W sobotę rozpoczyna się 62. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Są jeszcze bilety

KATEGORIA: KULTURA / 5 maja 2023

La serva padrona
Fot. Piotr Pajak, archiwum Polskiej Opery Krolewskiej/Materiały prasowe

Już w sobotę 6 maja rozpoczyna się kolejny, 62. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Tegoroczna edycja zakończy się 4 czerwca. Koncerty odbędą się w Sali Balowej Muzeum Zamku w Łańcucie oraz w salach Filharmonii Podkarpackiej. Wśród gwiazd m.in. brytyjska wokalistka Tanita Tikaram oraz baryton Artur Ruciński, jeden z najwybitniejszych śpiewaków na świecie. Bilety dostępne są już tylko na dwa wydarzenia - koncert fortepianowy, z którym 26 maja wystąpi rumuński pianista Mihai Diaconescu oraz projekt Discovery & Movie zaplanowany na 3 czerwca.

Na inaugurację opera

Festiwal zainauguruje w sobotę 6 maja w Sali Balowej łańcuckiego zamku słynna opera komiczna „La serva padrona” Giovanniego Battisty Pergolesiego w wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej. Ten niewielkich rozmiarów utwór, który wyszedł spod pióra zaledwie 23-letniego Pergolesiego, do dziś nie schodzi z europejskich afiszy, pokazywany zarówno w oryginalnej wersji językowej, jak i w licznych tłumaczeniach. Opera zostanie wystawiona w tym samym miejscu również 7 maja (niedziela).

Z kolei 13 maja (sobota) na zamku w Łańcucie wystąpi Berlin Piano - jedno z czołowych triów fortepianowych. Swoim charyzmatycznym stylem i ciepłą barwą dźwięku wzbudza podziw zarówno publiczności, jak i mediów. W programie utwory Haydna, Mendelssohna i Regera.

14 maja (niedziela) w Filharmonii Podkarpackiej melomani obejrzą operę „Kopciuszek” Gioacchino Rossiniego. Zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Rafała Jacka Delekty.

W środę 17 maja w Sali Kameralnej Filharmonii Podkarpackiej koncert mieszanego chóru The Nazareth College Chamber Singers z Rochester w stanie Nowy York (USA). W programie utwory operowe, operetkowe, musicalowe oraz filmowe.

19 maja (piątek) w Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej koncert Opera Meets Broadway. Wystąpią Diana Tugui – sopran i Charles Castronovo – tenor z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej. Dyrygować będzie David Giménez. W programie szerokie spektrum utworów: od operowych po filmowe.

W sobotę 20 maja koncert In Vino Musica - spotkanie z francuskim zespołem La Chapelle Harmonique w Sali Balowej Muzeum Zamku w Łańcucie. Zespół specjalizuje się w wykonawstwie muzyki renesansu i baroku na instrumentach historycznych.

Hina Maeda
Fot. Radosław Kaźmierczak - NOSPR/Materiały prasowe

Dzień później (niedziela 21 maja) także w Sali Balowej wystąpi skrzypaczka Hina Maeda, laureatka 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Na fortepianie towarzyszyć jej będzie Michał Francuz. W programie utwory: Bacha, Mozarta, Wieniawskiego, Masseneta i Straussa.

26 maja (piątek) w Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej z koncertem fortepianowym wystąpi rumuński pianista Mihai Diaconescu. Dyrygent – Noam Zur. Towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej. Melomani usłyszą utwory Mozarta i Schumanna. Są jeszcze bilety.

Mihai Diaconescu
Fot. Materiały prasowe

Tanita Tikaram gwiazdą festiwalu

Gwiazdą festiwalu będzie Tanita Tikaram. Wielokrotnie nagradzana piosenkarka i autorka piosenek, która posiada jeden z najbardziej charakterystycznych głosów na świecie i przeżywa obecnie swój renesans wystąpi z zespołem w Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej w sobotę 27 maja.

