Andrzej Duda wręczył w Rzeszowie Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP

KATEGORIA: GOSPODARKA / 5 listopada 2021

Fot. Mateusz Romankiewicz/UMWP

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył w czwartek (4 listopada) w Rzeszowie statuetki najlepszym firmom w ramach XIX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wieczorna gala w Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego odbyła się w ramach drugiej odsłony 6.edycji Kongresu 590.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele rządu i parlamentu RP, ministrowie Kancelarii Prezydenta, samorządowcy, przedstawiciele administracji rządowej, a także członkowie kapituły konkursu oraz reprezentanci nominowanych firm.

Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że bardzo cieszy go fakt, iż może po raz kolejny spotkać się z uczestnikami gali właśnie w Rzeszowie:

- Mimo tego, że siedzimy w filharmonii co drugie miejsce jesteśmy razem, spotykamy się, działamy. Cieszę się, że spotykamy się dzisiaj na Podkarpaciu, które z punktu widzenia realizowanej przeze mnie od sześciu lat misji jest bardzo ważne – podkreślał prezydent Andrzej Duda.

Mówiąc o firmach nominowanych do nagrody, prezydent powiedział, że ich osiągnięcia były bardzo dokładnie analizowane, a o wyborze laureata decydowały detale.

- Wszystkie te firmy są naprawdę świetne. To są firmy, które nawet w pandemii koronawirusa radziły sobie jak tylko się dało. Ich zarządzający z wielkim sercem i mądrością podchodzili do tego, jak radzić sobie w tych trudnych czasach – mówił prezydent.

Witając gości uroczystej gali marszałek Władysław Ortyl mówił o znaczeniu Kongresu 590 i o tym, że Podkarpacie to właściwe miejsce do uhonorowania polskich firm Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP.

- Dla nas jest to niezwykła nobilitacja, ponieważ podobnie jak w latach ubiegłych najważniejsza nagroda gospodarcza przyznawana przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej będzie wręczona w stolicy Podkarpacia. Panie Prezydencie, chciałem za ten fakt bardzo podziękować, w szczególności za determinację i konsekwencję - podkreślał Ortyl.

O pracach kapituły i zasadach wyboru laureatów mówił jej wiceprzewodniczący.

- Kapituła bardzo się w tym roku napracowała. Wszystkie zgłoszenia były bardzo dobre. Poziom tegorocznych laureatów jest poziomem bardzo wysokim – zapewnił prof. Piotr Wachowiak – wiceprezes Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.

Podczas wydarzenia poseł Marek Suski odczytał list od wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, w którym prezes PiS napisał, że cieszy się, iż Kongres 590 wraca na swoje miejsce, gdzie się narodził i przez wiele lat odbywał – „do swego podkarpackiego domu”.

- To w nim od pięciu lat toczą się państwa debaty nad najważniejszymi dla dynamicznego rozwoju naszej ojczyzny kwestiami – napisał Jarosław Kaczyński.

Na początek gali zostały zaprezentowane wszystkie nominowane do nagrody firmy w poszczególnych kategoriach czyli w pięciu głównych:

Lider MŚP – nagroda dla mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw, które funkcjonują na polskim rynku od co najmniej 5 lat i z sukcesem rozwijają się, będąc liderem w regionie,

Narodowy Sukces – nagroda dla polskich przedsiębiorstw, które od co najmniej 5 lat osiągają trwały wzrost i zrównoważony rozwój, będąc wzorem funkcjonowania dla innych przedsiębiorstw,

Międzynarodowy Sukces – nagroda dla polskich przedsiębiorstw funkcjonujących od co najmniej 5 lat, które osiągają znaczące sukcesy na rynkach zagranicznych,

Odpowiedzialny Biznes – nagroda dla polskich przedsiębiorstw wykazujących się aktywnymi działaniami związanymi ze społeczną odpowiedzialnością biznesu,

Firma Rodzinna – nagroda dla polskich przedsiębiorstw z sektora mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw, które są jednocześnie firmami rodzinnymi, zarejestrowanymi i działającymi w Polsce co najmniej od 15 lat

oraz w dwóch kategoriach specjalnych:

Badania+Rozwój – nagroda dla zespołów badawczych, jednostek naukowych lub przedsiębiorstw, które wdrażają innowację produktową lub technologiczną,

STARTUP_PL – nagroda dla polskich przedsiębiorstw, które istnieją na rynku nie dłużej niż 5 lat oraz stworzyły innowację produktową lub technologiczną.

