W IPN będzie spotkanie o Ukraińcach ratujących Polaków z rzezi wołyńskiej

KATEGORIA: KULTURA / 4 listopada 2019

Maryla Ścibor-Marchocka, autorka książki „Sprawiedliwi. Rzecz o Ukraińcach ratujących Polaków w czasie Rzezi Wołyńskiej”, podczas spotkania z czytelnikami w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
Zdjęcie pochodzi ze strony IPN Katowice.

Wydarzenia, które miały miejsce na Wołyniu przez wiele długich lat okryte były kurtyną milczenia. Nie mówiło się o tej tragicznej historii ani w Polsce, ani w ZSRR. Temat powrócił na nowo w latach 90. Dyskutowano i publikowano dużo na ten temat. A nie tak dawno przez Polskę przetoczyła się dość burzliwa dyskusja, po głośnej premierze filmu „Wołyń” w reż. Wojciecha Smarzowskigo.

Do dziś jednak niewiele słyszy się o pomocy, jakiej Polakom udzielali Ukraińcy. Okazuje się, że żyją świadkowie wydarzeń na Wołyniu, którzy mówią, że życie zawdzięczają Ukraińcom, którzy ze świadomością kary śmierci, ratowali Polakom życie.

Rzeź wołyńska była niewątpliwie jednym z najtragiczniejszych wydarzeń XX wieku. Książka pt. „Sprawiedliwi. Rzecz o Ukraińcach ratujących Polaków w czasie Rzezi Wołyńskiej” dotyka właśnie tego niezwykle trudnego tematu. W środę 6 listopada 2019 r., o godz. 16.00, w sali konferencyjnej Instytutu Pamięci Narodowej, w budynku przy ul. Szopena 23, odbędzie się spotkanie z autorką tej publikacji, Panią Marylą Ścibor-Marchocką. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Książka „Sprawiedliwi’’ autorstwa Maryli Ścibor-Marchockiej, to zbiór opowiadań o Ukraińcach ratujących Polaków w czasie rzezi wołyńskiej. To literacka interpretacja prawdziwych historii. Na podstawie relacji świadków rzezi autorka stworzyła opowieści, które zawierają wszystkie emocje, uczucia i obawy uczestników tamtych wydarzeń. Spotkanie odbywa się w ramach cyklicznych spotkań Klubu Historycznego im. płk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie.

Kam.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4