Film „Duch Bauhausu” w WDK. W czwartek projekcja z cyklu „Spotkaj Sztukę”

KATEGORIA: KULTURA / 26 lutego 2020

Fot. Kadr z filmu „Duch Bauhausu”

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza w czwartek, 27 lutego o godz. 18.30 na projekcję filmu „Duch Bauhausu” (reż. Niels Bolbrinker, Thomas Tielsch) organizowaną w ramach cyklu „Spotkaj Sztukę”. Bilety wstępu będą dostępne w cenie 10 zł w kasie WDK Rzeszów, ul. S. Okrzei 7.

Niemiecki film z 2018 r. przedstawia fascynującą historię powstałego 100 lat temu innowacyjnego nurtu w sztuce, a także wyrosłe z niego współczesne społeczne i artystyczne projekty. Mimo upływu lat nadal silnie się z nim wiążą, bo Bauhaus okazuje się dziś ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Nie chodziło w nim przecież nigdy o sam proces twórczy, o sztukę dla sztuki. Forma miała wynikać z funkcji, a najbardziej liczyło się ulepszanie świata właśnie za pomocą sztuki i architektury – łączenie w jedno sztuki, rzemiosła i technologii.

W filmie poznajemy nie tylko historię Bauhausu, ale także jego bogate i zróżnicowane dziedzictwo. Przejawia się ono dziś w rozmaitych projektach. Obserwujemy artystów, naukowców i architektów świadomie odnoszących się do Bauhausu jako aktualnej idei, która pomimo upływu czasu nie straciła na atrakcyjności. Co więcej, okazuje się obecnie nadzwyczaj inspirująca. Charakterystyczna dla Bauhausu synteza wyobraźni i struktury, bogactwa i prostoty są ważnymi elementami kultury i życia codziennego XX i XXI w. Czerpią od niej projektanci Apple’a i współcześni architekci. Twórcy filmu prezentują wizjonerskie idee Bauhausu, jego współczesne konteksty i zadają zawsze aktualne pytania: jak chcemy żyć i dokąd zmierzamy?

Czas projekcji: 90 min.

Red.

Fot. WDK

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4