Poniżej nominowane firmy:

1. Lider MŚP

FIRMA MEBLOWA NAWROCKI zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

P.W. VIKKING KTS SP. Z O.O. zgłoszone przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

SUMM-IT SP. Z O.O. zgłoszony przez Unię Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza

1. Narodowy Sukces

ADAMED PHARMA S.A. zgłoszony przez Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii

BETAMED S.A. zgłoszony przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „TERAZ POLSKA”

SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA „MLEKPOL” zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

1. Międzynarodowy Sukces

ANWIL S.A. zgłoszony przez Państwową Inspekcję Pracy

KGHM POLSKA MIEDŹ S.A. zgłoszony przez Związek Pracodawców Polska Miedź

WB ELECTRONICS S.A. zgłoszony przez Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii

1. Odpowiedzialny Biznes

GRUPA LOTOS S.A. zgłoszona przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu

LPP S.A. zgłoszony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

PKN ORLEN S.A. zgłoszony przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „TERAZ POLSKA”

1. Firma Rodzinna

AMZ-KUTNO S.A. zgłoszony przez Związek Pracodawców Klastry Polskie

DECCO S.A. zgłoszony przez Polskie Towarzystwo Gospodarcze

ERKADO SP. Z O.O. zgłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

1. Badania+Rozwój

EXPLORNA THERAPEUTICS SP. Z O.O. zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Fundację na rzecz Nauki Polskiej oraz Uniwersytet Warszawski

INSTYTUT BIOCYBERNETYKI I INŻYNIERII BIOMEDYCZNEJ IM. MACIEJA NAŁĘCZA PAN zgłoszony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości

TRIGGO S.A. zgłoszony przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu

1. STARTUP_PL

BIOTTS S.A. zgłoszony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

MNM DIAGNOSTICS SP. Z O.O. zgłoszony przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej

TECHNOLOGY SP. Z O.O. zgłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Ostatecznie zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali:

Lider MŚP: FIRMA MEBLOWA NAWROCKI

Narodowy Sukces: SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA „MLEKPOL”

Międzynarodowy Sukces: KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.

Odpowiedzialny Biznes: PKN ORLEN S.A.

Firma Rodzinna: AMZ-KUTNO S.A.

Badnia+Rozwój: INSTYTUT BIOCYBERNETYKI I INŻYNIERII BIOMEDYCZNEJ IM. MACIEJA NAŁĘCZA PAN

STARTUP_PL: SUNROOF TECHNOLOGY SP. Z O.O.

Prezydent przyznał także Nagrodę Indywidualną i Nagrodę Specjalną. Pierwszą otrzymał Sergiusz Martyniuk – właściciel firmy PRONAR. Druga powędrowała do prezesa NBP Adama Glapińskiego za utrzymanie stabilności systemu bankowego w kraju podczas pandemii.

Wieczór zakończył występ Mateusza Krzyżowskiego, półfinalisty XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP to wyróżnienie gospodarcze, przyznawane raz do roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Inicjatywa w ciągu osiemnastu edycji zmieniała swoją formułę, jednak cel pozostał niezmienny - wspieranie polskich przedsiębiorców i wyróżnianie najlepszych.

Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP zostają uhonorowane przedsiębiorstwa, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki narodowej, przestrzegają zasad odpowiedzialnego biznesu, promują pozytywny wizerunek Polski oraz stanowią wzór funkcjonowania dla innych firm.

Do zgłaszania kandydatur do XIX edycji Konkursu o Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP zostało zaproszonych niemal 200 instytucji. Zgłoszenia rozpatrywała Kapituła Nagrody pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Opolskiego, złożona z ekspertów i autorytetów w dziedzinie gospodarki. Następnie, na podstawie ich rekomendacji, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o wyborze laureatów.

W piątek (5 listopada) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce drugi dzień kolejnej, drugiej odsłony 6. edycji Kongresu 590. W jej ramach odbędą się debaty dotyczące kluczowych zagadnień dla rozwoju polskiej gospodarki. O godz. 12.00 Fundacja „Teraz Polska” wręczy wyróżnienia „Promotor Polski”. Są one przyznawane od 2017 roku Polakom, którzy poprzez swoje dokonania i osiągnięcia na polu naukowym, kulturalnym lub biznesowym przyczyniają się do propagowania oraz umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju.

Relacja z drugiego dnia Kongresu 590 na Podkarpaciu na żywo na stronie kongres590.pl. Początek o godz. 10.00.

Red.

Zdjęcia: Mateusz Romankiewicz/Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4