Posłanki PO pytają o plan walki z pandemią w PUW. Szybka reakcja wojewody

KATEGORIA: POLITYKA / 5 października 2020

Fot. Kamila Szeliga

W poniedziałkowe (5 października) popołudnie przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa zainicjowana przez poseł Krystynę Skowrońską oraz poseł Joannę Frydrych. Przedstawicielki Platformy Obywatelskiej wyraziły wątpliwości związane ze skutecznością działań służb wojewody Ewy Leniart w okresie pandemii koronawirusa oraz wniosły o możliwość dostępu do dokumentacji z tym związanej w ramach kontroli poselskiej.

- W interesie mieszkańców województwa podkarpackiego chcemy sprawdzić, jak przygotowane są służby wojewody, jak wygląda współpraca z samorządami, szpitalami i służbami inspekcji sanitarnej. Zależy nam, aby mieć informacje, jak zabezpieczeni są pacjenci województwa podkarpackiego. Chcemy zapytać wojewodę m.in. o cały plan związany z pandemią na Podkarpaciu, o zakupy, które były od początku pandemii wykonywane – mówiła poseł PO Krystyna Skowrońska.

Fot. Kamila Szeliga

Posłanki przedstawiły listę pytań, związanych z kwestią walki z pandemią koronawirusa, które skierowały do wojewody. Padły pytania o ilość łóżek szpitalnych, respiratorów, dostępności szczepionek na grypę oraz miejsc w izolatoriach. Oficjalnie poprosiły także o możliwość wglądu do dokumentów, materiałów oraz informacji gromadzonych w PUW, dotyczących przeciwdziałania negatywnym skutkom Covid-19 w województwie podkarpackim. Takim działaniem chcą sprawdzić przygotowanie województwa do drugiej fali zachorowań.

- Nie możemy zgodzić się, że jesteśmy odpowiednio przygotowani na drugą falę pandemii, chociaż rząd zapewnia nas na wszystkich konferencjach, że jesteśmy – mówiła poseł Skowrońska.

W połowie wystąpienia posłanek Platformy Obywatelskiej, na ich konferencji niespodziewanie zjawiła się wojewoda podkarpacki Ewa Lenart, która stwierdziła, że od razu zaprasza posłanki Platformy Obywatelskiej na rozmowę o działaniach związanych z pandemią. Zapewniła także, że mieszkańcy regionu mogą się czuć bezpiecznie, ponieważ służby pozostają w stałej gotowości.

Fot. Kamila Szeliga

- Bardzo się cieszę, że posłowie opozycji zechcieli przyznać po ośmiu miesiącach zmagań z epidemią, że Covid-19 nie jest problemem PiS-u, nie jest problemem wymyślonym, tylko jest problemem dotyczącym wszystkich obywateli Polski. Niezwykle się cieszę, że po tych ośmiu miesiącach będziemy mogły wspólnie usiąść i będę mogła zaprezentować działania, które dotychczas były realizowane oraz odpowiem na te wszystkie pytania, które panie poseł będą chciały zadać – zwróciła się do posłanek PO wojewoda.

- Serdecznie zapraszam i uważam, że dla dobra, zdrowia i bezpieczeństwa obywateli, które jest zagrożone wobec epidemii, która trwa od marca, wreszcie opozycja także powinna usiąść do wspólnego stołu, aby porozmawiać, co możemy zrobić, aby poziom zabezpieczenia był jeszcze większy niż jest obecnie – powiedziała Ewa Leniart.

Wojewoda przypomniała też, że w podkarpackich szpitalach przygotowanych jest 419 łóżek dla chorych na Covid-19, a ich liczba może być zwiększona.

Posłanki PO na wtorek zapowiedziały wyniki swej kontroli.

Kam.

Fot. Kamila Szeliga

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4