Tikaram po raz pierwszy odniosła duży sukces po obu stronach Atlantyku w wieku zaledwie 19 lat dzięki swoim poetyckim tekstom i urzekającemu głosowi. Wychowywana przez rodziców pochodzących z Malezji i Fidżi, Tikaram przeprowadziła się do Anglii w wieku 12 lat i jako nastolatka rozpoczęła pisanie piosenek. Swój pierwszy koncert zagrała w wieku 17 lat w Londynie, po pozytywnym odzewie na jej taśmę demo z klubu, do którego ją wysłała i od razu podpisała kontrakt z Warner. Jej debiutancki album „Ancient Heart”, którego współproducentami byli Rod Argent i Peter Van Hooke, ukazał się w 1988 r. i zarówno „Twist in My Sobriety”, jak i „Good Tradition” stały się hitami w Europie, a Tanita rozpoczęła trasę koncertową po świecie.

Po „Ancient Heart” ukazały się w krótkich odstępach czasu trzy albumy – „The Sweet Keeper” (!990), „Everybody’s Angel” (1991) i „Eleven Kinds of Loneliness” (1992) – a następnie długa przerwa na złapanie oddechu.

Okresy z dala od występów nadały status niemal kultowy, z ponowną oceną jej pracy, potwierdzającą jej złożoność. Wyrafinowanie niezbyt popularnego „The Cappuccino Songs” z 1998 roku jest obecnie chwalone, podczas gdy jazzowy „Sentimental” z 2005 roku oceniono jako „zagubiony klasyk”. Kolejną podziemną perełką z 1996 roku jest jej interpretacja „E Penso a Te” („I myślę o Tobie”) Lucio Battistiego. Jest to jeden z jej ulubionych – namiętny eurofil, do którego napisała angielski tekst, wzmacniając swoją więź z Kontynentem.

„Can’t Go Back”, wydany w 2012 r., był jej pierwszym albumem po wielu latach, po którym pojawił się „Closer to the People” z piosenkami inspirowanymi Anitą O’Day, Philipem Glassem i Theloniousem Monkiem, ponownie ustanawiając ją jako ważną współczesną artystkę, cieszącą się uznaniem krytyków oraz wyprzedanymi biletami na London Barbican show i europejską trasę koncertową.

Tanita Tikaram
Fot. Materiały prasowe

W zeszłym roku pisarz i prezenter, Pete Paphides, za pośrednictwem swojej wytwórni, Needle Mythology, wydał antologię pracy Tanity, obejmującą całą jej karierę i zatytułowaną „To Drink The Rainbow”. Paphides opisał Tanitę jako „narodowy skarb w oczekiwaniu”.

W trakcie trwania lockdownu Tanita zainicjowała „Sunday Songs” (niedzielne piosenki) na swoim kanale YouTube, gdzie w każdą niedzielę śpiewała i puszczała piosenkę z jej domowego studia, czasem nową, czasem starą, a czasem pochodzącą od innych osób, co zgromadziło ogromną liczbę fanów.

Tanita obecnie pracuje w studio nad nowym projektem.

Spektakl i projekt multimedialny

Pani Pylińska i Sekret Chopina - Joanna Żółkowska i Kacper Kuszewski
Fot. Materiały prasowe

Kolejnym punktem 62. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie będzie spektakl teatralny Erica-Emmanuela Schmitta „Pani Pylińska i sekret Chopina” w niedzielę 28 maja w Sali Balowej łańcuckiego zamku. Wystąpią: Joanna Żółkowska, Paulina Holtz i Kacper Kuszewski, a reżyseruje Robert Gliński. Utwory Chopina i Liszta gra na fortepianie Lena Ledoff.

3 czerwca (sobota) w Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej – Discovery & Movie. To projekt skomponowany i zaaranżowany przez Pawła Steczka – muzyka i kompozytora. W trakcie opowieści o tajemnicach skrywanych przez Morze Czerwone usłyszymy utwory, które zostały napisane specjalnie dla Discovery Channel do serialu „Flota Duchów”. Niezwykłość tego projektu podkreśla udział jako lektora Krystyny Czubówny. Są jeszcze bilety.

Discovery & Movie
Fot. Materiały prasowe

Na finał słynny baryton Artur Ruciński

Finałowy koncert 62. MFŁ zaplanowano 4 czerwca (niedziela) w Sali Balowej Muzeum Zamku w Łańcucie. Gwiazdą festiwalu będzie baryton Artur Ruciński - obecnie jeden z najbardziej utalentowanych i pożądanych śpiewaków, który swoją mistrzowską techniką i hipnotyzującą barwą głosu podbija serca publiczności na całym świecie. Wraz z nim wystąpi sopran Guiomar Cantó, a na fortepianie towarzyszyć im będzie Francesco Bottigliero. W programie arie operowe z utworów: Donizettiego, Mascagniego, Moniuszki, Gounoda, Pucciniego i Verdiego.

