II MFS TRANS/MISJE w Koszycach: zobacz co pokażą na „Dniu Polskim”

KATEGORIA: KULTURA / 10 września 2019

Małgorzata Pruchnik-Chołka
Fot. K. Jarosh/Materiały organizatorów

W zeszłym roku odbyła się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE Rzeszów-Koszyce-Ostrawa-Debreczyn-Lwów-Troki. Głównym założeniem tego teatralnego wydarzenia jest integracja i współpraca krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz Ukrainy i Litwy. W sierpniu ubiegłego roku rzeszowska publiczność miała okazję zapoznać się z programem artystycznym przygotowanym przez zaproszonych gości. Przez kilka dni uczestnicy oraz widzowie festiwalu byli raczeni sztuką z różnych regionów i ku uciesze organizatorów rzeszowska publiczność bardzo entuzjastycznie przyjęła taki rodzaj rozrywki, ponieważ na każdym z widowisk sale zawsze były wypełnione po brzegi.

Zgodnie z założeniem, autorski projekt Jana Nowary, co rok będzie odbywał się w innym mieście partnerskim. W 2019 r. rolę gospodarza przejął Teatr Państwowy w Koszycach. II edycja MFS TRANS/MISJE rozpoczęła się tam 8 września i potrwa 7 dni.

W wydarzeniu weźmie udział Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, który 11 września podczas Dnia Polskiego wraz z innymi podkarpackimi instytucjami kultury zaprezentuje bogaty program narodowy. Znajdują się w nim spektakle, teatr tańca, wystawy i koncerty. Wraz z artystami do Koszyc wyjadą rzeszowscy dziennikarze. Wydarzenie będzie relacjonowane przez podkarpackie media.

Co przygotowali nasi artyści na Dzień Polski?

„Wirtuozi graficznego warsztatu”, czyli wystawa zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, oraz wystawa Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie „Międzynarodowe Biennale Plakatu Teatralnego”. „Koniec-Początek-Soma”, czyli Teatr tańca – kooperacja Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie i Teatru O.de.la w choreografii Marty Bury. Dwa spektakle teatralne: „Faust” Teatru Przedmieście w reżyserii Anety Adamskiej, oraz „Mistrz i Małgorzata” Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w reżyserii Cezarego Ibera. Odbędzie się także Koncert Moniuszkowski Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie oraz „Lechaim!”, czyli koncert pieśni żydowskich w wykonaniu aktorki Małgorzaty Pruchnik-Chołki, Dariusza Kota i Wojciecha Fronta.

Jesteśmy ciekawi jak słowacka publiczność odbierze program Dnia Polskiego. Jeśli Wy również, zachęcamy do śledzenia strony www.trans-misie.sk, na której dostępne są szczegółowe informacje o festiwalu oraz całościowy program TRANS/MISJI, a już wkrótce zaczną ukazywać się tam również relacje z poszczególnych dni wydarzenia.

Kam.

Mistrz i Małgorzata
Fot. M. Rałowski/Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4