Wołodymyr Zełeński spotkał się z Ewą Leniart i Konradem Fijołkiem

KATEGORIA: POLITYKA / 6 kwietnia 2023

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Środowa wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego w Polsce zakończyła się spotkaniem z przedstawicielami województwa podkarpackiego i lubelskiego. Z ukraińskim prezydentem rozmawiali m.in. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Zełeński w Polsce

Wołodymyr Zełeński wraz z żoną Oleną spędzili całą środę w Polsce. Ich wizyta odbywała się z w zdecydowanej większości w Warszawie. Tam doszło do rozmów z prezydentem RP Andrzejem Dudą, obie głowy państwa wzięły także udział w polsko-ukraińskim forum gospodarczym.

Zełeński został również odznaczony przez prezydenta Dudę Orderem Orła Białego za pogłębianie przyjaznych i wszechstronnych stosunków między Polską a Ukrainą, rozwijanie współpracy na rzecz demokracji, pokoju i bezpieczeństwa w Europie oraz niezłomność w obronie niezbywalnych praw człowieka.

Ważnym punktem środowej wizyty było wieczorne przemówienie obu prezydentów na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Tam Zełeński dziękując Polakom za pomoc uchodźcom uciekającym z jego kraju, w pierwszej kolejności wspomniał o Rzeszowie.

- Drogi Rzeszowie, dziękuję Ci za to, że zostałeś pierwszym Miastem - Ratownikiem dla Ukrainy. Przemyślu, Lublinie, Chełmie – dziękuję Wam - mówił prezydent Zełeński.

Spotkanie w Chełmie

Okazało się, że nie był to ostatni punkt wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce, bo w godzinach nocnych doszło również do jego spotkania z przedstawicielami województwa podkarpackiego i lubelskiego, które stanowiły i nadal stanowią pierwszą linię pomocy walczącej o wolność Ukrainie. Rozmowy odbyły się w Chełmie (województwo lubelskie), wzięli w nich udział m.in. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek czy prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

Prezydent Zełeński podziękował za pomoc skierowaną do uchodźców, w którą nadzwyczajnie zaangażowała się społeczność województwa podkarpackiego i lubelskiego. Wyrażając tę wdzięczność symbolicznie uhonorował mieszkańców Rzeszowa, Przemyśla, Chełma i Lublina - wręczając odznaczenia prezydentom miast: Konradowi Fijołkowi, Wojciechowi Bakunowi, Jakubowi Banaszkowi oraz Krzysztofowi Żukowi.

- Dziękuje Wam za bezprecedensowe wsparcie, jakiego udzieliliście Ukraińcom w najtrudniejszym okresie, kiedy miliony naszych obywateli musiały szukać ratunku przed wojną - mówił prezydent Wołodymyr Zełeński.

Fot. Adam Lampart/Urząd Miasta Rzeszowa

Ukraińskiemu prezydentowi towarzyszył premier Mateusz Morawiecki. Obecny był też pełnomocnik rządu do spraw uchodźców wojennych z Ukrainy, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Podczas spotkania premier Morawiecki przypomniał, że dzięki poświeceniu ukraińskiej armii utrzymywany jest pokój w pozostałej części Europy.

- Nie wiadomo jakie wyzwania są jeszcze przed nami, bo ukraińscy żołnierze dzielnie i niezwykle bohatersko walczą na linii frontu za wolność Ukrainy, za bezpieczną Polskę i Europę - mówił premier.

Była to pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Ukrainy w Warszawie od czasu zbrojnej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w lutym 2022 r.

Fot. Adam Lampart/Urząd Miasta Rzeszowa

Spotkanie z prezydentem Ukrainy skomentował prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

- Miałem okazję już bezpośrednio uczestniczyć w spotkaniu na zaproszenie prezydenta Zełeńskiego i odebrać osobiście słowa podziękowania dla mieszkańców Rzeszowa i całego regionu za fantastyczne przyjęcie milionów uchodźców, którzy tędy uciekali przed wojną, a wiele tysięcy znalazło tu u nas bezpieczny dach nad głową, opiekę, wsparcie i pomoc. Teraz przekazuję te słowa wdzięczności mieszkańcom Rzeszowa. Satysfakcję daje fakt, że Rzeszów był wymieniany podczas wystąpienia pana prezydenta i podczas wczorajszych uroczystości na pierwszym miejscu, jako pierwsze Miasto-Ratownik które niesie wszechstronną pomoc Ukrainie - powiedział prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Prezydent Ukrainy wspomniał również o stałej współpracy pomiędzy Polską a Ukrainą. - Dla nas i dla naszego regionu oznacza to szansę na rozwój gospodarczy ponieważ, jak wczoraj wybrzmiało podczas oficjalnego wystąpienia, w odbudowie Ukrainy w sposób znaczący będą uczestniczyć polskie, podkarpackie i rzeszowskie firmy. I do tego pan prezydent również nas wczoraj zaprosił - zaznaczył Konrad Fijołek.

Wcześniej w Warszawie o współpracy gospodarczej oraz o planowanej pomocy po zakończeniu wojny rozmawiano podczas Polsko–Ukraińskiego Forum Gospodarczego. Wzięli w nim udział prezydenci Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl.

– To bardzo ważne dyskusje, bo na Podkarpaciu również myślimy już o tym co będzie po wojnie i podtrzymujemy nasze deklaracje o wszelkiej pomocy logistycznej, merytorycznej – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Karol Woliński

Fot. Adam Lampart/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Adam Lampart/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Adam Lampart/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Adam Lampart/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4