Kolejna inwestycja PKP PLK w Rzeszowie. „Serce” kolei będzie rozbudowane

KATEGORIA: INWESTYCJE / 11 października 2023

Fot. Karol Woliński

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podpisała umowę z firmą, która rozbuduje Lokalne Centrum Sterowania ruchem pociągów na stacji Rzeszów Główny (LCS). Inwestycja warta 33 mln zł, pozwoli na skuteczniejsze koordynowanie przejazdów kolejowych na terenie miasta.

Rozbudują „serce” rzeszowskiej kolei

W ostatnich latach w Rzeszowie trwało szereg inwestycji kolejowych, które poprawiają standard obsługi podróżnych. Zmodernizowano stację Rzeszów Główny, uruchomiono Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną, trwają prace nad uruchomieniem systemu dynamicznej informacji pasażerskiej na przystankach PKA, do tego realizowana jest przebudowa budynku Dworca Głównego w ramach Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego , choć niestety jej zakończenie może mocno się opóźnić.

Już niedługo rozpocznie się kolejna inwestycja. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w środę 11 października zawarła umowę z firmą Ground Transporation Systems Polska Sp. z o.o., na zaprojektowanie i rozbudowę lokalnego centrum sterowania ruchem na stacji Rzeszów Główny.

- To infrastruktura, której pasażerowie nie widzą na co dzień, a pełni ona ważną funkcję, bo jest to serce całego organizmu kolejowego w Rzeszowie. To właśnie w tym centrum, dyżurni ruchu za pomocą nowoczesnych systemów sterują pociągami, ustawiają ich drogi przebiegu, kontrolują ruch kolejowy - mówił Piotr Majerczak, członek zarządu PKP PLK.

Fot. Karol Woliński

Realizacja do 2026 roku

Obecna infrastruktura na rzeszowskiej stacji pozwala koordynować linię kolejową nr 91 czyli pociągi z Rzeszowa w kierunku Ropczyc i Sędziszowa Małopolskiego. Lokalne centrum sterowania (LCS) ruchem w Rzeszowie obejmuje więc teraz odcinek od stacji Dębica do stacji Rzeszów Zachodni, bez stacji Rzeszów Główny.

Dzięki rozbudowie i modernizacji, centrum będzie obsługiwało całą stację Rzeszów Główny oraz stację Rzeszów-Staroniwa, a także stacje Dębica, Ropczyce, Sędziszów Małopolski i Trzciana. Inwestycja ma kosztować 33 mln zł netto i zostanie zrealizowana do drugiego kwartału 2026 roku.

- Ta inwestycja zwiększy poziom bezpieczeństwa dla pasażerów. To kolejne zadanie realizowane dla osób korzystających z podkarpackiej kolei, to wyraźna zachęta dla podróżnych, by korzystać z jazdy pociągami - podkreślała wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.

Fot. Karol Woliński

Wicemarszałek województwa Ewa Draus, która sprawuje pieczę nad transportem zbiorowym w regionie, również podkreślała, że ostatnie lata to dobry czas dla podkarpackiej kolei, czego dowodem jest właśnie modernizacja centrum sterowania ruchem pociągów w Rzeszowie.

- Cieszę się, że w mieście powstanie nowoczesne centrum sterowania ruchem, które zapewni mieskzańcom szybki i bezpieczny przejazd do domu i miejsc pracy - dodała.

Fot. Karol Woliński

Zwiększy się poziom bezpieczeństwa

Dzięki LCS możliwe jest prowadzenie ciągłego nadzoru nad ruchem pociągów z jednego miejsca obsługi oraz bieżący monitoring ruchu kolejowego. Wiele funkcji wykonywanych dotychczas przez dyżurnych ruchu odbywać się będzie automatycznie.

Jak podkreśla PKP PLK, realizacja przedsięwzięcia w obrębie LCS Rzeszów, umożliwi zintegrowanie różnych systemów komputerowych, stacyjnych i liniowych. Zastosowanie nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym i nowych rozwiązań zagwarantuje lepszy nadzór nad ruchem pociągów. - To oznacza usprawnienie kolei i zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na stacjach, szlakach i przejazdach kolejowo-drogowych. Dzięki temu, pasażerowie zyskają jeszcze większy komfort podróżowania, m.in. na stacji Rzeszów Główny - twierdzą przedstawiciele kolejowej spółki.

Finansowanie prac w ramach projektu „Zabudowa kompleksowej informacji pasażerskiej oraz urządzeń sterowania ruchem kolejowym na liniach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA” planowane jest ze środków Krajowego Planu Odbudowy.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4