Pierwszy autobus gazowy w PKS Rzeszów już wozi pasażerów! Będą kolejne

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 12 stycznia 2022

Fot. PKS w Rzeszowie S.A.

W taborze Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Rzeszowie S.A. pojawił się pierwszy w historii tej firmy ekologiczny autobus zasilany gazem ziemnym (CNG). Wóz marki Iveco zadebiutował na liniach obsługiwanych przez rzeszowskiego przewoźnika w środę, 12 stycznia. To nie koniec, bo PKS przymierza się do kolejnych zakupów.

Iveco Crossway 13 LE Line NP, bo tak dokładnie nazywa się zakupiony autobus, został dostarczony w ramach ogłoszonego końcem ubiegłego roku przez PKS w Rzeszowie przetargu. Został wyprodukowany w 2020 r. i służył jako egzemplarz demonstracyjny producenta. Był zresztą testowany także przez rzeszowskiego przewoźnika.

Wóz jest wizualnie podobny do znanych już pasażerom z tras MKS (Międzygminnej Komunikacji Samochodowej, której operatorem jest PKS) autobusów Iveco, których 39 sztuk kilka lat temu w ramach projektu unijnego zakupił Związek Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa” - właściciel PKS-u.

Jednak nowy pojazd, który również otrzymał barwy MKS jest dłuższy od starszych wozów o ok. 2 metry – ma prawie 13 metrów. Wyposażony został w silnik Iveco o pojemności 8,7 litra i mocy 360 KM, który spełnia wymagania normy czystości spalin Euro VI. Ma automatyczną skrzynię biegów, klimatyzację oraz dwoje drzwi. Niskowejściowy pojazd zabiera 61 pasażerów, w tym 51 na miejscach siedzących. Ma również rozkładaną rampę dla wózków inwalidzkich - w środku dysponuje miejscem na jeden taki wózek lub wózek dziecięcy. Kompozytowe zbiorniki gazu znajdują się na dachu autobusu, który został wyprodukowany przez fabrykę Iveco w Czechach.

Jak mówi nam prezes PKS w Rzeszowie Piotr Klimczak, autobus wraz z wyposażeniem miał kosztować ponad 1 mln zł. W środę wyruszył w pierwszą trasę i będzie na razie kursował na linii Rzeszów-Raniżów. PKS Rzeszów ma w planie zakup kolejnych tego typu wozów. Następny powinien pojawić się pod koniec tego miesiąca.

- Zdecydowaliśmy się na zakup tego autobusu oraz kolejnych na CNG w związku ze zmianą naszej polityki w kwestii taboru ekologicznego. Już niebawem uruchomimy stację ładowania pojazdów na CNG na terenie bazy PKS Rzeszów przy al. Wyzwolenia - zaznacza prezes PKS Rzeszów.

Zakupy ekologicznego taboru wpisują się w priorytety Związku Gmin „PKS”, czyli m.in. podnoszenie standardów podróżowania, tak by zachęcić pasażerów do komunikacji zbiorowej. Jak już informowaliśmy (TUTAJ i TUTAJ), od niedawna do grona członków Związku Gmin „PKS” dołączyło kolejne sześć samorządów: Błażowa, Lubenia, Kamień, Hyżne, Sokołów Młp. i Raniżów. A od 1 stycznia uruchomiono nowe połączenia (24 linie) już pod szyldem MKS.

To nie jedyne zakupy taboru przez PKS. Ostatnio przewoźnik nabył dwa używane autobusy Mercedes-Benz Citaro.

Rafk

Fot. PKS w Rzeszowie S.A.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4