Polonusi spotkali się z prezydentem. „Rzeszów jest stolicą folkloru”

KATEGORIA: KULTURA / 13 lipca 2023

Fot. Maciej Terpiński

Polonusi, którzy biorą udział w XIX Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych spotkali się w czwartek 13 lipca z prezydentem Rzeszowa Konradem Fijołkiem. Już jutro natomiast oficjalne rozpoczęcie imprezy.

Rzeszów dumny z festiwalu

XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych oficjalnie rozpocznie się w piątek 14 lipca uroczystym korowodem ulicami Rzeszowa oraz koncertem powitalnym na Rynku. Polonusi do Rzeszowa przyjechali już w środę i zostali zakwaterowani w miasteczku akademickim Politechniki Rzeszowskiej.

Czwartek był dniem prób przed koncertami, które odbywają się na hali Podpromie. Przedstawiciele zespołów polonijnych spotkali się też z prezydentem Rzeszowa Konradem Fijołkiem w Hotelu Prezydenckim.

- Witamy Was w Rzeszowie, mieście innowacji, które nowocześnie się rozwija, ale jest też wyjątkowo przywiązane do tradycji, szczególnie do folkloru. Rzeszów jest dumny z tego festiwalu, mógł on powstać dzięki wam Polonusom przywiązanym do polskiej kultury, którzy chcieli się spotykać właśnie tutaj - mówił prezydent Rzeszowa.

Konrad Fijołek podkreślał, że tegoroczny festiwal jest dla niego szczególny, bo to pierwsza edycja tej imprezy odkąd został prezydentem.

- Jako mały chłopak hymn festiwalu słuchałem z wypiekami na twarzy, oglądałem te piękne zespoły na ulicach miasta. Teraz mogę Was przywitać jako prezydent swojego ukochanego miasta, w którym się urodziłem i wychowałem – zaznaczył Fijołek i dodał, że impreza ma szczególny charakter również z uwagi na to jak dużo ostatnio mówi się o Rzeszowie w związku z wojną na Ukrainie.

- Na nasze miasto patrzy w zasadzie cały świat, to niewątpliwie ogromna okazja zaprezentować naszą tradycję, folklor, taniec – zauważył prezydent.

Micheline Jamiński i prezydent Konrad Fijołek
Fot. Karol Woliński

„Stolica folkloru”

Jeden z ambasadorów festiwalu, Tadeusz Pilat, wiceprezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, przypominał historię powstania imprezy sięgającą 1969 roku. Mówił, że Rzeszów, który od samego początku organizuje wydarzenie, jest miastem wyjątkowym.

- Rzeszów był, jest i będzie stolicą folkloru polonijnego. Ten festiwal jest wyjątkowy pod wieloma względami, m.in. tym, że spotykamy się po pandemii, wszyscy są złaknieni kontaktów bezpośrednich. Tym razem jesteśmy w trochę mniejszym gronie, ale ważne że zachowujemy ciągłość - mówił ambasador Festiwalu Polonijnego. W trakcie spotkania głos zabrali również przedstawiciele Stowarzyszenia Wspólnota Polska, które jest organizatorem festiwalu. Prezes Aleksander Bobko mówił o tym jakie wartości promuje to wydarzenie.

- Folklor, śpiew, taniec, to coś czego nie da się wyrazić w świecie wirtualnym. Partnera do tańca trzeba dotknąć, tego nie zastąpi żadna aplikacja. To dla kultury, dla zachowania istoty naszego człowieczeństwa jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach - zaznaczył Aleksander Bobko.

Poznać korzenie przez folklor

Podczas spotkania Polonusi otrzymali z rąk przedstawicieli władz Rzeszowa upominki. W ich imieniu kilka słów powiedziała Micheline Jamiński, założycielka Zespołu Tańca Ludowego „Wesoły Lud” z Chicago i wiceprezydent Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce – najstarszej organizacji polonijnej.

- Po raz pierwszy przyjechałam do Rzeszowa w 1980 roku razem z 3-letnią córeczką i 20-osobowym zespołem „Wesoły Lud”. Nie urodziłam się w Polsce, tak samo moi rodzice, ale tańczyłam. Chciałam by nasza młodzież tańczyła i śpiewała po polsku. Dzięki temu poznają korzenie swoich dziadków, właśnie przez folklor - podkreślała Micheline Jamiński.

Piątkowy uroczysty korowód z okazji rozpoczęcia festiwalu zaplanowano na godzinę 17.00. W całej imprezie weźmie ponad 500 osób z 20 zespołów, które przyjadą z 9 krajów – Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Brazylii Ukrainy, Mołdawii, Litwy, Czech i Niemiec. Najważniejszym punktem festiwalu będzie poniedziałkowy Koncert Galowy „Rzeszów Forever” na hali Podpromie.

Karol Woliński

Zdjęcia: Maciej Terpiński

Fot. Materiały organizatorów

Fot. Materiały organizatorów

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4