Mariusz Szczygieł gościem spotkania online. Zaprasza rzeszowska WiMBP

KATEGORIA: KULTURA / 28 lipca 2020

Fot. WiMBP

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie online z Mariuszem Szczygłem – pisarzem, dziennikarzem i reportażystą. Spotkanie odbędzie się we wtorek 28 lipca o godzinie 18.00 na platformie ClickMeeting. Spotkanie, które poprowadzi Adam Głaczyński jest bezpłatne.

Aby się zarejestrować, należy wpisać się imieniem i adresem emailowym, klikając w poniższy link:

REJESTRACJA NA SPOTKANIE AUTORSKIE Z MARIUSZEM SZCZYGŁEM W WIMBP W RZESZOWIE

Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.

Mariusz Szczygieł: ur. 5 września 1966 r., reporter, pisarz i wykładowca akademicki. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1990 r. związany z Gazetą Wyborczą, gdzie był uczniem Hanny Krall. Od 1997 do 1998 wykładał reportaż w Europejskim Studium Dziennikarstwa – École Supérieure de Journalisme de Lille / Uniwersytet Warszawski. Od 2000 roku przez osiem lat prowadził seminarium warsztatowe na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2002 roku ponownie zaczął pisać reportaże dla „Gazety Wyborczej”, od 2004 jest zastępcą szefa dodatku „Duży Format” i zastępcą kierownika działu reportażu. Jest współzałożycielem wydawnictwa „Dowody na istnienie” w ramach fundacji Instytut Reportażu.

Autor w swojej twórczości podkreśla swoje zamiłowanie do Czech. Czechom poświęcił „Gottland”, który został przełożony na dziesięć języków i o której recenzent „Le Figaro” napisał To nie jest książka, to klejnot, a także „Zrób sobie raj”, „Laska Nebeska”. Mariusz Szczygieł jest, oprócz Hanny Krall najczęściej tłumaczonym polskim reportażystą, jego książki przełożono w 21 krajach. Twórczość: „Niedziela, która zdarzyła się w środę (1996), „Na każdy temat – talk show do czytania” (1997), Gottland (2006), Kaprysik. Damskie historie (2010), „Zrób sobie raj” (2010), „20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła (2010), „Antologia polskiego reportażu XX wieku” (2014, 2015), „Projekt: prawda (2016), „Nie ma” (2018). Za „Nie ma” Mariusz Szczygieł został nagrodzony Literacką Nagrodą Nike oraz Nike Czytelników 2019. Książka różni się od klasycznego zbioru reportaży, jest „poszukiwaniem formy dla wyrażenia nieobecności”.

Spotkanie w ramach projektu „Spotkajmy się online” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4