Pokaz filmu „Niepodległość” w kinie „Zorza”. Wejściówki w IPN

KATEGORIA: KULTURA / 4 listopada 2019

Fot. Kadr z filmu „Niepodległość”

Od wtorku 5 listopada w siedzibie rzeszowskiego oddziału IPN będzie można odbierać bezpłatne zaproszenia na pokaz filmu „Niepodległość” w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego.

Projekcja odbędzie się w ramach w cyklu bezpłatnych pokazów filmowych, organizowanych w rzeszowskim Kinie „Zorza” (ul. 3 Maja 28). Organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Film można będzie zobaczyć we wtorek 12 listopada 2019 r. o godzinie 18.00. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją historyka IPN.

Odbiór wejściówek w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18 od wtorku 5 listopada od godziny 13.00. Dostępność biletów będzie do sprawdzenia pod numerem telefonu 17 86 06 054.

Film „Niepodległość” pokazuje fenomen odzyskania niepodległości w 1918 roku: walkę o polskie granice w czasie I wojny światowej, w powstaniach i plebiscytach, walkę dyplomatyczną w Wersalu. Na ekranie możemy zobaczyć ojców polskiej niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego, którzy w ważnej historycznie chwili odłożyli na bok swoje ambicje i porozumieli ponad podziałami dla dobra ojczyzny. Niezwykłym przeżyciem jest również spojrzenie z bliska na codzienne życie Polaków, tysiąca patriotów, którzy od nowa budują swoje miejsce na ziemi w odzyskanej ojczyźnie. Po raz pierwszy możemy zobaczyć ujęcia polskich ulic z tego okresu w kolorze, podejrzeć ówczesną codzienność, spacerować ulicami Warszawy. Dzięki żmudnej i wieloletniej pracy archiwistów i filmowców zebrane z całego świata bezcenne archiwalia z lat 1914-1923 zostały zrekonstruowane cyfrowo, pokolorowane i udźwiękowione. Ten zabieg pozwolił nowocześnie zobrazować niezwykłą opowieść o tym wyjątkowym czasie. Obraz powstał w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego według jego scenariusza oraz Mirosława Borka. Muzykę skomponował Krzesimir Dębski.

Film dozwolony jest od lat 13. Czas trwania seansu: 87 minut.

Red.

Fot. Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4