Radni PiS o marszu LGBT: prezydent ze strachu nie odwołał się od wyroku

KATEGORIA: POLITYKA / 11 czerwca 2019

Radni PiS w czasie konferencji przed ratuszem. W środku przewodniczący klubu Marcin Fijołek. Po lewej Mateusz Szpyrka, po prawej Grzegorz Koryl.
Fot. Karol Woliński

Już jutro (środa, 12 czerwca) o godz. 16.30 odbędzie się sesja nadzwyczajna Rady Miasta zwołana na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcą przyjęcia oświadczenia zawierającego „sprzeciw wobec organizacji w Rzeszowie tzw. marszu równości oraz promocji ideologii LGBT”.

Tymczasem dziś, w przeddzień sesji radni PiS skrytykowali prezydenta Tadeusza Ferenca za brak odwołania od postanowienia Sądu Okręgowego w Rzeszowie, które uchyliło wcześniejszą decyzję prezydenta o zakazie organizacji marszu równości. Przypomnijmy, że zgodnie z wyrokiem sądu, 22 czerwca ma dojść do skutku nie tylko drugi już w Rzeszowie marsz środowisk LGBT (poprzedni był w 2018 r.), ale też 29 manifestacji środowisk opozycyjnych wobec marszu równości. Wraz z zakazem dla marszu równości prezydent wydał także zakaz organizacji tych zgromadzeń. W obu przypadkach argumentował obawami o bezpieczeństwo mieszkańców Rzeszowa. Sąd zakaz uchylił.

Tadeusz Ferenc od wyroku sądu się nie odwołał. Przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta, Marcin Fijołek stwierdził, że brak odwołania ze strony władz miasta, był związany z naciskami polityków lewicy na osobę Tadeusza Ferenca.

- Prezydent nie skorzystał z oczywistej możliwości odwołania się od decyzji sądu i mamy wrażenie że, stało się tak w wyniku strachu prezydenta po wypowiedziach pana Biedronia czy Czarzastego. Szkoda, że Tadeusz Ferenc nie zdecydował się na zajęcie konsekwentnego stanowiska w sprawie marszu - powiedział przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta.

Politycy PiS chcą aby w środę Rada Miasta jasno wyraziła swój pogląd.

- Nie chcemy promocji ideologii związanej z ruchami LGBT, które podważają podstawowe wartości związane z naszą kulturą i znaczeniem rodziny. Ta sesja będzie miała charakter zero-jedynkowy: albo jesteśmy za propagowaniem tych treści w przestrzeni publicznej, albo nie – mówił Marcin Fijołek.

Radni PiS zaapelowali także do mieszkańców o obserwowanie jutrzejszej sesji, która będzie transmitowana na żywo na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Rzeszowa.

Radny Grzegorz Koryl apelował o oglądanie transmisji z jutrzejszej sesji nadzwyczajnej
Fot. Karol Woliński

We wtorek swoją konferencję zwołali również członkowie stowarzyszeń katolickich związanych m.in. z ruchami pro-life. Chodzi tu m.in. o stowarzyszenie Europa Tradycja, które jeszcze w zeszłym tygodniu apelowało do radnych o wyrażenie zdecydowanego sprzeciwu w sprawie promocji ideologii LGBT.

- Chodzi nam o to, aby Rada Miasta jasno i wyraźnie wypowiedziała się w imieniu mieszkańców dokonując oceny moralnej postulatów marszu równości oraz deklarując, że mieszkańcy nie życzą sobie z powodów moralnych propagowania haseł takich jak homo-adopcja czy homo-związki - stwierdził Ludwik Skurzak ze stowarzyszenia Europa Tradycja.

W apelu wspomnianych stowarzyszeń podkreślono, że Rada Miasta Rzeszowa powinna wykonać krok dalej i zwrócić się do władz państwowych z apelem o podjęcie działań związanych z zakazem promowania ideologii LGBT w przestrzeni publicznej. Chodzi tu konkretnie o wprowadzenie narzędzi prawnych skutecznie umożliwiających obronę samorządów, przed - zdaniem członków stowarzyszenia Europa Tradycja - nieakceptowalnymi z powodów moralnych przekazami.

Poza szefem stowarzyszenia Europa Tradycja Ryszardem Skotniczym, pod apelem podpisali się również były senator Kazimierz Jaworski ze stowarzyszenia Stop Laicyzacji oraz Tomasz Kloc reprezentujący Rycerzy Kolumba.

Wokul

Ludwik Skurzak ze stowarzyszenia Europa Tradycja (z lewej) i Tomasz Kloc reprezentujący Rycerzy Kolumba
Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4