O współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza z udziałem Podkarpacia

KATEGORIA: POLITYKA / 3 grudnia 2020

Fot. M. Romankiewicz/Biuro Prasowe UMWP

O tym jak rozwijać dalszą współpracę międzyregionalną w ramach Inicjatywy Trójmorza rozmawiali w czwartek na spotkaniu on-line marszałkowie województw oraz przedstawiciele instytucji rządowych i finansowych z kraju i zza granicy. Województwo podkarpackie reprezentował marszałek Władysław Ortyl.

Spotkanie Współpracy Regionów Inicjatywy Trójmorza było poświęcone między innymi sieci gospodarczej Regionów Trójmorza, która może stać się skutecznym instrumentem współpracy regionów, a także możliwości rozwoju sieci międzyregionalnych w ramach Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej. Uczestnicy mówili też o swoich oczekiwaniach, dzieląc się spostrzeżeniami i doświadczeniami.

Udział w spotkaniu wzięli przedstawiciele samorządów i instytucji z Polski, Estonii, Węgier, Chorwacji, Czech, Litwy i Rumunii. Głos na spotkaniu zabrali między innymi: Jarosław Stawiarski - marszałek województwa lubelskiego, Artur Kosicki - marszałek województwa podlaskiego, Gabriela Masłowska - przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu do spraw Trójmorza, dr hab. Marcin Szewczak – prezes Instytutu Rozwoju Samorządu Terytorialnego, Anna Pawłowska i Tomasz Jamróz – przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Paweł Nierada – wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, oraz Julianna Orban-Matte - dyrektor EUWT Via Carpatia.

Uczestników powitał Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego, członek prezydium Europejskiego Komitetu Regionów.

- Zaczynamy działać na poziomie regionalnym. Chcemy współpracować i pokazywać regiony jako gotowe do współpracy. Bierzmy sprawy w swoje ręce. Współpracę polityczną zostawmy rządom, a my skupmy się na tworzeniu kontaktów gospodarczych i międzyludzkich – apelował marszałek lubelski.

Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego
Fot. M. Romankiewicz/Biuro Prasowe UMWP

Marszałek Władysław Ortyl podczas spotkania nawiązał do I Forum Regionów Trójmorza, które miało miejsce w podrzeszowskiej Jasionce w 2018 roku. Wówczas odbyły się panele dyskusyjne poświęcone wyzwaniom i szansom związanym ze współpracą międzyregionalną, również w kontekście Via Carpatia. Na Forum powołano także Obserwatorium Trójmorza.

- Samorząd Województwa Podkarpackiego wraz z Uniwersytetem Rzeszowskim i Urzędem Statystycznym powołali tak zwane Obserwatorium Trójmorza, którego zadaniem jest opracowywane i analizowanie danych statystycznych wykorzystywanych dla potrzeb Inicjatywy Trójmorza. Obserwatorium publikuje i udostępnia materiały eksperckie oraz organizuje debaty tematyczne związane z problematyką integracji w ramach tej inicjatywy międzynarodowej - mówił Władysław Ortyl.

Marszałek zwrócił również uwagę na rolę Via Carpatia w procesie integracji regionów w obszarze Trójmorza.

- Oś komunikacyjna między północą i południem Polski i Europy w postaci drogi Via Carpatia jest coraz bliższa realizacji. Jest to dla nas bardzo duża szansa, a jednocześnie zobowiązanie do podejmowania działań, które będą służyć wykorzystaniu tej drogi – kontynuował marszałek, który zwrócił również uwagę na istotę Makroregionalnej Strategii dla regionu Karpat.

- Makroregionalna Strategia Karpacka lokuje się w znacznej części obszaru Trójmorza. Jest ona powszechna i dojrzała, bo formy współpracy międzyregionalnej tego dowodzą. Chcemy, aby obszar ten dynamicznie się rozwijał, jednocześnie mamy świadomość, że musimy go przygotować na duży ruch osobowy i towarowy, który nastanie po uruchomieniu Via Carpatia. Mieszkańcy Karpat i mieszkańcy Trójmorza zasługują na nasze wsparcie w obszarze wszystkich dostępnych obecnie instrumentów – mówił marszałek.

