Prapremiera „Don Kichota” i wystawa „Fredraszki” na Dzień Teatru w „Siemaszce”

KATEGORIA: KULTURA / 24 marca 2023

Fot. Maciej Terpiński

W Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie trwają ostatnie przygotowania do najnowszej premiery. „Don Kichota” według Miguela de Cervantesa y Saavedry w reżyserii Waldemara Wolańskiego widzowie Siemaszki będą mogli oglądać już od 25 marca.

„Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manchy” to tekst liczący ponad 400 lat. Epos o szlachcicu imieniem Alonso i jego „walka z wiatrakami” – niezależnie od upływającego czasu – wciąż fascynują. Przed nami spektakl muzyczny, pełen piosenek i widowiskowych scen walk, które porwą nas w wir rycerskich romansów i przygód wprost do malowniczej Hiszpanii!

W towarzystwie Don Kichota, jego giermka Sancho Pansy i wielu innych barwnych postaci, poszukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania: co współcześnie oznacza stwierdzenie „być sobą”? Jaką cenę przychodzi nam płacić za spełnianie marzeń? Czy miłość, przyjaźń, lojalność istnieją naprawdę, czy to tylko cywilizacyjny wymysł?

- Pytań wiele, a odpowiedzi wcale nie jawią się oczywiste. My ich Państwu nie udzielimy, ale pokażemy wiele sytuacji, postaci i rzeczy, które być może natchną Was do szukania tych odpowiedzi na własną rękę. Bądźcie z nami w tej fascynującej wędrówce – zaprasza Waldemar Wolański, reżyser, autor scenariusza i tekstów piosenek, które usłyszymy w „Don Kichocie”.

Muzykę do spektaklu skomponował dyrygent, multiinstrumentalista i lider formacji TGD – Piotr Nazaruk. Autorką scenografii i kostiumów jest Joanna Hrk, za choreografię pojedynków odpowiada Rafał Domagała, a za choreografię tańca – Joanna Wolańska.

Do realizacji „Don Kichota” Waldemar Wolański zaprosił zespół Teatru w składzie: Joanna Baran-Marczydło, Karolina Dańczyszyn, Anna Demczuk, Justyna Król, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Robert Chodur, Michał Chołka, Waldemar Czyszak, Paweł Gładyś, Józef Hamkało, Marek Kępiński, Rafał Domagała (gościnnie), Adam Mężyk, Kacper Pilch, Robert Żurek, Stanisław Twaróg (gościnnie).

Prapremiera odbędzie się 25 marca (sobota) o godz. 18:00 na Dużej Scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Niestety nie ma już biletów.

Spektakl zrealizowany został w ramach Obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.

W najbliższych dniach artyści „Siemaszki” zagrają „Don Kichota”: w niedzielę 26 marca o godz. 18:00 - zostały tylko ostatnie wolne miejsca; we wtorek 28 marca o godz. 19:00 - są ostatnie wolne miejsca oraz w środę 29 marca o godz. 19:00 - są jeszcze wolne miejsca.

Bilety dostępne na stronie Teatru im. W. Siemaszkowej TUTAJ.

„Fredraszki”. Wystawa plakatu na Rok Fredry

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie to miejsce, w którym od ponad czterdziestu lat organizuje się przegląd twórczości plakatowej. Podczas Festiwalu TransMisje 2022 było to Międzynarodowe Biennale Plakatu Teatralnego, które jest jednym z najbardziej znanych i prestiżowych wydarzeń tego typu na świecie, a do udziału w nim zgłaszają się twórcy z wielu krajów.

Zauważalnym od kilku edycji trendem jest wzrost zainteresowania konkursem wśród artystów z Azji, a zwłaszcza z Chin. W roku 2022 do konkursu Biennale nadesłano prawie tysiąc prac z całego świata. Dodatkowo, z okazji 400-lecia urodzin Moliera, zorganizowano także konkurs na plakat do jego sztuk, powstałych w latach 2010-2022. Plakaty oglądać można było na wystawie zatytułowanej „Hipokryzja według Moliera”, otwartej 10 listopada 2022 roku.

Chcąc kontynuować tę wyjątkową tradycję, z okazji Roku Fredry, rzeszowski teatr przygotowuje wystawę, na której zaprezentowane zostaną plakaty powstałe do sztuk wybitnego polskiego pisarza.

Aleksander Fredro urodził się 20 czerwca 1793 roku w Surochowie k. Jarosławia. Jest autorem komedii, fars i wodewilów, które szybko trafiały na deski teatrów. Jego scenicznym debiutem jest utwór „Intryga na prędce, czyli nie ma złego bez dobrego”, a najbardziej znane dzieła to „Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca”, „Zemsta”, „Mąż i żona”, „Damy i huzary”, czy „Pan Jowialski”.

Na wystawie zatytułowanej „Fredraszki” zobaczymy materiały z Teatru Narodowego w Warszawie, Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Teatru Żeromskiego w Kielcach i wielu innych.

Otwarcie wystawy odbędzie się w dniu prapremiery „Don Kichota” w reż. Waldemara Wolańskiego, czyli w sobotę 25 marca, a oglądać będzie ją można przez najbliższe dwa miesiące.

Red.

Zdjęcia: Maciej Terpiński

Fot. Teatr im. Siemaszkowej

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4