Policja potwierdza: Black Hawk może trafić na Podkarpacie

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 6 kwietnia 2019

Policyjny śmigłowiec S-70i Black Hawk
Fot. Policja.pl

Przeszło miesiąc temu informowaliśmy o obietnicy ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego, który zapowiedział, że jeden z pięciu policyjnych śmigłowców Black Hawk trafi na Podkarpacie.

- Jeden będzie tutaj, na Warmii i Mazurach, drugi będzie w Zachodniopomorskiem, trzeci będzie na Dolnym Śląsku, czwarty będzie na Podkarpaciu, a piąty będzie w Warszawie - mówił wtedy Brudziński.

Polska policja zakupiła do tej pory trzy śmigłowce S-70i Black Hawk z Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu. Dwa dostarczono już w listopadzie ub. r. Umowę na trzecią maszynę podpisano również w listopadzie, a z nieoficjalnych informacji wynika, że została już dostarczona w marcu. Wkrótce ma być podpisana umowa na dwie kolejne maszyny.

O to czy i gdzie na Podkarpacie trafi policyjny Black Hawk zapytaliśmy na początku marca MSWiA. Dość długo czekaliśmy na odpowiedź.

Najpierw z ostrożnie sformułowanej informacji otrzymanej z policji dowiedzieliśmy się, że: „aktualnie trwają prace przygotowawcze mające na celu określenie m.in. warunków i terminów dostaw śmigłowców. Dalsze decyzje będą podejmowane po dokonaniu szczegółowej analizy potrzeb.

Po pewnym czasie nadeszła kolejna, już bardziej konkretna odpowiedź.

- Policja rozważa rozmieszczenie śmigłowców Black Hawk na Podkarpaciu. Po zakończeniu procesu szkolenia oraz przygotowaniu i doposażeniu miejsca bazowania, będzie podjęta decyzja o rozśrodkowaniu śmigłowców - napisał do naszej redakcji inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji.

Trudno przewidywać kiedy to dokładnie nastąpi, ale wszystko wskazuje na to, że ostatnie dwa Black Hawki trafią do policji jeszcze w tym roku. Policja ma też wzbogacić się o trzy lekkie śmigłowce Bell 407GXi. Pierwszy ma trafić do Polski końcem 2019 r., pozostałe dwa zostaną dostarczone do marca 2020 r.

Przy tak licznym wzmocnieniu sprzętowym policji szanse na stałe umieszczenie śmigłowca policyjnego na Podkarpaciu oczywiście rosną. Można przypuszczać, że gdy zapowiedzi się potwierdzą i nowa maszyna już trafi do naszego województwa, jej miejscem stacjonowania będzie Rzeszów.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4