Artur Ruciński
Fot. Karpati & Zarewicz/Materiały prasowe

Sprzedaż biletów na 62. Muzyczny Festiwal w Łańcucie rozpoczęła się 15 marca. Na większość koncertów zostały już rozsprzedane. Dostępne są jeszcze bilety na dwa wydarzenia - koncert fortepianowy, z którym 26 maja wystąpi rumuński pianista Mihai Diaconescu oraz projekt Discovery & Movie zaplanowany na 3 czerwca. Można je nabyć przez stronę festiwallancut.pl oraz w Kasie Biletowej Filharmonii Podkarpackiej, tel. 17 852 02 72, e-mail: rezerwacja@filharmonia.rzeszow.pl.

Szczegółowy program festiwalu na festiwallancut.pl.

***

PROGRAM FESTIWALU:

6 MAJA, sobota, godz. 19:00 SALA BALOWA MUZEUM ZAMKU W ŁAŃCUCIE - INAUGURACJA MUZYCZNEGO FESTIWALU W ŁAŃCUCIE

LA SERVA PADRONA – GIOVANNI BATTISTA PERGOLESI

POLSKA OPERA KRÓLEWSKA:

ZESPÓŁ INSTRUMENTÓW DAWNYCH POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ CAPELLA REGIA POLONA

KRZYSZTOF GARSTKA – dyrygent , kierownictwo muzyczne

OBSADA:

SERPINA: ALEKSANDRA KLIMCZAK

UBERTO: PAWEŁ MICHALCZUK

VESPONE I: RAFAŁ KARNICKI

VESPONE II: JERZY KLONOWSKI

VESPONE III: MACIEJ JAN KRAŚNIEWSKI

Jitka Stokalska – reżyseria

Marlena Skoneczko – scenografia

Koszt udziału: 80 zł

7 MAJA, niedziela, godz. 19:00 SALA BALOWA MUZEUM ZAMKU W ŁAŃCUCIE

LA SERVA PADRONA – GIOVANNI BATTISTA PERGOLESI (drugie wykonanie)

Koszt udziału: 80 zł

13 MAJA, sobota, godz. 19:00 SALA BALOWA MUZEUM ZAMKU W ŁAŃCUCIE

BERLIN PIANO TRIO

BERLIN PIANO TRIO w składzie:

NIKOLAUS RESA – fortepian

KRZYSZTOF POLONEK – skrzypce

KATARZYNA POLONEK – wiolonczela

W programie:

J. Haydn – Trio C – Dur

F. Mendelssohn – Trio d – moll

M. Reger – Trio e – moll

Koszt udziału: 70 zł

14 MAJA, niedziela, godz. 19:00 SALA KONCERTOWA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

OPERA KOPCIUSZEK – GIOACCHINO ROSSINI

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

RAFAŁ JACEK DELEKTA – dyrygent

OBSADA:

Angelina (Kopciuszek), pasierbica Don Magnifica – Daria Proszek (mezzosopran)

Don Magnifico, baron Monte Fiascone – Jacek Ozimkowski (bas)

Clorinda, córka barona – Julia Surushkina (sopran)

Tisbe, córka barona – Julia Malik (sopran)

Don Ramiro, książę Salerno – Pablo Cameselle (tenor)

Dandini, sługa księcia – Ludovik Kendi (baryton)

Alidoro, filozof, zaufany księcia Ramira- Sebastian Marszałowicz (bas)

ANNA ZWIEFKA – reżyseria, kostiumy

KAMILA SUDOŁ – scenografia

WIOLETTA SUSKA – ruch sceniczny

Koszt udziału: 70 zł

17 MAJA, ŚRODA, godz. 19:00 SALA KAMERALNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

THE NAZARETH COLLEGE CHAMBER SINGERS

ERIC RUBINSTEIN – dyrygent

JESSICA ANN BEST – mezzosopran

SARAH RHEE-TIRRÉ – fortepian

ZBIGNIEW GRANAT – prowadzenie

W programie:

A. Powell – In Love with You

D. Brinsmead (arr.) – Amazing Grace

D. Macdonald – When the Earth Stands Still

D. Pinkham – Wedding Cantata

S. LaBarr – Love: Then and Still

Colin Lett – I Got a Song!

