Pamięć o 79. rocznicy Rzezi Wołyńskiej. W niedzielę obchody w Rzeszowie

KATEGORIA: HISTORIA / 10 lipca 2022

Fot. IPN

W niedzielę, 10 lipca w Rzeszowie odbędą się obchody 79. rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Do udziału w oficjalnych uroczystościach zachęca Instytut Pamięci Narodowej. Wieczorem ulicami miasta przejdzie Rzeszowski Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej, który organizuje kojarzone ze środowiskiem Konfederacji Stowarzyszenie Wolne Podkarpacie.

11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w 99 miejscowościach przedwojennego województwa wołyńskiego na Kresach – wtedy zajętych już przez niemiecką III Rzeszę. Dla upamiętnienia tego dnia, nazywanego Krwawą Niedzielą, co roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.

- Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku. Święto ma na celu upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczpospolitej przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej - przypomina Katarzyna Gajda-Bator z Oddziału IPN w Rzeszowie. Wspomnienie przypada 11 lipca 1943 roku, w rocznicę tzw. krwawej niedzieli, będącej punktem kulminacyjnym masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN, UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską.

Obchody upamiętniające 79. rocznicę „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu odbędą się w Rzeszowie w niedzielę, 10 lipca. Rozpoczną się o godz. 11:00 Mszą świętą w intencji ofiar Rzezi Wołyńskiej w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie (ul. 3 Maja 20). Po Mszy świętej, pod tablicą poświęconą pamięci Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich (umieszczoną na kościele), złożone zostaną kwiaty.

Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie jak co roku prowadzi akcję – „11 lipca – Zapal Znicz Pamięci”. - Akcja ta obejmuje powiaty: rzeszowski, przemyski, lubaczowski i brzozowski, gdzie we współpracy z naszymi partnerami: Jednostką Strzelecką 2033 im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie, Jednostką Strzelecką Nr 2222 w Brzozowie oraz harcerzami i młodzieżą odwiedzamy groby ofiar OUN-UPA, porządkujemy je, palimy znicze, przypominamy tragicznej historii - informuje Katarzyna Gajda-Bator.

W ramach obchodów 79. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej w niedzielę 10 lipca o godz. 20.15, na kanale YouTube: IPNtv odbędzie się premiera rozmowy „Genocidium atrox. O ludobójstwie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej” z Ewą Siemaszko, autorką wielu publikacji na temat Zbrodni Wołyńskiej. Rozmowę poprowadzą dr Joanna Karbarz-Wiliński i Bartosz Januszewski z Oddziału IPN w Gdańsku: https://www.youtube.com/watch?v=sfiOQqCd-Xk.

Rzeszowski Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej

Z kolei Stowarzyszenie Wolne Podkarpacie kojarzone ze środowiskami związanymi z Konfederacją organizuje w niedzielę Rzeszowski Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Marsz rozpocznie się o godzinie 20:00 na Rynku, gdzie jak zapowiadają organizatorzy zostaną wygłoszone okolicznościowe przemówienia świadków tragicznych wydarzeń. Następnie uczestnicy wyruszą w stronę kościoła farnego, pod którym zostaną złożone znicze i kwiaty. Marsz pod hasłem „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają Ofiary!” zakończy się modlitwą pod krzyżem obok Zamku Lubomirskich. Organizatorzy apelują do uczestników o zabranie flag i zniczy.

Red.

Fot. IPN

”  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4