PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia Rzeszów pomaga, edukuje i chroni

KATEGORIA: GOSPODARKA / 8 lutego 2023

Fot. PGE Energia Ciepła

PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE, angażuje się w lokalne działania wspierające mieszkańców miast, w których ma swoje elektrociepłownie. Rzeszowski Oddział podsumowuje społeczne inicjatywy, zrealizowane w 2022 roku.

- Rzeszowska elektrociepłownia jest największym w mieście producentem ciepła i energii elektrycznej. Swoją misję postrzega jednak szerzej, również jako zaangażowanie w problemy mieszkańców oraz dostrzeganie ich największych potrzeb. Podejmujemy działania na rzecz czystego powietrza, ochrony środowiska, pomagamy w rozwoju sportowych pasji dzieci i młodzieży, a także aktywnie uczestniczymy w pomocy dla odbiorów wrażliwych społecznie. W inicjatywach tych chętnie też biorą udział nasi pracownicy - powiedział Tadeusz Kępski, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie.

W minionym roku PGE Energia Ciepła w ramach ogólnopolskiego programu „Dzielimy się ciepłem” po raz kolejny wsparła w Rzeszowie odbiorców wrażliwych społecznie. Program ma na celu wsparcie osób i instytucji poprzez dopłaty do rachunków za ciepło i ciepłą wodę użytkową. Beneficjentami tegorocznej edycji zostały Fundacja Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci oraz Rzeszowskie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt ze schroniskiem dla zwierząt „KUNDELEK” a wartość udzielonej pomocy wyniosła 30 tys. zł.

Rzeszowska elektrociepłownia przekazała również wsparcie finansowe zawodnikom Korony Rzeszów, która jest organizatorem zajęć sportowych, treningów oraz zawodów dla dzieci i młodzieży. Działalność klubu zrzesza i aktywizuje młodych, przyszłych sportowców, zachęcając ich do rozwijania sportowej pasji a dzięki wsparciu PGE Energia Ciepła, dzieci i młodzież z klubu mogły kontynuować treningi i skorzystać z wyjazdów na zawody sportowe.

W zakresie ochrony środowiska Grupa PGE od 21 lat realizuje program „Lasy Pełne Energii". Celem programu jest odbudowa drzewostanu w polskich lasach oraz poprawa jakości powietrza i stanu wód gruntowych. W roku 2022 pracownicy rzeszowskiej elektrociepłowni, w ramach tego projektu, dwukrotnie podjęli się akcji sprzątania terenów zielonych (w kwietniu i listopadzie). W Dzień Ziemi wysprzątane zostały tereny wskazane przez leśników Nadleśnictwa Głogów a w akcji uczestniczyła również młodzież z Zespołu Szkół Energetycznych im. gen. Władysława Sikorskiego w Rzeszowie, z którą spółka współpracuje w ramach programu „Energetyczna kariera”.

PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie jest popularnym miejscem wizyt, m.in. studentów i uczniów tutejszych uczelni i szkół. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest działająca na terenie naszego oddziału Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów z Odzyskiem Energii (ITPOE). Od maja ubiegłego roku, elektrociepłownię, w tym ITPOE, zwiedziło ponad 350 osób.

W 2022 roku PGE Energia Ciepła zaangażowała się aktywnie w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Pracownicy rzeszowskiej elektrociepłowni organizowali zbiórki produktów żywnościowych, ubrań, artykułów najpilniejszej potrzeby, a także paczek dla dzieci. Podejmowali również działania w ramach wolontariatu oraz przyjmowali uchodźców pod swój dach.

Fot. PGE Energia Ciepła

PGE Energia Ciepła partnerem miast i regionów

Niemalże pół miliona złotych PGE Energia Ciepła przekazała w 2022 roku do ponad 30 organizacji w ramach ogólnopolskiego programu PGE Energia Ciepła „Dzielimy się ciepłem”. W ten sposób spółka wsparła działalność szpitali, hospicjów, schronisk dla bezdomnych, środowiskowych domów samopomocy, schronisk dla zwierząt, fundacji i stowarzyszeń, aby mogły one jeszcze lepiej spełniać swoje misje wobec najbardziej potrzebujących.

- Jesteśmy partnerem miast i regionów. Dlatego potrzeby i inicjatywy mieszkańców lokalizacji, w których mamy swoje elektrociepłownie są nam bliskie. Angażujemy się w realizację projektów na rzecz czystego powietrza, wsparcia ochrony środowiska, edukacji dzieci i młodzieży w zakresie produkcji ciepła i energii elektrycznej, a także kultury i sportu. Aktywnie uczestniczymy również w działaniach na rzecz pomocy odbiorcom wrażliwym społecznie. W ubiegłym roku włączyliśmy się także we wsparcie dla Ukrainy, przekazując paczki z żywnością i najbardziej potrzebnymi artykułami – mówi Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

PGE Energia Ciepła już od lat, we współpracy ze szkołami średnimi o profilu technicznym w miastach, w których zlokalizowane są aktywa spółki, prowadzi program Energetyczna Kariera. Projekt zakłada umożliwianie uczniowi nauki zawodu w rzeczywistych warunkach pracy, poznanie elektrociepłowni oraz zaznajomienie się z konkretnymi stanowiskami poprzez praktyki i staże. W 2022 r. najbardziej intensywne działania tego programu, prowadzono w elektrociepłowniach w Zielonej Górze, Toruniu, Krakowie oraz na Wybrzeżu.

W ramach ogólnopolskiego programu PGE Lasy pełne energii blisko 20 tys. drzew PGE Energia Ciepła posadziła w 2022 roku, wspólnie z Regionalnymi Dyrekcjami Lasów Państwowych. Dzięki tym działaniom spółka pomaga poprawić jakość powietrza oraz stan wód gruntowych, a także wspiera odbudowę drzewostanu w polskich lasach.

Od ponad 10 lat PGE Energia Ciepła współpracuje ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, dzięki czemu realizowana jest ochrona sokołów wędrownych w Polsce. Ptaki te zagnieździły się na kominach elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdyni, Lublinie Wrotków i w Toruniu, gdzie życie ptaków można obserwować on-line, oraz w Gdańsku. W 2022 roku odnotowano prawie 150 tys. wejść na podgląd tylko gdyńskiego gniazda a z 13 złożonych przez sokoły wędrowne jaj wykluło się 8 piskląt.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4