„Drabina do Nieba” według wizji prof. Józefa Szajny już stoi! Zobacz ZDJĘCIA

KATEGORIA: KULTURA / 25 lipca 2023

Fot. Maciej Terpiński

Na pasie zieleni przy ul. Krakowskiej we wtorek (25 lipca) stanął monument „Drabina do Nieba”, nawiązujący do znanej rzeźby wybitnego rzeszowskiego artysty Józefa Szajny. Trwa jeszcze montaż pomnika. Najprawdopodobniej uroczyste odsłonięcie pomnika ma odbyć się przy okazji sierpniowego festiwalu „Źródła Pamięci” Szajna-Grotowski-Kantor.

Wysoki na 20 metrów monument powstał według projektu autorstwa profesora Józefa Szajny, zmarłego w 2008 roku wybitnego artysty pochodzącego z naszego miasta.

Pomnik powstaje przy ulicy Krakowskiej (w rejonie kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św.) na mocy porozumienia, które podpisano w lutym tego roku w ratuszu. Dokument zakłada współpracę miasta z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy w całości sfinansowali wykonanie i montaż rzeźby. Wśród nich są: Elektromontaż Rzeszów S.A, Inżynieria Rzeszów S.A., Zakład Metalurgiczny „WSK Rzeszów” Sp. z o.o., Park Hotel Dawid Pacyna, BESTA Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o., RESHAL HALINA BAJOR, Miejskie Przedsiębiorstwem Dróg i Mostów Sp. z o.o, ALUTEAM-ALUMECO oraz Grupa Kapitałowa Specjał.

Ratusz wyliczył, że gdyby darczyńcy mieli wykonać taką instalację komercyjnie, to kosztowałaby 2 mln zł.

Budowa pomnika rozpoczęła się wiosną od przygotowania fundamentu. Zgodnie z zapowiedziami z lutego tego roku, Drabina do Nieba miała stanąć na ul. Krakowskiej w czerwcu. Posadowienie rzeźby jednak nieco się opóźniło. Aktualnie trwa montaż samej drabiny, która będzie górować nad miastem od jego zachodniej strony.

- To miejsce wskazał sam profesor, tłumacząc, że idealnie widać stąd panoramę miasta i niebo. Drabina została wykonana ze stali, ma 20 metrów wysokości. Jest montowana na fundamencie, pod którym wcześniej wykonano betonowe pale sięgające głębokości 14 metrów pod powierzchnię gruntu – mówi Aleksandra Wąsowicz – Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Fot. Adam Lampart/Urząd Miasta Rzeszowa

Na stalowej konstrukcji drabiny znajduje się pięć butów wykonanych z aluminium jeszcze w ub. roku przez uczennice Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. Dwa kolejne, największe, o długości 150 cm i ważące po 150 kg zostaną posadowione na betonowym cokole pomnika.

Każdy z nich jest podpisany przez artystkę, która go wykonała. Są to: Celina Winczowska, Agnieszka Ożóg, Daria Siwiec, Martyna Chorzępa, Kinga Fiołek i Wiktoria Curkowicz, które pracowały pod opieką profesorek z pracowni ceramiki: Moniki Tohl i Ewy Bieleckiej.

- Mają one symbolizować ludzi, którzy poszli do nieba, a one po nich pozostały. To symbol tych, którzy coś zrobili dla naszego świata – tłumaczy Jerzy Fąfara, rzeszowski literat, przyjaciel Józefa Szajny, który był pomysłodawcą postawienia rzeźby w Rzeszowie

W rejonie przejścia dla pieszych stanie kamień z tablicą informacyjną.

Jak usłyszeliśmy w czerwcu w Urzędzie Miasta Rzeszowa, drabina ma poczekać na uroczyste odsłonięcie do sierpnia. Wtedy zaplanowano kolejną edycję festiwalu „Źródła Pamięci”. Szajna – Grotowski – Kantor.

Red.

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Adam Lampart/Urząd Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4