„Celineczka” wejdzie do repertuaru Teatru im. Wandy Siemaszkowej

KATEGORIA: KULTURA / 20 lutego 2020

Czytanie performatywne „Celineczki”
Fot. Maciej Rałowski/Teatr im. W. Siemaszkowej

Szykują się nowości w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. Decyzją dyrektora Jana Nowary „Celineczka” autorstwa Katarzyny Matwiejczuk w lutym 2021 r. wejdzie do repertuaru. Spektakl wyreżyseruje Kamila Siwińska.

Można powiedzieć, że „Celineczka” to „dziecko” pierwszej edycji Teatralnego Speed-Datingu. To właśnie podczas tego wydarzenia organizowanego w ramach Sceny Nowej Dramaturgii spotkały się dwie artystyczne dusze, które stworzyły tę interpretację znanej baśni. Minął dokładnie rok odkąd autorzy tekstów i reżyserzy spotkali się w Rzeszowie, aby w zabawie przypominającej popularne „szybkie randki” skonfrontować swoje wizje, zamierzenia i wrażliwości. W trakcie bardzo krótkiego spotkania dobrali się w pary i opracowali wstępny plan realizacji wspólnego pomysłu. „Celineczka” jest jednym z trzech zamierzeń par autor-reżyser, które zostały wystawione w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w formie czytań performatywnych.

Być może ktoś z Was już zetknął się z tym scenariuszem, bo „Celineczkę” zaprezentowano widzom w listopadzie 2019 r. jako wydarzenie towarzyszące 06. Festiwalu Nowego Teatru. Czytanie w wykonaniu aktorów rzeszowskiego Teatru spotkało się z entuzjazmem publiczności, a podczas spotkania publiczności z twórczyniami i aktorami odbyła się długa i ożywiona dyskusja. Jak mówi autorka tekstu Katarzyna Matwiejczuk:

- Sztuka jest dalekim echem klasycznej baśni Andersena oraz próbą postawienia na nowo pytania „być albo nie być” w radykalnej formie: czy mamy prawo dawać życie tylko dlatego, że bardzo tego pragniemy? Miniatura rozgrywa się w poczekalni kliniki in vitro. Naja, samotna kobieta, postanawia postarać się o dziecko. W poczekalni kliniki spotyka dziewczynkę, której obecności Naja nie potrafi sobie wytłumaczyć. Bohaterki zaczynają rozmawiać. Naja dzieli się z Celineczką obawami dotyczącymi istoty rodzicielstwa i odpowiedzialności.

Katarzyna Matwiejczuk jest z wykształcenia filmoznawczynią, z zamiłowania pieśniarką ludową, pisarką, dramaturżką, eseistką muzyczną i tłumaczką. Mieszka w Jedzbarku na Warmii. W swoim dorobku ma minipowieść „Jura” nagrodzoną przez olsztyński oddział SPP nagrodą za debiut roku 2016. Jest również laureatką I nagrody 28. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży za sztukę „Wnuczka Słońca”. Od 2015 roku uczestniczy w Pracowni Dramatu działającej przy Olsztyńskim Teatrze Lalek. Kamila Siwińska to absolwentka reżyserii na Akademii Teatralnej w Warszawie oraz multimediów na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jest laureatką Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepszy spektakl na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie. Zadebiutowała w Teatrze Nowym w Poznaniu spektaklem „Sophie”. Zajmuję się także fotografią.

Jak podkreśla dyrektor Jan Nowara, o wyborze „Celineczki” jako przyszłego spektaklu Teatru Wandy Siemaszkowej zdecydowała waga tematu, który podejmuje sztuka. Statystyki wskazują, że w dzisiejszym świecie coraz więcej par ma problem z posiadaniem biologicznego potomstwa. Młodzi ludzie, którzy pragną zostać rodzicami korzystają z pomocy klinik leczenia niepłodności i często decydują się skorzystać z metody sztucznego zapłodnienia. Szeroko dyskutowany i ważny społeczny problem został przez reżyserkę ukazany w sposób ciekawy, subtelny i czuły.

Kam.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4