Konkurs „ O Pióro Pegaza” 2018. Uroczyste rozdanie nagród i koncert

KATEGORIA: KULTURA / 23 października 2018

Artystyczną oprawą wieczoru będzie koncert Ewy Siembidy
Fot. YouTube

W środę, 24 października o godz. 17.00 w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP przy ul. Żeromskiego 2 w Rzeszowie odbędzie się uroczyste wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Pióro Pegaza 2018”.

Artystyczną oprawą wieczoru będzie koncert Ewy Siembidy – wokalistki jazzowej, studentki Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Wydziale Muzyki UR, Absolwentki Kulturoznawstwa na UMCS w Lublinie. Artystka udziela się w różnych projektach muzycznych z pogranicza muzyki soul, jazzu i popu. Miała przyjemność występować z gwiazdami polskiej sceny muzycznej m.in. Natalią Kukulską i Grażyną Łobaszewską. Wraz z występującym z nią w duecie pianistą jazzowym Tomaszem Jachymem zdobyła I miejsce w piątej edycji „Student ma talent” na tegorocznych KultURaliach.

Pióro Pegaza 2018 to czwarta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego, którego organizatorem jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Tegoroczna edycja, pod hasłem „Najdroższy wyraz ….” zorganizowana została w związku z obchodami Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Konkurs skierowany był zarówno do debiutujących poetów, jak i twórców z określonym dorobkiem.

Przedsięwzięcie spotkało się z dużym zainteresowaniem, do oceny merytorycznej zakwalifikowano 102 prace. Wiersze oceniało jury w składzie: dr Zofia Brzuchowska, literaturoznawca, krytyk literacki – przewodnicząca, dr Iwona Piętak, redaktor Polskiego Radia Rzeszów, Lucyna Kloczkowska, kustosz, kierownik Działu Instrukcyjno – Metodycznego WiMBP w Rzeszowie.

Ideą konkursu jest wspieranie talentów literackich, pobudzanie wrażliwości poetyckiej, twórczej aktywności i artystycznej konfrontacji. Celem tegorocznej edycji było zainspirowanie twórców do podjęcia tematu niepodległości, istotnej dla historii Polski, która "po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna powróciła na mapę świata", uwrażliwienie na piękno i bogactwo historii i języka ojczystego, stworzenie okazji do artystycznej konfrontacji, doskonalenie warsztatu poetyckiego, promowanie talentów literackich oraz pobudzenie wrażliwości poetyckiej i aktywności twórczej.

Konkurs miał charakter otwarty. Warunkiem uczestnictwa było nadesłanie jednego wiersza, nawiązującego do hasła przewodniego: „Najdroższy wyraz…”. Uczestnicy mogli przesyłać swoje prace do końca sierpnia. W środę poznamy jego laureatów.

Red.

Fot. Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4