Co jeść gdy za oknem upał? Kilka zasad, których warto przestrzegać latem

KATEGORIA: PORADNIKI / 30 czerwca 2019

Fot. pixabay

W ostatnich tygodniach, temperatura w ciągu dnia często przekracza nawet 30 stopni. W upały męczymy się szybciej i tracimy apetyt, dlatego tak ważne jest, żeby pamiętać o regularnych posiłkach. Tylko co jeść, gdy na zewnątrz jest tak gorąco i zupełnie nie mamy ochoty na ciepłe, tradycyjne obiady? Podpowiadamy Wam jakich produktów warto unikać, a jakie warto jeść w te upalne dni, aby było smacznie, lekko i zdrowo.

Pij co najmniej 2 litry wody dziennie!

Trzeba zacząć od najważniejszego. Regularne uzupełnienie płynów jest bardzo istotne, ponieważ nie można dopuścić do odwodnienia organizmu, a o nie w upalne dni jest bardzo łatwo. Niezależnie od tego, czy odczuwasz pragnienie czy nie, należy wypijać minimum 2 litry płynów dziennie. Najlepiej, by była to wody mineralna, świeżo wyciskane soki owocowe lub herbatki ziołowe. Jeśli nie lubisz pić samej wody, możesz wycisnąć do niej cytrynę lub dodać np. truskawek i mięty. Na bok odstawiamy wszelkie przetworzone soki, napoje, gazowane oranżady i…piwo! Może się wydawać, że zimne piwo ukoi pragnienie w upalne dni, jednak jest to złudne, bo tak naprawdę tylko odwadnia nasz organizm. Nie powinniśmy pić napojów bardzo zimnych. W lato najkorzystniej zadziałają te w temperaturze pokojowej lub lekko schłodzone. Lodowate napoje sprawiają, że organizm zaczyna się automatycznie ogrzewać, a tego przecież nie chcemy. Co więcej - zetknięcie ekstremalnie zimnego napoju z rozgrzanym organizmem może spowodować choroby np. anginę. A kto lubi chorować podczas urlopu?

Fot. Sara Dubler - unsplash

Mniej mięsa, więcej warzyw

Karkówka, boczek, kiełbasa? Jeśli chcemy czuć się dobrze w te upalne dni – powiedzmy im nie! Kiedy na zewnątrz upały, lepiej odpuścić sobie potrawy smażone i ciężkostrawne. Zamiast tego lepiej zdecydować się na kurczaka lub ryby. Można podawać je pieczone, gotowane lub grillowane najlepiej w towarzystwie dużej ilości warzyw. Mogą być surowe, gotowane w wodzie, duszone albo skomponowane w sałatkę. Polecamy zamienić tłuste, majonezowe sosy na np. sos na jogurcie naturalnym bądź vinegrette. Warto doprawiać swoje potrawy czosnkiem, bo poprawia on krążenie krwi, pobudzając tym samym organizm do naturalnego chłodzenia. Chude, pieczone mięso lub ryba i dużo warzyw to najlepszy obiad jaki możemy przygotować sobie podczas upału.

Fot. Caju Gomes - unsplash

Zamiast lodów wybierz arbuza

Kiedy jest gorąco, nasz organizm potrzebuje dużo mniej kalorii niż w chłodniejsze dni, a strawienie pokarmu zajmuje mu dłużej, bo wymaga to dużo energii. Łatwo jest zatem przybrać latem na wadze szczególnie, że podczas urlopu na każdym kroku możemy natknąć się na budki z lodami, goframi i innymi pobudzającymi nasze kubki smakowe przysmakami. Jak radzić sobie z pokusą zjedzenia czegoś słodkiego? Zachęcamy do sięgania po owoce. Te również posiadają w sobie cukier, jednak są one wartościowym zamiennikiem słodyczy. Szczególne korzystne będzie wybieranie tych, które mają w sobie dużą zawartość wody, czyli: arbuzy, melony, nektarynki czy brzoskwinie. Jest też wiele owoców sezonowych, z których możemy przygotowywać pyszne letnie sałatki – truskawki, borówki, maliny czy czereśnie.

Wiadomo, że lato jest czasem wyjazdów, biwaków i spotkań w różnych miejscach. Nie zawsze okoliczności sprzyjają przygotowywaniu sobie zdrowych posiłków, jednak na tyle ile możemy, znajdujmy zamienniki tych niekorzystnie wpływających na nasze samopoczucie przysmaków, bo to sprawi, że w dobrym zdrowiu i humorze przetrwamy upały.

Kam.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4