76. rocznica Powstania Warszawskiego. W tym roku będzie symbolicznie

KATEGORIA: HISTORIA / 29 lipca 2020

Fot. Paweł Bialic

W sobotę 1 sierpnia przypada kolejna, 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku z powodu epidemii koronawirusa rzeszowskie obchody będą symboliczne. Ograniczą się do uroczystości przy pomniku żołnierzy AK i włączenia syren alarmowych o godz. 17.00.

- Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, zmuszeni jesteśmy do rezygnacji z tradycyjnej formy obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Tegoroczne uroczystości, upamiętniające 76. rocznicę wybuchu Powstania będą miały charakter symboliczny - wyjaśnia Katarzyna Gajda-Bator z rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. - Mając na uwadze, zdrowie i bezpieczeństwo potencjalnych uczestników wydarzenia oraz na prośbę kombatantów, tegoroczny program uroczystości ogranicza się do obecności przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów” przy Placu im. Armii Krajowej w Rzeszowie.

Obecność na sobotnich uroczystościach jest dobrowolna, a osoby chętne do symbolicznego złożenia kwiatów przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów” organizatorzy zapraszają na godzinę 17.00.

Na godzinę 16.45 zaplanowane jest wystawienie posterunku honorowego oraz warty honorowej żołnierzy 3. PBOT; o godz. 17.00 zabrzmi syrena alarmowa; następnie odbędzie się modlitwa w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich, którą poprowadzi ks. prałat Władysław Jagustyn, proboszcz parafii p.w. Św. Krzyża w Rzeszowie. Po modlitwie, nastąpi symboliczne złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”.

Organizatorami uroczystości są: żołnierze Armii Krajowej wraz z księdzem duszpasterzem Okręgu Podkarpackiego ŚZŻAK, prezydent miasta Rzeszowa, dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej i dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Zabrzmią syreny

Tradycyjnie, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w sobotę 1 sierpnia, na Podkarpaciu zabrzmią syreny alarmowe, które zostaną włączone o godzinie 17.00 i będą emitować sygnał ciągły przez jedną minutę.

- Z prośbą do podkarpackich samorządów o uruchomienie syren zwróciła się wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Podjęte działania mają na celu oddanie hołdu i uczczenie pamięci uczestników Powstania Warszawskiego - informuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4