100-letnia kamienica do rewitalizacji? Miasto stara się o duże dofinansowanie

KATEGORIA: INWESTYCJE / 3 stycznia 2023

Fot. Karol Woliński

Należąca do miasta 100-letnia kamienica przy ul. Lenartowicza 1 może zostać gruntownie zmodernizowana. Ratusz chce starać się o duże dofinansowanie na ten cel w ramach jednego z projektów Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Rewitalizacja 100-letniej kamienicy

Budynek przy ul. Lenartowicza 1 ma ponad 100 lat, wcześniej znajdował się m.in. zakład sprzedający domowe kominki. Teraz obiekt jest nieużytkowany i niszczeje. Szansą na polepszenie jego stanu i ponowne wykorzystanie staje się projekt Europejska Inicjatywa Miejska – działania innowacyjne realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju. Przewiduje on dofinansowanie w wysokości do 5 mln euro dla inicjatyw wspierających rozwój innowacji i wdrażanie odważnych miejskich strategii.

Taką strategię dla wspomnianego budynku przy ul. Lenartowicza wymyślili miejscy urzędnicy. Według koncepcji zaproponowanej przez Centrum Innowacji Miejskich Urban Lab, kamienica miałaby być zrewitalizowana, oprócz tego powinna zostać wyposażona w technologię umożliwiającą osiągnięcie samowystarczalności energetycznej.

Po modernizacji, realizowane mają tam być działania służące wzmacnianiu świadomości mieszkańców z obszaru edukacji klimatycznej. Miałoby tam powstać miejskie laboratorium dla rozwoju biznesu odpowiedzialnego społecznie, ukierunkowanego na projekty ekologiczne, wspierające miasto w dążeniu do neutralności klimatycznej. Oprócz tego podejmowane mają być też aktywności w celu inicjacji współpracy z biznesem, środowiskiem naukowym oraz lokalną społecznością.

W przestrzeni przed budynkiem zaplanowano utworzenie ogrodu sąsiedzkiego - miejsca sprzyjającego włączaniu mieszkańców, w szczególności osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w życie miasta poprzez poprawę jakości życia, działania ekologiczne, edukacyjne.

Szukanie partnerów

Zgodę na zgłoszenie projektu rewitalizacji kamienicy w ramach Europejskiej Inicjatywy Miejskiej wydała końcem poprzedniego roku Rada Miasta Rzeszowa.

- Budynek wymaga remontu, w ramach tego projektu chcielibyśmy zrobić tam dom mikroinnowacji społecznych i technologicznych - mówił dyrektor rzeszowskiego Urban Labu Tomasz Skoczylas podczas prezentacji projektu uchwały w sprawie przystąpienia do programu.

Do projektu miasto nie może przystąpić samodzielnie, stąd konieczne jest znalezienie partnerów. Początkiem stycznia ratusz ogłosił otwarty nabór dla podmiotów zainteresowanych wzięciem udziału w tym przedsięwzięciu. Poszukiwany jest partner technologiczny oraz dwóch partnerów społecznych. Będą oni odpowiedzialni za zaprojektowanie i wdrożenie innowacyjnych technologii wykorzystanych w trakcie modernizacji budynku oraz w tworzenie koncepcji adaptacji przestrzeni i prowadzonych działań.

Projekt jak już wspomniano może otrzymać do 5 mln euro dotacji i może być współfinansowany ze środków EFRR do 80 procent kosztów kwalifikowanych. Pozostałe 20 procent musi zabezpieczyć miasto wraz z partnerami. Rzeszów ma czas na znalezienie partnerów, ostateczne przygotowanie koncepcji i złożenie wniosku o dofinansowanie do 19 stycznia. W przypadku przyznania środków, projekt będzie realizowany w latach 2023-2026.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4