Rzeszowski Dom Kultury przygotował wystawę, która przeniesie Was w czasie

KATEGORIA: KULTURA / 3 października 2020

Odznaczenie Władysława Stanio przed kościołem w Łowiczu
Fot. archiwa rodzinne/Materiały prasowe

Mieszkańcy Rzeszowa, a szczególnie osiedla Słocina, po raz kolejny zyskają niepowtarzalną okazję przeniesienia się w czasie, by stać się świadkami ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. Wszystko za sprawą projektu Rzeszowskiego Domu Kultury pod nazwą „Słocińskie Korzenie Wolności”.

Po wielkim sukcesie ubiegłorocznego projektu „Dama z Kotylionem” poświęconego postaci Heleny Szajer, RDK powraca z kolejną inicjatywą, której celem jest wspomnienie zasłużonych dla polskiej wolności mieszkańców dawnej wsi Słocina. Tegoroczny projekt pod nazwą „Słocińskie Korzenie Wolności” ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat wybitnych słocińskich bohaterów z czasów Bitwy Warszawskiej oraz wojny polsko-bolszewickiej.

Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę 4 października o godz. 16.00 w sali wystawienniczo-multimedialnej Rzeszowskiego Domu Kultury filia Słocina przy ul. Paderewskiego 154. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Wystawę będzie można oglądać do 30 października, od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-19.00. Dla zwiedzających przygotowane zostaną bezpłatne pamiątkowe katalogi wystawy, stylizowane na gazety rzeszowskie okresu międzywojennego.

Motywem przewodnim projektu „Słocińskie Korzenie Wolności” będzie wystawa „Słocińscy bohaterowie Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej”, poświęcona pamięci osób walczących z bolszewikami, które wychowały się w dawnej wsi Słocina – aktualnie jednego z osiedli Rzeszowa. Wśród broniących dopiero co odzyskanej wolności znaleźli się: Michał Aletański, Władysław Bereś, Tadeusz Gliwa, Józef Gnat, Stanisław Kaznecki, Antoni Kłapa oraz Władysław Stanio. Wcześniej, podczas I wojny światowej, o tę wolność walczyli między innymi Edward i Józef Beresiowie.

Projekt „Słocińskie Korzenie Wolności” jest realizowany przez Rzeszowski Dom Kultury w ramach ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”

Kam.

Stanisław Kaznecki Fot. archiwa rodzinne/Materiały prasowe

Tadeusz Gliwa z żoną Marią
Fot. Archiwum Państwowe/Materiały prasowe

Władysław Stanio, 1918 r. Fot. archiwa rodzinne/Materiały prasowe

Fot. RDK

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4