewno zauważył niski komfort jazdy starymi drogami między tymi dwoma regionami. Droga S19 już dawno w całości byłaby gotowa, gdyby na początku 2008 roku rząd Donalda Tuska nie wykreślił jej z listy priorytetowych inwestycji drogowych kraju (w latach 2008-2015 powstało zaledwie 12 km S19).

Rozmowa o konkretach mogłaby być dla Rafała Trzaskowskiego kłopotliwa, dlatego swój przekaz kandydat Platformy opiera na sloganach i hasłach, pod którymi mógłby się podpisać każdy z kandydatów. Mówi o „budowaniu”, „przyszłości” i „zgodzie”, unikając jednocześnie odpowiedzi na pytania dotyczące nie tylko swoich prawdziwych poglądów, ale i niespełnionych w Warszawie obietnic, takich jak słynne już darmowe żłobki i przedszkola.

Z punktu widzenia marketingu politycznego Rafał Trzaskowski jest produktem niemal perfekcyjnym. Świetnie się prezentuje, potrafi powiedzieć wszystko, co chcą usłyszeć ludzie, i skutecznie odwrócić ich uwagę od spraw dla siebie niewygodnych. Robi to nawet lepiej niż kiedyś Donald Tusk, który Trzaskowskiego wypromował.

Arkadiusz Rogowski

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4