Dyskryminacja w polskich szkołach? Niekoniecznie. Zobacz co wykazał raport

KATEGORIA: POLITYKA / 25 sierpnia 2020

Konferencja działaczy Przedwiośnia
Fot. Kamila Szeliga

W ostatnich tygodniach przedstawiciele stowarzyszenia Przedwiośnie, czyli młodzieżówki partii Wiosna Roberta Biedronia prowadzili raport obrazujący „poziom tolerancji i mowy nienawiści” w polskich szkołach ponadpodstawowych. Powstał on w oparciu o ankiety, które przeprowadzone zostały w 158 szkołach w całej Polsce na grupie 9662 uczniów i uczennic. W Rzeszowie chęć udziału w ankiecie wyraziły tylko dwie placówki – II Liceum Ogólnokształcące oraz Akademickie Liceum Ogólnokształcące. Co było powodem odrzucenia propozycji wzięcia udziału w badaniach?

- Pojawiały się braki odpowiedzi na pytanie kierowane do szkół lub odpowiedzi, które sugerowały, że taka ankieta i jej ewentualny negatywny wynik wskazujący na brak tolerancji czy akceptacji w szkołach mógłby rzutować na dobre imię szkoły – stwierdził Damian Winiarski z Wiosny podczas wtorkowej konferencji podsumowującej przeprowadzenie badania.

W ankiecie pojawiały się pytania dotyczące zarówno uczniów jak i nauczycieli, m.in.: „Czy kiedykolwiek byłaś/aś świadkiem aby nauczyciel/ka lub inny pracownik szkoły śmiał się z seksistowskich żartów?”, „Czy doświadczyłeś/aś dyskryminacji ze względu na płeć?” lub „Czy temat orientacji seksualnej był poruszany w Twojej szkole w ramach lekcji Wychowanie do życia w rodzinie?”. Analizując odpowiedzi udzielone przez uczniów można stwierdzić, że większości, bo około 75 proc. badanych, nie dotyczy problem nietolerancji i mowy nienawiści wśród rówieśników ani pracowników szkoły. Działacze Przedwiośnia skupili się jednak na mniejszości ankietowanych, czyli na uczniach, którzy zaznaczyli w badaniu, że z różnych przyczyn nie czują się akceptowani w ich środowisku szkolnym i właśnie do nich zwrócili się z apelem.

Fot. Kamila Szeliga

- Czasami trzeba wziąć sprawy we własne ręce i my właśnie chcemy stworzyć na Podkarpaciu bezpieczną przestrzeń dla wszystkich osób, które tego potrzebują. Zwracam się więc z prośbą, aby wszyscy Ci, którzy czują się w jakikolwiek sposób wykluczeni lub nieakceptowani w swoim środowisku zwrócili się do nas, jesteśmy zawsze dla Was otwarci – zaapelował Damian Winiarski.

Ogólne wyniki ankiety prezentujemy poniżej.

Fot. Materiały prasowe

Kam.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4