C. Chaplin/arr. B. Bram – Smile

K. Gimon – Fire

G. Rossini – „Dunque io son,” z opery Il Barbiere di Siviglia,

W. A. Mozart – „Soave Sia Il Vento,” z opery Cosí fan tutte,

M. Ching – Dater 22 & 23, „Alla Mozart,” z opery komicznej Speed Dating Tonight!

S. Sondheim – „Green Finch and Linnet Bird,” z musicalu Sweeney Todd

S. Sondheim – „Johanna,” z musicalu Sweeney Todd

W. A. Mozart – „Un Aura Amorosa,” z opery Cosí Fan Tutte

M. Ching – „The Two Alices,” z opery Alice Ryley

H. Arlen – „Over the Rainbow,” z filmu The Wizard of Oz

L. Bernstein – „Make our Garden Grow,” z operetki Candide

Koszt udziału: 50 zł

19 MAJA, piątek, godz. 19:00 SALA KONCERTOWA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

OPERA MEETS BROADWAY

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

DAVID GIMÉNEZ – dyrygent

DIANA TUGUI – sopran

CHARLES CASTRONOVO – tenor

W programie:

J. Massenet – Navarraise – muzyka baletowa z opery „Le Cid”

C. Gounod – Duet Ange adorable z opery „Roméo et Juliette”

G. Donizetti – Una furtiva lacrima z opery „L´Elisir d´Amore”

V. Bellini – Casta diva z opery „Norma”

G. Bizet – Farandole z Suity „L´Arlesienne”

G. Bizet – La fleur que tu m´avais jetée z opery „Carmen”

G. Puccini – Vissi d´arte z opery „Tosca”

G. Puccini – E lucevan le stelle z opery „Tosca”

J. Strauss II – Uwertura do operetki „Die Fledermaus”

F. Lehar – Dein ist mein ganzes Hertz z operetki „Das Land des Lächlens”

F. Lehar – Vilja Lied z operetki „Die Lustige Witwe”

J. Strauss – Ohne Sorgen. Polka Schnell

Rodgers&Hammerstein – Some enchanted evening z musicalu „South Pacific”

G. Gershwin – By Strauss z rewii „The Show is on”

L. Bernstein – Tonight z musicalu „West Side Story”

N. Brodzsky – „Be my love” z filmu muzycznego „The Toast of New Orleans”

Koszt udziału: 70 zł

20 MAJA, sobota, godz. 19:00 SALA BALOWA MUZEUM ZAMKU W ŁAŃCUCIE

IN VINO MUSICA

LA CHAPELLE HARMONIQUE

VALENTIN TOURNET – dyrektor artystyczny

W programie:

M. Marais – Preludium z II Suity g- moll Trios pour le Coucher du Roy

J. B. Lully – Uwertura z baletu „Le triomphe de Bacchus dans les Indes” /”Triumf Bachusa w Indiach”

J. Bodin de – Boismortier – „Les 4 saisons” / Cztery pory roku op.5 – L’automne”/ Jesień – aria Chantons, dansons / Śpiewajmy, tańczmy, recytatyw Mais profitant des beaux jours /Korzystając ze słonecznych dni, aria C’en est fait / To jest to

J. Arcadelt – Margot labourez les vignes /Margot uprawia winorośl

G. Dufay – Adieu ces bons vins de Lannoys/ Pożegnanie dobrych win z Lannoys

Anonim – Quand je bois du vin clairet /Kiedy piję lekkie wino

J.P. Rameau – Prolog Scena 1 z opery Platée

J.B. de Bousset – Consolons-nous au cabaret, Duo à boire/ Duet pijacki

J. P. Rameau – Piéces de clavecin en concerts – Koncert nr 1 ( część finałowa)

J. Bodin de Boismortier – Laissons-là dormir Grégoire/ Pozwólmy spać Grzegorzowi

A. Campra – Scena 1 (duo Damon/Eraste) z opery – baletu Les Âgés

J. F. Rebel – Suita nr 2, La boutade/ Żart

F. Couperin – Ariane consolée par Bacchus, Chantons sans fin/Ariadna pocieszana przez Ba-chusa, Śpiewajmy bez końca

M. A. Charpentier – Scena 3 Venez, dieu des festins/ Przybądź boże uczt z opery

Les Plaisirs de Versailles/ Przyjemności Wersalu

Koszt udziału: 70 zł

21 MAJA, niedziela, godz. 19:00 SALA BALOWA MUZEUM ZAMKU W ŁAŃCUCIE

LAUREATKA 16. MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU SKRZYPCOWEGO IM. H. WIENIAWSKIEGO

HINA MAEDA – skrzypce

MICHAŁ FRANCUZ – fortepian

W programie:

