Jak sfinansować najlepsze źródła energii dla budynku? Radni PiS chcą punktu info

KATEGORIA: GOSPODARKA / 28 maja 2023

Waldemar Szumny
Fot. Paweł Bialic

Takie miejsce to duża wygoda dla rzeszowian.

Rozmowa z Waldemarem Szumnym, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa

– Podczas kwietniowej sesji Rady Miasta klub radnych PiS złożył projekt uchwały w sprawie przyjęcia kierunków utworzenia Rzeszowskiego Centrum Energii. Argumentujecie, że będzie ono służyło mieszkańcom. W jaki sposób?

Waldemar Szumny: Chodzi o dodatkowe wsparcie mieszkańców naszego miasta oraz małych i średnich przedsiębiorców, a konkretnie w zakresie działań związanych ze wzrostem efektywności energetycznej, ochroną powietrza i klimatu. Celem jest także pomoc przy szukaniu informacji dotyczących możliwości finansowania tego typu przedsięwzięć. Czyli ogromne ułatwienie dla ludzi, bardzo pomocne w dzisiejszych czasach. Taki nowy punkt informacyjny dla mieszkańców Rzeszowa byłby w pewnym sensie logiczną konsekwencją podjętej niedawno przez Radę Miasta Rzeszowa w listopadzie ubiegłego roku uchwały w sprawie przyjęcia kierunków utworzenia i rozbudowy rzeszowskiego systemu zarządzania energią w Rzeszowie.

– Ale przecież dzisiaj można w internecie znaleźć różne rady i wskazówki dotyczące rozwiązań energetycznych. Czy zatem jest potrzeba tworzenia oddzielnego miejsca w mieście?

W.Sz.: Jak najbardziej tak. Dziś wielu mieszkańców Rzeszowa stawia sobie rozmaite pytania dotyczące kwestii energetycznych, w rodzaju: jak oszczędzać energię, skąd uzyskać dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła, jak działają instalacje OZE. Dlatego też głównym założeniem idei powstania Rzeszowskiego Centrum Energii jest utworzenie w jednym dogodnym miejscu punktu informacyjnego dla rzeszowian, gdzie mogliby pozyskać aktualną wiedzę dotyczącą dofinansowywania różnych proponowanych korzystnych działań. I to zarówno w kwestiach opłacalnych dla ludzi rozwiązań, jak też konkretnych możliwych źródeł finansowania tego typu przedsięwzięć. Mieszkańcy naszego miasta mogliby znaleźć tutaj również odpowiedzi na pytania związane z wymianą kotłów starej generacji, funkcjonowania instalacji odnawialnych źródeł energii, tematyki paliw wykorzystywanych do ogrzewania domu, a także działań podejmowanych przez miasto związanych z przeciwdziałaniem niskiej emisji.

– Czy te informacje i rady dotyczyłyby działań miejskich, wspieranych z budżetu miasta?

W.Sz.: Nie, taka pomoc świadczona by była dużo szerzej. Pracownicy Rzeszowskiego Centrum Energii udzielaliby szczegółowych informacji nie tylko o aktualnych programach finansowania inwestycji z zakresu poprawy efektywności energetycznej realizowanych przez miasto Rzeszów, ale także o innych projektach, w tym wojewódzkich oraz krajowych. Centrum Energii miałoby umożliwić zdobycie kompleksowej wiedzy w zakresie zarówno doboru najlepszego źródła ciepła do konkretnych nieruchomości, jak i sposobu sfinansowania niezbędnych inwestycji. Takie holistyczne podejście jest szczególnie istotne dla tych mieszkańców Rzeszowa, którzy chociaż potencjalnie mogą obecnie skorzystać z kilku różnych programów wsparcia, to jednak mapa drogowa narzędzi finansowych, wymogów oraz przepisów jest dosyć skomplikowana i czasami mogą oni czuć się zagubieni.

– A gdzie taki punkt informacyjny mógłby być zlokalizowany?

W.Sz.: Myślę, że w ścisłym centrum, ale to już decyzja władz rzeszowskiego Ratusza. Poprzez zlokalizowanie Rzeszowskiego Centrum Energii w dogodnym dla rzeszowian położeniu, a najlepiej w miejscu dostępnym dla każdego prosto z ulicy, punkt ten byłby w łatwy sposób dostępny dla mieszkańców przemieszczających się przez centrum Rzeszowa. Warto dodać, że takie punkty informacyjne cieszą się ogromnym powodzeniem w innych dużych miastach Polski, gdzie m.in. oprócz codziennych porad prezentowane są ekspozycje dotyczące możliwości zmiany systemu ogrzewania, a odwiedzający mogą dowiedzieć się, w jaki sposób oszczędzać energię w swoich gospodarstwach domowych.

– Jak widzi Pan rolę edukacyjną Rzeszowskiego Centrum Energii w szerszym spektrum pokoleniowym? Chodzi nam tu głównie o dzieci i młodzież.

W.Sz.: To bardzo ważna sprawa. Transformacja energetyczna w całej Polsce powinna być przeprowadzona nie tylko w sposób innowacyjny, ale również akceptowalny społecznie. Stąd wynika potrzeba m.in. pilnych działań informacyjno-edukacyjnych, a także poprawy świadomości o racjonalnym zużyciu energii z pełnym zaangażowaniem społeczeństwa. A to wymaga ogromnej pracy edukacyjnej, i to począwszy właśnie od najmłodszych. Gdy miasto Katowice otwierało swoje Miejskie Centrum Energii, to przewidziało tam też funkcje dla dzieci, w tym część warsztatową. Zapewne w przypadku naszego Rzeszowskiego Centrum Energii trzeba będzie pomyśleć podobnie.

– I ostatnie pytanie związane z tym, że ostatecznie projekt uchwały został zdjęty z porządku obrad. Zatem co z nim dalej?

W.Sz.: Wysłuchaliśmy argumentację Pana Prezydenta, wzięliśmy jego słowa za przysłowiową „dobrą monetę” i liczymy, że temat – w poszerzonej formule – wróci pod obrady przy akceptacji wszystkich klubów w Radzie Miasta.

– Rozmawiała Barbara Kędzierska

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4