Pamięć o 17 IX 39 r. Akcja „Warta Pamięci” w sobotę także na Podkarpaciu

KATEGORIA: HISTORIA / 16 września 2023

Fot. wartapamieci.pl

Zbliża się 17 września – 84. rocznica napaści na Polskę przez Rosję Sowiecką. W obliczu trwającej wojny na Ukrainie tegoroczne obchody są ważną okazją nie tylko do uczczenia walczących, ale także rozmowy o tym, co dzisiaj oznacza bycie Polakiem - zwłaszcza dla młodych obywateli Polski. Oba te cele przyświecały twórcom projektu „WARTA PAMIĘCI”.

Projekt „WARTA PAMIĘCI” – od wspomnień do budowania więzi

„WARTA PAMIĘCI” to projekt, który nie tylko przypomina o napaści, ale przede wszystkim ma uczcić każdego, kto pełen odwagi podjął się walki w obronie Ojczyzny. Co ważne, była to walka nie tylko o całe państwo, ale też o małe Ojczyzny - miasta i wsie wschodniej Polski. Ziemie, na których nasi przodkowie żyli i wychowywali kolejne pokolenie Polaków, ciesząc się, że ich dzieci czy wnuki będą żyły w wyzwolonej nie tak dawno Polsce. Tymczasem sroga rzeczywistość września 1939 roku okazała się inna. Im wszystkim - zarówno znanym z imienia i nazwiska, jak i wszystkim cichym bohaterom i bohaterkom, których nie wymieniają podręczniki od historii - poświęcony jest projekt „WARTA PAMIĘCI”.

Twórcami projektu są Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego oraz Fundacja Rekonstruktorzy.pl. Projekt jest nie tylko symbolem pamięci, ale także świadectwem wdzięczności i zrozumienia między pokoleniami. – „WARTA PAMIĘCI” ma być biało-czerwoną nicią, która połączy nas z bohaterami walczącymi z sowieckim najeźdźcą. Nie tylko we wrześniu 1939 roku, ale także z tymi, którzy walczyli o wolność na wschodnich rubieżach także w konspiracji, czy jako Żołnierze Wyklęci - mówi komendant główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” J. Piłsudskiego, bryg. zs. Marek Matuła.

Zaproszenie do wspólnego przeżywania – kiedy i gdzie się spotkamy?

Organizatorzy zapraszają wszystkich do włączenia się w obchody wydarzenia. Będą one miały miejsce 16 września o godzinie 17:30 - równocześnie w blisko 30 miastach i wsiach, w czterech województwach: podlaskim, mazowieckim, lubelskim i podkarpackim. Organizatorzy zapraszają m.in. do Wytyczna, Augustowa, Rudnika nad Sanem, Jabłoni (pow. parczewski) czy Zwolenia. Pełna lista lokalizacji oraz szczegółowe informacje na temat wydarzeń jest dostępnych na stronie: www.WartaPamieci.pl.

- Spotkanie w tych konkretnych miejscowościach i wsiach, które były świadkami heroizmu swoich mieszkańców jest szczególnie ważne jako element edukacji młodych ludzi i kształtowania ich postaw obywatelskich – młodzieży, którą szczęśliwie ominęło piekło II wojny światowej czy okres PRL - przekonują organizatorzy.

Przygotowania, które są lekcją patriotyzmu

Data wydarzenia – 16 września, jeden dzień przed rocznicą agresji - nawiązuje do capstrzyków wojskowych, które w latach II Rzeczpospolitej poprzedzały wiele patriotycznych wydarzeń. - Jest to element symboliczny - przypominający o naszym pragnieniu wolności, które zarówno ostatnio, jak i przed dziesięcioleciami, oznaczało wolność od wpływów rosyjskich. Pamiętajmy także, że 17 września 1993 roku Polskę opuściły wojska radzieckie, co przypieczętowało naszą suwerenność i pozwoliło wejść do NATO. Zrozumienie tych wydarzeń i ich konsekwencji, uczące wspierania i bycia świadomymi obywatelami jest szczególnie ważne dzisiaj, kiedy widzimy poświęcenie naszych ukraińskich sąsiadów - podkreślają organizatorzy.

Zorganizowanie blisko 30 wydarzeń jednoczenie to wyzwanie. Jest ono możliwe dzięki zaangażowaniu blisko 1000 osób. Oprócz działaczy społecznych oraz liderów lokalnych społeczności kluczową rolę odegra młodzież zrzeszona w Związku Strzeleckim „Strzelec” Józefa Piłsudskiego i harcerze z lokalnych hufców. - Spotkania, podczas których umieszczone zostaną kwiaty i znicze staną się jasnym znakiem naszej pamięci, a także lekcją patriotyzmu w praktyce dla młodych ludzi. Udział rekonstruktorów - osób w strojach historycznych lub mundurach - będzie widzialnym pomostem między przeszłością, a przyszłością - zaznaczają organizatorzy.

Razem możemy więcej

- Rosja Sowiecka napadła na naszą Ojczyznę, pozostawiając za sobą śmierć i zniszczenie, co przesądziło o późniejszym losie Polski. Dlatego pamięć o tym wydarzeniu powinna być kultywowana przez kolejne pokolenia Polek i Polaków – mówi komendant główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” J. Piłsudskiego, bryg. zs. Marek Matuła. – Dla mnie osobiście, podobnie jak dla tysięcy ludzi, wydarzenie ma także wymiar osobisty. W 1939 roku mój dziadek był urzędnikiem państwowym i na polecenie premiera RP aby mężczyźni pełni sił udali się na Wschód, przedostał się z 14-letnm synem do Lwowa. Niestety Sowietów nie dało się zatrzymać. Jednak pamięć o moim dziadku i wszystkich gotowych do nierównej walki z najeźdźcą powinna trwać nie tylko w rodzinnych opowieściach, ale również w przestrzeni publicznej. Dlatego razem z Fundacją Rekonstruktorzy.pl realizujemy projekt „WARTA PAMIĘCI”.

Akcja uzyskała patronaty oraz osobiste zaangażowanie: marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, Instytutu Pamięci Narodowej reprezentowanego przez prezesa Karola Nawrockiego.

Red.

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4