NASA Space Apps Challenge Rzeszów 2023. Znamy zwycięskie zespoły

KATEGORIA: EDUKACJA / 11 października 2023

Fot. PCI

Przez 2 dni (7-8 października) niespełna 100 uczestników tworzyło innowacyjne projekty w odpowiedzi na wyzwania postawione przez NASA. Spośród 26 zespołów jury wyłoniło autorów najciekawszych rozwiązań. Była to już trzecia edycja NASA Space Apps Challenge organizowana w Rzeszowie przez Podkarpackie Centrum Innowacji.

I miejsce (nagroda 15 000 zł) i 1. wyróżnienie za najlepszy zespół uczniowski zdobył team Interceptor za projekt innowacyjnej aplikacji, która umożliwia obejrzenie sondy i/lub satelity w modelu 3D, korzystając z technologii AR i VR.

- W naszej aplikacji zawarliśmy także podstawowe informacje o danej misji. Dzięki temu idealnie nadaje się do nauki w ciekawy i przystępny sposób. Prezentuje również sondy w interesujący, graficznie sposób – mówią Dominik Zwoliński, Adrian Panek i Kacper Rzegocki z Zespołu Szkół nr 2 w Łańcucie.

Fot. PCI

II miejsce (nagroda 10 000 zł) oraz 1. wyróżnienie dla zespołu studenckiego, a także nominację do nagrody globalnej zdobył jednoosobowy team CinnamonStar. Edyta Musiał, jak mówi o sobie: ambitna, kochająca robić coś z niczego studentka Projektowania Graficznego WSIiZ w Rzeszowie, stworzyła grę edukacyjną Aquanomy.

Fot. PCI

III miejsce ( nagroda 5 000 zł) i 2. wyróżnienie dla zespołu uczniowskiego oraz nominację do nagrody globalnej zdobył zespół MCX Studio. Maciej Wróbel, Radosław Sowa, Kacper Sroczyk, Kacper Pliś i Krzysztof Krówka z ZST Leżajsk opracowali grę strategiczną.

Fot. PCI

Nominację do nagrody globalnej zdobył również team Fire 5 składający się z uczniów ZSE w Rzeszowie i I LO w Łańcucie.

Drugą studencką nominację do NASA zdobył team 3DEX-POL z Politechniki Rzeszowskiej.

Fot. PCI

W tym roku NASA postawiła przed uczestnikami wiele niezwykłych wyzwań kreatywnych, artystycznych, gamingowych, wykorzystujących sztuczną inteligencję, multimedialnych, a także związanych z ekologią.

Młodzi kreatorzy przez dwa dni swojej pracy mogli liczyć na wsparcie mentorów w składzie: Michał Borkowski (ekspert od rozwiązań IT, Xebia), Mateusz Olszewski (lider zespołu Science w sekcji łazika marsjańskiego w AGH Space Systems), Marcin Kapusta (Polska Organizacja Wsparcia Biznesu), Krzysztof Stańko (pełnomocnik prezydenta miasta Rzeszowa ds. Innowacji i Rozwoju), Łukasz Dziągwa (Urząd Miasta Rzeszowa), Nikita Gostiev (IT Technology Cluster), Mykhailo Pavlov (IT Technology Cluster), Łukasz Szubart (prototypista UX designer, PCI), Rafał Fuksa (specjalista ds. druku 3D i szybkiego prototypowania PCI), Dawid Wojciechowski (technik elektronik PCI), Kamil Koszela (technik mechanik PCI).

Wszystkie projekty zostały przesłane do oceny lokalnej przez jurorów w składzie: Maja Wasilewska (ekspert Departamentu Rozwoju Innowacji PARP), Tomasz Skoczylas (dyrektor Centrum Innowacji Miejskich UrbanLab Rzeszów) oraz Radosław Krajewski (specjalista ds. Rozwoju Technologii w PCI). Następnie ogłoszono wyniki. Nagrody dla zwycięzców wręczali Timea Sulenta – Pluta, dyrektor zarządzający ds. Komercjalizacji Badań oraz Sławomir Kowalski, wiceprezes Zarządu PCI.

- Jestem pozytywnie zaskoczony, że tyle młodych ludzi postanowiło zawalczyć w tym wyzwaniu. Jestem przekonany, że będą kolejne edycje. To nie jest zakończenie czegoś, a wręcz początek. Chcemy, żeby jak największe grono tych wspaniałych uczestników spotykało się znowu z nami w ProtoLabie, w naszych warsztatach, bo to jest doskonała okazja do tego, żeby poznali nasze środowisko i rozwijali się dalej – mówi Sławomir Kowalski.

To już trzecia edycja NASA Space Apps Challenge organizowana w Rzeszowie przez Podkarpackie Centrum Innowacji.

- Dlaczego warto było wziąć udział w naszym hackathonie? Mógłbym powiedzieć, dlatego że jest to międzynarodowe wydarzenie, organizowane przez Podkarpackie Centrum Innowacji, ale będące częścią globalnego hackathonu NASA. Mógłbym powiedzieć, że to świetne wydarzenie pełne rozwoju, nowych kompetencji i nauki, ale tego nie powiem. Powiem, że nasze wydarzenie - w mojej opinii - jest najfajniejsze, najbardziej ciepłe i panuje naprawdę, fantastyczna, rodzinna atmosfera. Oprócz dużej ilości pracy z uczestnikami, były wspólne żarty, wspólne jedzenie pizzy, a oprócz tego wieczorem quiz kosmiczny i karaoke. To było najfajniejsze wydarzenie, w którym miałem okazję wziąć udział - mówi Radosław Krajewski, juror oraz specjalista ds. Rozwoju Technologii w PCI.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4