Fot. M. Romankiewicz/Biuro Prasowe UMWP

Gabriela Masłowska, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu do spraw Trójmorza mówiła o potencjale krajów tworzących Trójmorze:

- Trójmorze jest jedną z najszybciej rozwijających się inicjatyw międzynarodowych na przestrzeni ostatnich pięciu lat i ma szanse stać się wyróżnikiem na arenie międzynarodowej. Dla porównania - Grupa Wyszehradzka ma trzydzieści lat i niekoniecznie jest rozpoznawalna. Trójmorze to - jeden cel, dwanaście państw, trzy sektory i trzy morza. To jeden z najszybciej rozwijających się regionów na świecie. Fundamentem projektu jest położenie geograficzne i tożsamość polityczna. Naszym mottem powinno być: „wszystkie drogi prowadzą do Europy” – powiedziała przewodnicząca Gabriela Masłowska.

O administracji sieciowej 4.0 i możliwości jej zastosowania w kontaktach międzyregionalnych w ramach Trójmorza mówił dr hab. Marcin Szewczak, prezes Instytutu Rozwoju Samorządu Terytorialnego:

- Dzięki administracji sieciowej będziemy mieli silniejszą pozycję, łatwiej będzie realizować wspólne inicjatywy i rozmawiać z decydentami politycznymi. Dziś, znajdujemy się w tym miejscu, w którym Europa Zachodnia była po II wojnie światowej. Dla nas jest to szansa, aby w najbliższej dekadzie wybić się gospodarczo – mówił prezes Marcin Szewczak.

Tomasz Jamróz z Departamentu Współpracy Ekonomicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych mówił natomiast o roli, jaką samorządy mogą odegrać w kwestii współpracy państw Inicjatywy Trójmorza.

- W samorządach terytorialnych widzę ważnego gracza i uczestnika w ramach Inicjatywy Trójmorza. Ich rola jest nie do przecenienia. Inicjatywa Trójmorza kojarzy się ze szczytami na wysokich szczeblach, czy wielkimi projektami infrastrukturalnymi i tak też faktycznie jest. Samorządy terytorialne mogą z kolei odegrać kluczową rolę w takich aspektach, jak: zmotywowanie do współpracy administracji centralnej, popularyzacja samej Inicjatywy Trójmorza, czy wspieranie współpracy małych i średnich przedsiębiorstw – zaproponował Jamróz.

Fot. M. Romankiewicz/Biuro Prasowe UMWP

Paweł Nierada, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego mówił o ekonomicznym wymiarze współpracy w ramach Funduszu Trójmorza.

- Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na inwestycje infrastrukturalne w obszarze Trójmorza, to kwoty na ich realizację sięgają 600 mld euro. Sieć komunikacyjna w Europie jest dobrze rozwinięta i dalej się rozwija na osi Wschód-Zachód, natomiast jeśli chodzi o oś Północ-Południe, oczekiwania są wciąż duże. To właśnie na tym polega inicjatywa, o której dzisiaj rozmawiamy. Braki infrastrukturalne w obszarze Trójmorza do 2030 roku możemy ująć w trzech sektorach: energetycznym, transportowym i technologii cyfrowych – mówił wiceprezes BGK.

Podczas spotkania głos zabrali również: Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego, Julianna Orban – Matte, dyrektor EUWT Via Carpatia oraz Alina-Maria Balaj z Okręgu Bihor.

Celem Inicjatywy Trójmorza jest pogłębianie już istniejącej oraz nawiązanie nowej współpracy pomiędzy dwunastoma państwami członkowskimi Unii Europejskiej z regionu Europy Środkowo–Wschodniej. Chodzi o kraje położone między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Współpraca Regionów Inicjatywy Trójmorza jest uzupełnieniem dotychczasowych działań o aspekt regionalny, który ma służyć umacnianiu idei Trójmorza na poziomie europejskich regionów. Tym samym ma tworzyć dla nich kolejny fundament do budowania partnerskich relacji oraz podejmowania wspólnych przedsięwzięć.

Red.

Fot. M. Romankiewicz/Biuro Prasowe UMWP

Fot. M. Romankiewicz/Biuro Prasowe UMWP

Fot. M. Romankiewicz/Biuro Prasowe UMWP

Fot. M. Romankiewicz/Biuro Prasowe UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4