Europoseł Bogdan Rzońca: „Czy rząd polski podejdzie poważnie do tych spraw?”

KATEGORIA: POLITYKA / 23 maja 2024

Fot. Biuro poselskie eurodeputowanego Bogdana Rzońcy

We wtorek, 21 maja, pod rzeszowską Farą odbyła się konferencja prasowa posła do Parlamentu Europejskiego, Bogdana Rzońcy. Polityk z Podkarpacia walczy o reelekcję startując z pozycji nr 2. na liście PiS. W kampanii kładzie nacisk na własną wizję Unii Europejskiej, a także na kwestie gospodarcze oraz społeczne.

Jaka będzie Unia?

We wtorkowe popołudnie Bogdan Rzońca, w otoczeniu wspierających go wolontariuszy z regionu podkarpackiego, zaznaczył, że najbliższe wybory mogą dać europejskim społeczeństwom odpowiedź na pytanie, jaka będzie Unia w najbliższej przyszłości.

Podczas swojego wystąpienia europoseł mówił także o niepokojach, które wśród wielu społeczeństw zachodnich wzbudza m.in. polityka „Zielonego Ładu” i związane z nią konsekwencje.

- Z rozmów z wyborcami wynika, że całą Unię Europejską niepokoi kierunek reform. Czy powstanie „Państwo Europejskie”? Czy powstanie scentralizowane państwo, które odbierze kompetencje państwom narodowym? To jedno z kluczowych pytań, które jest stawiane. Drugie pytanie dotyczy natomiast tego, co się stanie z „Zielonym Ładem”? Jest on oprotestowywany przez rolników, transportowców, ale też i innych ludzi korzystających z energii elektrycznej i ciepła. Prąd będzie coraz droższy, a rząd już zapowiedział, że od 1 lipca podwyższy stawki – mówił polityk.

Poseł do PE podkreślił, że w dobie trudnej sytuacji ekonomicznej konieczne jest mądre gospodarowanie środkami, które płyną do Polski z Brukseli. A te, jak stwierdził Rzońca, mają nie być wcale małe.

- Jeśli chodzi o porównanie: każdego roku zyskiwaliśmy na członkostwie w Unii Europejskiej ok. 8 mld euro. Czyli w przybliżeniu 32 mld złotych napływały do Polski z Unii. Tak samo jest w 2024 r. – nasza składka wyniesie w tym roku, jak podaje Ministerstwo Finansów, około 7 mld euro, ale z kolei my otrzymamy, jak dobrze pójdzie, około 15 mld euro. Jesteśmy więc na plusie – podkreślał Rzońca.

Co dalej z CPK?

Do kluczowych inwestycji, które zainicjowano w ostatnich latach w Polsce, Bogdan Rzońca zaliczył budowę drogi Via Carpatia oraz podjęcie pierwszych działań w kierunku powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- Europarlament w olbrzymiej większości zagłosował za tymi inwestycjami. Więc czekamy teraz, czy polski rząd podejdzie rzetelnie do tych spraw. Przede wszystkim dlatego, że finansowanie unijne czeka na te konkretne inwestycje i będą one niezłym wsparciem dla Polski – powiedział.

Następnie Rzońca odpowiedział na pytania dziennikarzy. Podkreślił m.in. konieczność obrony unijnych granic zewnętrznych i zagwarantowania przez to obywatelom państw UE poczucia bezpieczeństwa, które powinno być obecnie priorytetem władz.

Jednocześnie, poproszony o odniesienie się do decyzji prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, o usunięciu symboli religijnych z warszawskich urzędów, Bogdan Rzońca stwierdził, że jest to próba odwrócenia uwagi w kampanii od ważniejszych w tym momencie problemów, takich jak niskie zarobki Polaków czy obecna sytuacja ekonomiczna.

Oprac. Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4