W piątek promocja audiobooka „Pamiętnik z przeżyć wielkiej wojny”

KATEGORIA: KULTURA / 19 września 2018

Fragment plakatu
Fot. Materiały prasowe

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na promocję audiobooka wydanego przez WiMBP w oparciu o książkę „Pamiętnik z przeżyć wielkiej wojny” Wincentego Dańca 21 września 2018 r. (piątek), godz. 17.00 w budynku głównym WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13. Wstęp wolny!

W czasie spotkania prelekcję pt. „Wincenty Daniec – rzeszowski adwokat, polityk, autor „Pamiętnika z przeżyć wielkiej wojny” wygłosi dr hab. prof. UR Kazimierz Maciąg. Natomiast fragmenty pamiętnika przeczyta Jan Niemaszek.

Spotkanie organizowane jest we współpracy z Towarzystwem Literackim im. Adama Mickiewicza – Oddział w Rzeszowie. W trakcie spotkania, w ramach promocji, będzie można bezpłatnie otrzymać egzemplarz audiobooka.

Audiobook „Pamiętnik z przeżyć wielkiej wojny” Wincentego Dańca wydany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie został nagrany w Pracowni Digitalizacji WiMBP w Rzeszowie w 2018 r. Audiobook zawiera fragmenty pamiętnika wybrane z dwóch jego części, które dotyczą wypadków mających miejsce w Rzeszowie i w regionie w latach 1914-1918.

W audiobooku wykorzystano fragmenty utworów: „Szara piechota”, „Wojenko, wojenko”, „Idzie żołnierz borem, lasem” w instrumentalnej aranżacji i w wykonaniu Bogdana Barlika.

Zdjęcia na okładce audiobooka pochodzą z zakładu fotograficznego Edwarda Janusza i zostały udostępnione z archiwum Elżbiety Kaliszewskiej.

Kim był autor „Pamiętnika...”?

Dr Wincenty Albert Daniec (1863-1944) to rzeszowski adwokat, autor pamiętnika z czasów I wojny światowej, wydanego w dwóch częściach „Pamiętnik z przeżyć wielkiej wojny. Z dziennych notatek zebrał Dr. Wincenty Daniec”, Rzeszów 1925 oraz „Nasz ostatni biuletyn wojenny. Pamiętnik z przeżyć wielkiej wojny z dziennych notatek zebrał Dr. Wincenty Daniec”, Rzeszów 1931.

W. Daniec zdobył doskonałe wykształcenie, czego uwieńczeniem był tytuł doktora prawa i nauk politycznych uzyskany na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Odbył praktyki w sądzie w Bochni i Krakowie oraz u krakowskich adwokatów, dzięki czemu został przyjęty na prestiżowy staż do C. K. Sądu Krajowego w Wiedniu. Jako kandydat adwokacki i sekretarz magistratu pracował w Gorlicach (1892-1894); następnie w Brzozowie, gdzie był również działaczem Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i członkiem Towarzystwa dla Wspierania Nauki Polskiej. Po założeniu rodziny przeniósł się do Rzeszowa, gdzie w latach 1912-1913 zbudował okazałą kamienicę przy skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Jagiellońskiej. Łatwo ją rozpoznać, bowiem narożnik zdobi kartusz z monogramem z pierwszych liter nazwiska i imion Dańców, tj. DWS. W Rzeszowie dr Daniec nadal piął się po szczeblach nie tylko adwokackiej kariery zawodowej, bowiem pełnił funkcję powiatowego skarbnika PSL, wchodził w skład dyrekcji Chrześcijańskiej Kasy Oszczędności i Pożyczek, udzielał się w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”, prowadził interesy finansowe polegające na nabywaniu udziałów/akcji różnych firm.

W początkowym okresie I wojny światowej Wincenty Daniec działał w Powiatowym Komitecie Narodowym, wzywając do jedności w działaniu dla dobra niepodległości Polski oraz do ofiarności. W takim też wyrazie udostępnił część swojej kamienicy, gdzie zorganizowano składnicę darów, a po ustąpieniu rosyjskich wojsk z Rzeszowa otwarto tanią jadłodajnię dla ubogiej rzeszowskiej inteligencji. We wrześniu 1914 r. autor pamiętnika został Powiatowym Komisarzem Wojskowym, po czym wyjechał do Wiednia, aby wrócić z władzami austriackimi w maju 1915 r. przed wkroczeniem Rosjan do miasta. Przez cały okres rosyjskiej okupacji musiał się ukrywać, ze względu na prowadzoną wcześniej patriotyczną działalność narodową.

„Pamiętnik Wincentego Dańca na pierwszy rzut oka wydawać się może dziełem chaotycznym; przemawia za tym nagromadzenie w nim wiadomości rozmaitej natury: od plotek i pogłosek poprzez zdecydowanie dominujące wydarzenia lokalne po komentarze do wydarzeń najwyższej wagi międzynarodowej [...] Daniec - pamiętnikarz obdarzony jest wyrazistym poczuciem humoru, które dość często manifestuje na kartach wspomnień, najczęściej w formie zwięzłych anegdot - czy to obyczajowych, czy politycznych - ukazujących trudne realia wojennej rzeczywistości [...]. Jednak zdecydowanie dominują w pamiętniku czarne barwy w postrzeganiu wojennej rzeczywistości” - m. in. w takich słowach napisał Kazimierz Maciąg o kronice Wincentego Dańca w publikacji „I wojna światowa w literaturze i innych tekstach kultury. Reinterpretacje i dopełnienia” pod redakcją Anny Jamrozek-Sowy, Zenona Ożoga, Anny Wal, Rzeszów, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2016 r.

Ze względu na krytyczne uwagi pod adresem Rosji bolszewickiej, pamiętnik Wincentego Dańca nie wydawano (oczywiście również po II wojnie światowej). W zasadzie w całym dzienniku diarysta rzadko był beznamiętnym obserwatorem; prawie zawsze komentował, wyjaśniał i często wyrażał swoje oburzenie. Wincenty Daniec, mimo że posługiwał się językiem jemu współczesnym, zaskakiwać może nader trafnymi i aktualnymi po dziś dzień tezami i wnioskami, wypowiadał również cięte riposty i z błyskotliwością prezentował sytuację na scenie politycznej i na froncie.

Nie ulega wątpliwości, że pamiętnik Dańca to jedyne odnotowane, tak obszerne (ponad 450 stron), dzieło ukazujące rejestr dziejów I wojny światowej w Rzeszowie i jego okolicy.

Red.

Fot. Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4