ZUS i KAS ostrzegają przed oszustami wyłudzającymi dane powołując się na nich

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 18 lutego 2024

Fot. TheDigitalWay/pixabay

Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Krajowa Administracja Skarbowa ostrzegają przed oszustami podającymi się za pracowników tych instytucji, a także fałszywymi profilami w mediach społecznościowych.

Fałszywy profil ZUS na Facebooku

- Na Facebooku pojawiło się fałszywe konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Fałszywy profil informuje o inwestycji mającej zagwarantować emeryturę już w wieku 50 lat. Oszuści podają, że wystarczy zainwestować 1 tys. zł. Prawdopodobnie w ten sposób próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków - ostrzega Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS w regionie.

Rzecznik ZUS dodaje, że profil wykorzystuje do uwiarygodnienia tej informacji spreparowany wizerunek byłej prezes ZUS, prof. Gertrudy Uścińskiej.

- ZUS rozważa podjęcie kroków prawnych w tej sprawie - podkreśla Wojciech Dyląg.

ZUS ostrzega również o możliwych próbach wyłudzania danych od klientów Zakładu. Nie należy klikać w podejrzane linki – zarówno mailowe, jak i przesyłane w wiadomościach SMS, ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia.

- Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, zwłaszcza informacji zawierających linki - uczula regionalny rzecznik ZUS.

Oszuści podający się za pracowników KAS

Podobne problemy ma również Ministerstwo Finansów, do którego docierają sygnały o próbach oszustwa. Osoby podające się za konsultantów infolinii Krajowej Informacji Skarbowej lub pracowników Krajowej Administracji Skarbowej dzwonią do podatników i próbują pozyskać informacje, takie jak numer rachunku bankowego, numer PESEL lub inne dane osobowe.

- Pracownicy administracji skarbowej nie wykonują takich telefonów i nie zbierają w ten sposób informacji. Dlatego w przypadku odebrania takiego połączenia nie należy podawać osobie dzwoniącej danych osobowych, numeru PESEL/NIP, numeru dowodu tożsamości lub numeru rachunku bankowego - ostrzega podkom. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Rzecznik IAS w Rzeszowie podkreśla, że pod żadnym pozorem nie powinno się również przekazywać telefonicznie loginu i hasła do logowania w serwisie e-Urząd Skarbowy.

- Przestrzegamy przed tego typu oszustwami i apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności - podkreśla podkom. Edyta Chabowska.

***

W dzisiejszych czasach uważność i pewna doza nieufności może ocalić nas od poważnych problemów związanych z kradzieżą tożsamości, utratą sporej gotówki, czy też wpuszczeniem do domu osoby zagrażającej naszemu bezpieczeństwu. Każda próba pozyskania wrażliwych danych (osobista, telefoniczna lub internetowa) powinna wzbudzić naszą czujność. Nawet jeżeli "na pierwszy rzut oka" sprawa wydaje się nam oczywista. Wato zawsze sprawdzić czy osoba, która się z nami kontaktuje na pewno jest pracownikiem danej instytucji/firmy i ma prawo w jej imieniu weryfikować naszą tożsamość, podejmować określone czynności administracyjno-prawne, albo prosić o współpracę - jak dzieje się to np. w przypadku oszustw „na wnuczka” czy „na policjanta”.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4