Nasi terytorialsi pobierają wymazy, szyją maseczki i dostarczają przyłbice

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 15 kwietnia 2020

Fot. 3. PBOT

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają personel medyczny i sanitarny w walce z koronawirusem. Od początku kwietnia terytorialsi rozpoczęli działania w nowym obszarze – pobierania wymazów na obecność COVID-19 i szyciu maseczek ochronnych. Dotychczas zebrali ponad 300 wymazów oraz uszyli ponad 1,5 tys. maseczek. Włączyli się też w akcję #DrukujemyDlaMedyków. W ramach tej operacji dla personelu medycznego podkarpackich szpitali dostarczyli już 700 przyłbic.

Żołnierze 3. PBOT od kwietnia włączyli się w akcję pobierania wymazów na wniosek Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Działania te to jeden z głównych obszarów prowadzonej przez WOT operacji „Odporna Wiosna”. Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności społeczności lokalnych.

Z Podkarpacia do pobierania wymazów delegowani są żołnierze posiadający kompetencje co najmniej ratownika medycznego i ukończone specjalistyczne szkolenie w Wojskowym Ośrodku Medycyny Prewencyjnej.

- Nasze działania są prowadzone mobilnie u osób przebywających w kwarantannie w warunkach domowych. Ze względów bezpieczeństwa pobierający wymazy są ubrani w specjalne kombinezony, maseczki, gogle i rękawiczki. Następnie próbki trafiają do stacji sanitarno – epidemiologicznej, która prowadzi badania i wyniki przekazuje osobie badanej – relacjonuje dowódca plutonu medycznego 3. PBOT.

Fot. 3. PBOT

Fot. 3. PBOT

Żołnierze szyją maseczki

Podkarpaccy terytorialsi, którzy w tym trudnym czasie spieszą z pomocą sami potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia. Rękawice, maseczki czy okulary ochronne to wyposażenie niezbędne do prowadzenia działań zapobiegawczych.

- Postanowiliśmy nie czekać a działać. Już pierwsze 1,5 tys. maseczek uszyły nasze koleżanki z 32. Batalionu Lekkiej piechoty z Niska – wyjaśnia kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. PBOT. - W miniony piątek dzięki firmie „Waldin” pozyskaliśmy kolejną ilość materiału chirurgicznego, z którego żołnierze jarosławskiego i dębickiego Batalionu Lekkiej Piechoty wykonają ok. 3 tys. maseczek ochronnych.

Fot. 3. PBOT

Fot. 3. PBOT

Fot. 3. PBOT

Terytorialsi wspierają akcję #DrukujemyDlaMedyków

Żołnierze 3. PBOT wspierają też operację drukowania przyłbic ochronnych dla personelu medycznego. Terytorialsi wspólnie ze strzelcami Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie zaangażowali się w dystrybucję przyłbic ochronnych do podkarpackich szpitali. Działania te prowadzone są przez żołnierzy, strzelców oraz wiele bezinteresownych osób w ramach wolontariatu.

- Przyłbice odbieramy z Podkarpackiego Centrum Innowacji, następnie rozwozimy do szpitali na terenie województwa podkarpackiego. Akcja rozpoczęła się 19 marca i od tego czasu żołnierze 31. Batalionu Lekkiej Piechoty z Rzeszowa dostarczyli 700 przyłbic do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie, Domu Pomocy Społecznej w Nowej Dębie oraz NZOZ – Zakładu Pielęgnacyjno – Opiekuńczego „Przystań” w Mielcu. Jako żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej działamy zawsze z myślą o innych. Zawsze staramy się być gotowi i zawsze blisko – powiedział szer. OT Kamil Mazur żołnierz rzeszowskiego batalionu 3. PBOT.

W drukowanie przyłbic ochronnych dla personelu medycznego będącego na pierwszej linii ognia zaangażowali się HugeTECH, Podkarpackie Centrum Innowacji, Hammerland, Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka oraz Politechnika Rzeszowska.

Fot. 3. PBOT

Fot. 3. PBOT

Fot. 3. PBOT

****

W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej dostarczają żywność i leki, wspierają służby medyczne, sanitarne i samorządy terytorialne, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów i żołnierzy Armii Krajowej, osoby starsze i przebywające w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.

Red.

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4