Problemy miasta z dwoma przetargami. Wszystko z powodów formalnych

KATEGORIA: INWESTYCJE / 16 lipca 2020

Parking na Podpromiu
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Nie, jak wielokrotnie bywało kwestie finansowe, a sprawy formalne powodują problemy z dwoma postępowaniami przetargowymi ogłoszonymi niedawno przez rzeszowski ratusz. Chodzi o przetargi dotyczące wykonania dokumentacji projektowej parkingu wielopoziomowego przy hali Podpromie oraz również dokumentacji projektowej do wykonania generalnego remontu wieżowca przy ul. Targowej.

W przypadku przetargu dotyczącego projektu wielopiętrowego parkingu na Podpromiu swoje oferty miesiąc temu złożyło sześć podmiotów. Tylko jedna z nich mieściła się w kwocie 600 tys. zł, którą miasto przygotowało na realizację tego zadania. Najniższą finansowo propozycję wykonania dokumentacji projektowej w wysokości 370 tys zł przedstawiła firma Lodrom Sp. z o.o. z Krakowa. Dużo zatem wskazywało, że to właśnie tę firmę ratusz wybierze na wykonawcę projektu parkingu na Podpromiu. Okazuje się jednak, że po analizie pod kątem formalnym oferta krakowskiej firmy zawiera braki, więc władze Rzeszowa wystąpiły o ich uzupełnienie.

- Wystąpiliśmy do firmy o uzupełnienie braków w ofercie jednak nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi w tej sprawie - mówi Agnieszka Siwak-Krzywonos z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Drugą najniższą ofertę w wysokości 738 tys. zł w przetargu złożyła Firma Projektowo-Budowlana Probud ze Szczecina. Tutaj, jak słyszymy w rzeszowskim ratuszu, firma nie zdecydowała się na wpłacenie wadium. Następne oferty są już zdecydowanie wyższe i opiewają na kwoty ponad 1 mln zł. Dlatego też władze Rzeszowa prawdopodobnie zdecydują się na unieważnienie tego postępowania przetargowego i ogłoszenie nowego.

Parking na Podpromiu nazywany w specyfikacji „garażem wielopoziomowym” ma docelowo pomieścić ponad 1000 samochodów. Obecnie jest tam miejsce dla około 350 samochodów. Po rozbudowie parking byłby czteropoziomowy (powstałyby dodatkowe trzy poziomy parkingowe). Bezpośrednio z Trasy Zamkowej zaplanowano wjazd na drugi poziom parkingu.

Wieżowiec przy ul. Targowej 1
Fot. Paweł Bialic

Przy wieżowcu z kolei zawiódł system

W przypadku przetargu na dokumentację dotyczącą generalnego remontu miejskiego wieżowca przy ul. Targowej 1, postępowanie zostało już unieważnione. Okazało się, że podczas otwierania ofert zawiódł system dotyczący szyfrowania i deszyfrowania ofert. Do udziału w przetargu zgłosiło się siedem podmiotów, jednak udało się otworzyć tylko 6 ofert. Ta przedstawiona przez firmę An Archi Group została otwarta i odczytana dopiero 10 lipca. W związku z tym nie ma jednak możliwości podpisania umowy z którymkolwiek wykonawcą, który zgłosił się do przetargu.

- Ten przetarg został już unieważniony, ale oczywiście ogłosimy niedługo nowe postępowanie dotyczące projektu remontu wieżowca przy ul. Targowej - tłumaczy Agnieszka Siwak Krzywonos.

Przypomnijmy, że w tym przypadku kwestie finansowe również mogły nie stanowić problemu. Miasto na wykonanie projektu remontu wieżowca przygotowało 480 tys. zł i wszystkie sześć ofert, które udało się otworzyć mieściły się w tej kwocie. Najniższą zaproponowała firma MAKI Architekci z Krakowa i wynosiła ona 184 tys. zł.

Modernizacja obiektu pod funkcję miejskiego budynku biurowo-administracyjnego ma obejmować parter, I piętro oraz piętra IV-IX. Oprócz tego odnowiona ma zostać klatka schodowa oraz przeprowadzony ma być remont dachu. Do tego, w ramach projektu ma zostać przygotowana ekspertyza instalacji przeciwpożarowej oraz wycena robót budowlanych.

W takiej sytuacji realizacja obu dokumentacji projektowych, a w konsekwencji również obu inwestycji może się opóźnić.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4