Rzeszów chce starać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Chodzi o 2029 r.

KATEGORIA: KULTURA / 23 marca 2023

Fot. Paweł Bialic

Rzeszów chce starać się o miano Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Na najbliższą sesję Rady Miasta skierowano uchwałę, która jeśli zostanie przyjęta, oficjalnie ma upoważnić prezydenta miasta do podjęcia starań dążących do uzyskania wspomnianego tytułu.

Europejska Stolica Kultury

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przyznawany przez Unię Europejską dwóm lub trzem miastom na każdy rok. Z polskich miast do tej pory cieszyć się tym mianem mogły Kraków (2000 rok) i Wrocław (2016 rok). ESK to jedna z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw Komisji Europejskiej, swoim zasięgiem obejmująca nie tylko kraje UE, ale również państwa kandydujące oraz uczestniczące w programie Kreatywna Europa.

Polska o kolejny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury może starać się w 2029 roku zgłaszając swoje miasto. O tym, że władze Rzeszowa chcą starać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 informował jeszcze początkiem tego roku prezydent Konrad Fijołek, podkreślając że chce wykorzystać zainteresowanie jakim cieszy się Rzeszów w związku z wciąż trwającą pomocą dla walczącej o wolność Ukrainy.

Oczywiście oprócz Rzeszowa o tytuł chcą walczyć inne polskie miasta, swoje aspiracje zgłaszają m.in. Katowice czy Jastrzębie-Zdrój. W styczniu w Warszawie odbyło się spotkanie informacyjne dla miast zainteresowanych ubieganiem się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 zorganizowane w Warszawie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które odpowiada za procedurę wyboru miasta kandydującego do ESK. Udział w spotkaniu brali przedstawiciele władz Rzeszowa.

Najpierw uchwała

Teraz miasto zamierza podjąć oficjalne starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Na najbliższą sesję Rady Miasta Rzeszowa skierowano projekt uchwały w tej sprawie.

- Dynamicznie rozwijające się Miasto Rzeszów, o którym jest coraz głośniej na arenie międzynarodowej, znajduje się obecnie w sprzyjającej sytuacji politycznej, aby sięgnąć po tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Tytuł ten stał by się naturalnym bodźcem do spektakularnego, wielokierunkowego rozwoju naszego Miasta - brzmi fragment uzasadnienia projekty uchwały.

W dokumencie czytamy, że tytuł Europejskiej Stolicy Kultury ma na celu wspieranie wkładu kultury w długoterminowy rozwój miast, które mogą włączyć w działania otaczające je obszary, zgodnie z ich indywidualnymi strategiami i priorytetami. Miasto wskazane jako Europejska Stolica Kultury, przez rok realizuje specjalny program kulturalny, korzysta też z inwestycji, które mają przyczynić się do jego rewitalizacji i wspomóc jego długoterminowy rozwój.

- Organizacja obchodów związanych z nadaniem wybranemu miastu tytułu „Europejskiej Stolicy Kultury” w 2029 r. to okazja do wypromowania zwycięskiego miasta na arenie międzynarodowej. Do korzyści płynących z tej promocji można zaliczyć wzrost liczby turystów w roku obchodów, rozwój sektorów związanych obsługą ruchu turystycznego (sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw), przyciągnięcie do miasta inwestorów zagranicznych, którzy przyczyniają się do rozwoju miasta w dziedzinach innych niż kultura i turystyka – czytamy w projekcie.

Szansa na 1,5 mln euro

Europejskie Stolice Kultury są wyznaczane na cztery lata przed właściwym rokiem obchodów, sam nabór jest ogłaszany 6 lat wcześniej, tak by kandydujące miasta miały odpowiednio dużo czasu na zaplanowanie wydarzenia. Co ważne, zwycięskie miasto otrzyma także nagrodę im. Meliny Mercouri w wysokości 1,5 mln euro, które mają być przeznaczone na inicjatywy związane z ESK.

Wszystkie zainteresowane naborem polskie miasta, które chcą ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 muszą pisemnie poinformować o zamiarze złożenia wniosku najpóźniej do 14 sierpnia 2023 r. Termin składania wniosków aplikacyjnych mija 15 września 2023 r.

Po zakończeniu naboru, zgłoszone kandydatury oceniane są przez powołany przez Komisję Europejską zespół niezależnych ekspertów składający się z dziesięciu ekspertów europejskich oraz do dwóch ekspertów wskazanych przez dane państwo członkowskie. O tym, które miasto ostatecznie zostanie wskazane jako Europejska Stolica Kultury 2029 dowiemy się zapewne w przyszłym roku.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4