J.S. Bach – Chaconne z Partity na skrzypce solo nr 2 BWV 1004

W.A. Mozart – Sonata skrzypcowa e – moll nr 22 KV 304

H. Wieniawski – Fantaisie brillante na tematy z opery „Faust” Gounoda op.20

J. Massenet – Medytacja z opery „Thaïs”

R. Strauss – Sonata na skrzypce i fortepian Es- dur op. 18

H. Wieniawski – Obertas G – dur op. 19 nr 1

Koszt udziału: 80 zł

26 MAJA, piątek, godz. 19:00 SALA KONCERTOWA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

MIHAI DIACONESCU

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

NOAM ZUR – dyrygent

MIHAI DIACONESCU – fortepian

W programie:

W. A. Mozart – Uwertura do opery „Czarodziejski flet”

Koncert fortepianowy c- moll Nr 24, KV 491

R. Schumann – II Symfonii C-dur op. 61

Koszt udziału: 60 zł

27 MAJA, sobota, godz. 19:00 SALA KONCERTOWA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

TANITA TIKARAM

TANITA TIKARAM z zespołem

Koszt udziału: 150 zł

28 MAJA, niedziela, godz. 19:00 SALA BALOWA MUZEUM ZAMKU W ŁAŃCUCIE

PANI PYLIŃSKA I SEKRET CHOPINA

PANI PYLIŃSKA I SEKRET CHOPINA – ERIC – EMMANUEL SCHMITT

OBSADA:

JOANNA ŻÓŁKOWSKA

PAULINA HOLTZ

KACPER KUSZEWSKI

Utwory Chopina i Liszta gra: Lena Ledoff

Robert Gliński – reżyseria

Koszt udziału: 90 zł

3 czerwca, sobota, godz. 19:00 SALA KONCERTOWA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

DISCOVERY & MOVIE

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

PAWEŁ STECZEK – kompozytor, fortepian, akordeon, syntezatory, programowanie

KRYSTYNA CZUBÓWNA – lektor

PIOTR STECZEK – skrzypce, orientalne instrumenty dęte

PAWEŁ STANKIEWICZ – gitary

KOSMA KALAMARZ – bas

ŁUKASZ KUREK – perkusja

Koszt udziału: 80 zł

4 CZERWCA, niedziela, godz. 19:00 SALA BALOWA MUZEUM ZAMKU W ŁAŃCUCIE - FINAŁ 62. MFŁ

ARTUR RUCIŃSKI

ARTUR RUCIŃSKI – baryton

GUIOMAR CANTÓ – sopran

FRANCESCO BOTTIGLIERO – fortepian

W programie:

G. Donizetti – Bella siccome un angelo – aria Malatesta z opery „Don Pasquale”

G. Donizetti: Quel guardo, il cavaliere – aria Noriny z opery „Don Pasquale”

P. Mascagni – Intermezzo z opery „Cavalleria Rusticana” (fortepian solo)

St. Moniuszko – Kto z mych dziewek aria Miecznika z opery „Straszny dwór”

C. Gounod – Je veux vivre – aria Julii z opery „Romeo i Julia”

W. A. Mozart – Là ci darem la mano – duet Zerliny i Don Giovanniego z opery „Don Giovanni”

F. Bottigliero – Ave Maria – aria z opery „Papież”

G. Puccini – O mio babbino caro – aria Lauretty z opery „Gianni Schicchi”

G. Verdi – Alzati! …Eri tu che macchiavi quell’anima – recytatyw i aria Renato z opery „Bal maskowy”

F. Bottigliero – Sirena; Rafaga – dwie pieśni do tekstu F. Garcia Lorca

G. Verdi – Perfidi!… Pietà, rispetto, amore – recytatyw i aria Makbeta z opery „Makbet”

G. Puccini – Quando men vo – aria Musetty z opery „La Boheme”

Koszt udziału: 120 zł

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4