SIM Podkarpacie działa. W Boguchwale pierwsze 200 mieszkań w 2023 roku

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 2 listopada 2021

Fot. Karol Woliński

Postępują prace nad rozpoczęciem potężnej inwestycji mieszkaniowej na terenie Boguchwały oraz innych samorządów, które w czerwcu tego roku założyły Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową SIM Podkarpacie. Program realizowany jest przez gminy przy wsparciu rządu w postaci Krajowego Zasobu Nieruchomości.

SIM Podkarpacie

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Podkarpacie pierwotnie miała wybudować blisko 1200 mieszkań na terenie gmin: Boguchwała, Dynów, Jarosław, Leżajsk, Miejsce Piastowe, Nowa Sarzyna i Sędziszów Małopolski. Jednak po analizach dostępności gruntów w niektórych gminach, potencjał może być większy. Spółka będzie oferowała mieszkania na wynajem z możliwością dojścia do własności. W piątek (29 października) do Boguchwały, która jest liderem SIM przyjechał prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban, który wraz z burmistrzem Boguchwały mówili o szczegółach planowanej inwestycji.

- SIM-y to dobre rozwiązanie dla gmin chcących udzielić wsparcia mieszkańcom którzy nie mogą liczyć na mieszkania komunalne, a z drugiej strony nie stać ich na zakup swojego. Tym programem próbujemy im pomóc w tej sytuacji, cieszę się, że samorządowcy widzą ten problem - mówił Arkadiusz Urban, prezes KZN.

Arkadiusz Urban, prezes KZN
Fot. Karol Woliński

Kapitał zakładowy spółki SIM Podkarpacie wynosi ponad 21 mln zł. Oprócz środków na rozpoczęcie realizacji inwestycji w wysokości 3 mln zł, SIM Podkarpacie może skorzystać z dofinansowania wynoszącego do 35 proc. kosztów inwestycji oraz z kredytu mieszkaniowego w BGK. W ten sposób zostaną zaoferowane przystępne cenowo mieszkania również dla osób, które nie są w stanie skorzystać z długoterminowego, komercyjnego kredytu mieszkaniowego.

Za 2 lata pierwsze 200 mieszkań

W samej gminie Boguchwała ma powstać ponad 900 mieszkań na ok. 10 ha terenów położonych przy ul. Krasińskiego wraz z infrastrukturą drogową i parkingami. Projekt przewiduje także powstanie towarzyszących lokali handlowymi oraz użyteczności publicznej, takich jak żłobki czy przedszkola. Ze względu na wielkość inwestycji, zostanie ona podzielona na kilka etapów. W pierwszym etapie inwestycji będzie wybudowane 222 lokale mieszkalne w trzech blokach liczących maksymalnie 6 kondygnacji - To bardzo duża inwestycja, mamy nadzieję, że uda nam się ją sprawnie i skutecznie zrealizować, jesteśmy obecnie na etapie jej projektowania, na wiosnę chcemy ogłaszać przetargi budowlane, pierwsze bloki powinny powstać do 2023 roku - powiedział burmistrz Boguchwały Wiesław Kąkol.

Kolejne etapy budowy mieszkań w ramach SIM Podkarpacie w Boguchwale mają zostać zrealizowane do 2034 roku.

Fot. Karol Woliński

Program dla młodych

Jak podkreślał Wiesław Kąkol, inwestycja mieszkaniowa w ramach SIM Podkarpacie skierowana jest przede wszystkim do młodych osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy i często nie mogą liczyć na kredyt mieszkaniowy. Budowa tych mieszkań może też wpłynąć pozytywnie na wskaźniki demograficzne w samej gminie.

- Ten program jest dla przede wszystkim dla młodych osób, na terenie naszej gminy zdiagnozowaliśmy taką potrzebę, tych osób jest dużo, dzięki tym inwestycjom mamy nadzieję, że będą w stanie nabyć mieszkania i związać życie z naszą gminą - powiedział Wiesław Kąkol.

Wiesław Kąkol, burmistrz Boguchwały
Fot. Karol Woliński

W czasie konferencji prasowej przedstawiono również stan zaawansowania przygotowań do inwestycji mieszkaniowych pozostałych samorządów, które należą do SIM Podkarpacie.

Oprócz SIM Podkarpacie, w regionie istnieją kolejne tego typu inicjatywy jak SIM Stalowa Wola oraz SIM Południe (Przemyśl, Sanok, Mielec, Ustrzyki Dolne i Medyka). Łącznie SIM-y wybudują na Podkarpaciu 3 tys. mieszkań. Najbliżej rozpoczęcia budowy pierwszych bloków w ramach tego programu mają być Mielec i Sanok które mają wydane pozwolenia na budowę. Przypomnijmy, że pierwszy w Polsce SIM miał powstać w Rzeszowie. Taka zapowiedź padła we wrześniu 2020 roku. Jak dotąd nie udało się jednak nawiązać spółki. KZN prowadzi w tej sprawie rozmowy z władzami Rzeszowa.

Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych polega na ścisłej współpracy między samorządami, a administracją rządową. W tym modelu jednostka samorządu terytorialnego zakłada SIM z KZN. KZN dysponuje gruntem Skarbu Państwa i wnosi go do spółki w celu budowy na nim lokali mieszkalnych. Mieszkania będą przeznaczone dla określonej grupy najemców, którzy posiadają środki na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody nie pozwalają na skorzystanie z kredytu hipotecznego.

Utworzenie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych przewiduje: wybudowanie mieszkań na wynajem z niskim czynszem, możliwość dojścia lokatorów do własności wynajmowanego lokalu przy wpłacie odpowiednio wysokiej partycypacji, skorzystanie z wakacji w płaceniu czynszu dla tych lokatorów, którzy nie zdecydują się na możliwość wykupu mieszkania (po upływie okresu spłaty przez SIM kredytu), rządowe dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4