Wkrótce Dni Kultury Kinowej. Poznaj historię i kulisy kin Rzeszowa!

KATEGORIA: KULTURA / 12 września 2019

Kino Zorza
Fot. Facebook - „Kino, którego nie ma”

Poznaj Rzeszów z innej strony i wsiądź do zabytkowego autobusu pt. „Jazda Rzeszowska” podążając śladem wspomnień o dawnych rzeszowskich kinach! W trakcie weekendu 21-22 września odbędą się Dni Kultury Kinowej, podczas których prezentowane będą historie lokalnych kin. Będzie to okazja do przeniesienia w czasie i poznania dziedzictwa rzeszowskiej kultury kinowej. Program wydarzenia obejmuje takie propozycje jak: projekcje filmowe, spotkania autorskie, wycieczkę szlakiem dawnych kin, warsztaty fotograficzne i wystawy tematyczne.

„Dni Kultury Kinowej” organizowane są w ramach inicjatywy pn. „Kino, którego nie ma”. Założeniem inicjatywy jest budowanie tożsamości lokalnej, jednoczenie społeczności lokalnej wokół wspólnego dziedzictwa i edukacja kulturowa wykorzystująca potencjał rzeszowskiej kinematografii i multimediów. Inicjatorką jest Katarzyna Hadała, która oczarowana urokiem dawnego, tradycyjnego kina już od kilku lat gromadzi kinowe mikrohistorie, zdjęcia i historyczno-kulturowe ciekawostki o rzeszowianach.

Zapisy na wydarzenia prowadzi Fundacja Rzeszowska poprzez przyjmowanie zgłoszeń na adres e-mail: fundacja@rzeszowska.org.pl do dnia 20.09.2019 r. W zgłoszeniu konieczne jest podanie imienia i nazwiska oraz nazwy wybranego wydarzenia. Osoby niepełnoletnie będą mogły brać udział tylko pod opieką pełnoletnich opiekunów. W przypadku chęci udziału w projekcji filmowej: bezpłatne zaproszenia będzie można odebrać w kasie Wojewódzkiego Domu Kultury (ul. Okrzei 7) lub w kasie Kina za Rogiem Café (ul. Św. Mikołaja 6) od piątku 13.09.2019 r.

21 września (sobota)

11.00 – Jazda Rzeszowska – podróż szlakiem dawnych kin, konieczna jest rezerwacja miejsc, limit miejsc ok. 45 osób

13.00 – Kino bez tajemnic – zwiedzanie kabiny projekcyjnej Kina Zorza

15.00 – Projekcja filmowa – „Rejs” reż. Marek Piwowski, Kino za Rogiem Café, ul. Św. Mikołaja 6

17.00 ¬– Projekcje filmowe ze spotkaniem autorskim – „Rzeszów lat 60. I 70. na taśmie filmowej” – Kino za Rogiem Café, ul. Św. Mikołaja 6

20.00 – Projekcja filmowa – „Amator” reż. Krzysztof Kieślowski, Kino za Rogiem Café, ul. Św. Mikołaja 6

22 września (niedziela)

11.00 – Warsztaty fotograficzne dla młodzieży i dorosłych – „Świat widziany przez otworek” – Muzeum Dobranocek, ul. Mickiewicza 13

15.00 – Seans filmowy – „Papusza” reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, Kino za Rogiem Café, ul. Św. Mikołaja 6

17.00 – Seans filmowy ze spotkaniem autorskim – „W samo południe” – WDK, ul. Okrzei 7

Oprócz tego w sobotę i w niedzielę w godz. 13.00-15.00 odbędzie się projekcja bajek dla dzieci w Muzeum Dobranocek przy ul. Mickiewicza 13 (wstęp wolny) oraz będzie trwała tam wystawa „Storyboard, czyli scenopis obrazkowy”. 21 września będzie również pierwszym dniem dwóch wystaw mieszczących się w Wojewódzkim Domu Kultury, które będą możliwe do oglądana przez trzy tygodnie - „Wystawa pamiątek filmowych mieszkańców Rzeszowa”, na której prezentować będą się dawne plakaty i bilety filmowe, fotografie i wspomnienia związane z rzeszowską kulturą oraz „Mała wystawa dawnych kamer i projektorów” w Kinie za Rogiem Café.

Więcej szczegółów oraz pełny opis poszczególnych wydarzeń znajdziecie Państwo w linku: http://rzeszowska.org.pl/inicjatywy/kino-ktorego-nie-ma/

Organizatorzy: Fundacja Rzeszowska, Rzeszów – stolica innowacji, Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Kam.

Fot. Fundacja Rzeszowska

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4