Pierwszy nowy „gazowiec” w Rzeszowie w kwietniu. Do końca maja ma być ich 20

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 30 marca 2020

Jeden z nowych gazowych Autosanów dla Rzeszowa w czasie testów na ulicach Sanoka
Fot. Patryk Adrian Bodziak

W pierwszych dniach kwietnia do Rzeszowa przyjedzie pierwszy z 60 nowych autobusów napędzanych gazem CNG, które miasto kupiło od firmy Autosan. W tym roku w stolicy Podkarpacia, jak mówi nam rzecznik prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki, łącznie pojawi się 20 tego typu nowych pojazdów.

- 6 kwietnia w Rzeszowie pojawi się pierwszy autobus, a kolejne dostawy po kilka sztuk będą mniej więcej co dwa tygodnie. Do końca maja w Rzeszowie będziemy mieć pełną pierwszą transzę autobusów czyli 20 pojazdów - tłumaczy rzecznik prezydenta.

Po tym jak pierwszy gazowiec ma pojawić się w Rzeszowie 6 kwietnia, następna partia pięciu autobusów przyjedzie 14 kwietnia, kolejne dwie po pięć autobusów 27 kwietnia i 11 maja, a ostatnia licząca cztery autobusy 27 maja.

Autobusy dla Rzeszowa obecnie można zobaczyć m.in. podczas jazd testowych na ulicach Sanoka. Z nieoficjalnych informacji wynika też, że pierwszy autobus pojawił się w Rzeszowie w zajezdni MPK w celach testowych już w ubiegłym tygodniu.

Dostawa wszystkich 60 autobusów do Rzeszowa według umowy podpisanej przez władze miasta i Autosan ma zakończyć się w I kwartale 2021 roku. Umowa, na mocy której sanocka firma dostarczy pojazdy do Rzeszowa opiewa na 81 mln zł. Zakup autobusów możliwy był dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 w ramach projektu pn.: „Integracja różnych form publicznego transportu zbiorowego w Rzeszowie”. Kwota dofinansowania wyniosła 56 mln zł.

Oprócz umowy na dostarczenie nowych autobusów, które kupuje Zarząd Transportu Miejskiego, oddzielną umowę na prowadzenie autoryzowanej stacji obsługi nowych autobusów z Sanoka podpisało również rzeszowskie MPK, które te pojazdy będzie eksploatować.

Autobusy zakupione przez Rzeszów od Autosanu to 12-metrowe pojazdy SanCity 12LF zasilane paliwem CNG, spełniające warunki normy czystości spalin Euro 6. Nowe pojazdy będą mogły pomieścić 94 pasażerów, w tym znajdzie się 27 miejsc siedzących. Pojazdy będą dysponowały standardowym wyposażeniem, w tym nowoczesnym systemem informacji pasażerskiej, klimatyzacją i ogrzewaniem. Będą też dostosowane dla osób o ograniczonej mobilności.

Obecnie MPK Rzeszów dysponuje 68 autobusami na gaz. Jest wśród nich prototyp gazowego Autosana, który został zakupiony przez rzeszowskiego przewoźnika jakiś czas temu. Nowe pojazdy w pierwszej kolejności mają zastąpić najstarsze wozy na olej napędowy.

Wokul

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4