Szpital tymczasowy ruszy w grudniu. Kompletowanie sprzętu i kadry wciąż trwa

KATEGORIA: ZDROWIE / 10 listopada 2020

Fot. Krystian Maj/KPRM

Trwają przygotowania do uruchomienia szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 na Podkarpaciu. Tego typu placówka medyczna będzie funkcjonowała w nowo wybudowanym skrzydle Szpitala MSWiA przy ul. Krakowskiej w Rzeszowie. Jak informuje rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego, w tym momencie trwa jeszcze kompletowanie sprzętu medycznego, a szpital przyjmie pacjentów za niecały miesiąc.

- Sprzęt jest gromadzony przez Agencję Rezerw Materiałowych, duża część jest również już w drodze do Rzeszowa. Uruchomienie szpitala tymczasowego przewidziane jest na początek grudnia - informuje Michał Mielniczuk.

Jak zapewnia rzecznik wojewody podkarpackiego przygotowania do uruchomienia szpitala tymczasowego idą bez przeszkód, choć trzeba podkreślić, że pierwotnie termin uruchomienia tej placówki medycznej zapowiadano na koniec listopada.

Oprócz sprzętu, tymczasowy szpital potrzebuje również personelu, który będzie opiekował się pacjentami chorymi na koronawirusa. W związku z tym wojewoda podkarpacki Ewa Leniart ogłosiła nabór dla wszystkich lekarzy, pielęgniarek oraz osób z wykształceniem medycznym chętnych do pracy w tej placówce. Nabór oczywiście nadal trwa, do tej pory do pracy w szpitalu tymczasowym zgłosiło się 54 osoby.

- Osoby zainteresowane pracą w szpitalu tymczasowym mogą zgłaszać taką chęć do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. W zasadzie wszystkie osoby, które zgłoszą się z chęcią pracy w szpitalu mogą liczyć na zatrudnienie - mówi rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk.

Szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19 będzie funkcjonował w ramach Szpitala MSWiA w Rzeszowie. Docelowo będzie tam baza 160 łóżek, w tym 40 łóżek respiratorowych. Nowe skrzydło szpitala MSWiA ma 4 kondygnacje i łącznie 8 tys. metrów kwadratowych. Na szpital tymczasowy będą przeznaczone trzy gotowe już kondygnacje, w których docelowo miały działać oddziały neurologii, chirurgii oraz SOR. Oprócz tego w strukturze szpitala w miejscu zawieszonego oddziału rehabilitacji powstanie kolejne 20 miejsc dla chorych na COVID-19.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4