Janusz Sepioł wróci na stanowisko. Ponownie będzie architektem miasta

KATEGORIA: POLITYKA / 22 listopada 2022

Janusz Sepioł
Fot. Paweł Bialic

Janusz Sepioł ma wrócić po ponad miesięcznej przerwie na stanowisko architekta miasta Rzeszowa. Był jedynym kandydatem do zajęcia stanowiska, które dosyć nieoczekiwanie sam opuścił 10 października.

Odszedł i wrócił

Serial pod tytułem „Janusz Sepioł odchodzi i wraca na stanowisko architekta miasta Rzeszowa” powoli się już kończy. Jak informuje rzeszowski ratusz, decyzja o powołaniu go na tę funkcję została już podjęta.

- Prezydent podpisał już decyzję o powołaniu Janusza Sepioła na stanowisko architekta miasta - mówi Artur Gernand z Kancelarii Rzeszowa.

Przypomnijmy, że Janusz Sepioł po raz pierwszy objął funkcję architekta miejskiego w listopadzie zeszłego roku. 10 października tego roku nieoczekiwanie przeszedł na emeryturę, a miasto szybko ogłosiło konkurs na jego zastępcę.

Szybko okazało się, że w konkursie wystartuje sam Janusz Sepioł, który tłumaczył całe zamieszanie z odejściem i możliwym powrotem na stanowisko tym, że chcąc uzyskać świadczenie emerytalne musiał zrezygnować z pracy. Potrzebę uzyskania emerytury wyjaśniał z kolei wysokimi kosztami życia w Rzeszowie i dużą inflacją. Odchodząc z ratusza otrzymał 6-miesięczną odprawę. Ratusz nie zdradzał wysokości jego wynagrodzenia.

Pozytywna ocena od prezydenta

Dotychczasowa praca Janusza Sepioła na stanowisku architekta miasta była oceniana różnie. Wskazywano, że z jednej strony miał pozytywny wpływ na poprawę polityki wydawania decyzji o warunkach zabudowy, zaproponował również kilka pomysłów – m.in. budowę nowej siedziby Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na działce za Urzędem Marszałkowskim, czy ogrodu botanicznego.

Z drugiej strony można było odnieść wrażenie, że Sepioł stał nieco na uboczu w kluczowych sprawach jeżeli chodzi o planowanie przestrzenne miasta. Mowa tu przede wszystkim o kwestii nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Rzeszowa. Projekt studium przedstawiony przez miasto zebrał ogromną krytykę od mieszkańców, a architekt miasta przez wiele tygodni milczał w tej sprawie, jego głos pojawił się dopiero na ostatnim spotkaniu z mieszkańcami. Zdarzały się też takie sytuacje gdy radni na wniosek władz Rzeszowa podejmowali decyzje co do przeznaczenia niektórych terenów w centrum miasta bez konsultacji architekta miejskiego.

Kandydatura Janusza Sepioła znalazła jednak uznanie prezydenta Konrada Fijołka.

- Prezydent pozytywnie ocenił kandydaturę Janusza Sepioła i jego dotychczasową pracę na stanowisku architekta. Rekomendację dla Janusza Sepioła wystawiło Stowarzyszenia Architektów Polskich - mówi Artur Gernand.

W ostatnim czasie prezydent Konrad Fijołek deklarował również, że funkcja architekta miasta w Urzędzie Miasta Rzeszowa może zostać wzmocniona.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4