Nie słuchajcie tylko o tym koronawirusie! Zerknijcie tu - jest tyle do zobaczenia

KATEGORIA: KULTURA / 18 marca 2020

Fot. Igor Miske/unsplash

#Zostańwdomu (ang. #stayathome) to ogólnoświatowa akcja wzywająca wszystkich, którzy mają taką możliwość do pozostania w domu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ koronawirus każdego dnia rozprzestrzenia się błyskawicznie. Aby spowolnić ten proces musimy zostać w domu. Są ludzie, dla których przymusowa kwarantanna to „nic takiego”. Spędzenie czasu w czterech ścianach jest dla nich relaksem, a wyszukiwanie sobie zajęć nie sprawia problemu. Jest jednak wiele osób, które nie lubią przebywać w jednym miejscu przez długi czas i szukają pomysłu na to, jak wypełnić sobie produktywnie i przyjemnie czas w domu.

Mamy szczęście w nieszczęściu. Dlaczego? Bo żyjemy w dobie Internetu, co oznacza, że we własnym mieszkaniu mamy dostęp do wszelkich informacji i wiedzy ze świata. Wiele instytucji kultury i sztuki umożliwia dostęp do swoich zbiorów. Dzięki stronom internetowym, aplikacjom, mediom społecznościowym istnieje możliwość, żeby „wybrać się” do muzeum, np.: siedząc w ulubionym domowym fotelu. Jeśli nie macie pomysłów na spędzanie czasu podczas domowej kwarantanny, to zapraszamy do zapoznania się z linkami poniże. „WIRTUALNE ZWIEDZANIE” przeniesie Was w niezwykły świat sztuki. Odwiedzicie miejsca, które być może pragnęliście już od dawna zobaczyć osobiście. Wybraliśmy dla Was kilka interesujących propozycji na „wycieczki” artystyczne po Polsce i nie tylko.

ZAMEK W ŁAŃCUCIE

Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych na Podkarpaciu, ale także Polsce. Dzięki stronie internetowej możecie „przejść się” po jego komnatach.

WIRTUALNE ZWIEDZANIE

MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO W WARSZAWIE

Muzeum Powstania Warszawskiego swoją ofertę przeniosło do przestrzeni wirtualnej. Za pośrednictwem profilu na Facebooku można uczestniczyć w lekcjach historii on-line i wycieczkach po ekspozycji. „Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego na żywo” – to inicjatywa skierowana nie tylko dla uczniów!

KOPALNIA SOLI W WIELICZCE

Masz ochotę na spacer wśród solnych dzieł sztuki i poznać oblicze kopalni? Bez schodzenia pod ziemie możesz przebyć trasę turystyczną tego wyjątkowego miejsca.

WIRTUALNE ZWIEDZANIE

MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU

Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru i ludobójstwa. Dzięki stronie internetowej możesz odbyć spacer po tym legendarnym miejscu.

WIRTUALNE ZWIEDZANIE

WESTERPLATTE

Wirtualny Spacer po terenie historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte poświęcony jest historii bohaterskiej obrony półwyspu. Został on wzbogacony o mapy, archiwalne filmy, relacje obrońców Westerplatte z Archiwum Polskiego Radia oraz nagrania ich wcześniej niepublikowanych wspomnień.

WIRTUALNE ZWIEDZANIE

MUZEUM GUGGENHEIMA W NOWYM JORKU

To muzeum sztuki współczesnej położone w dzielnicy Nowego Jorku. Już teraz możesz wybrać się tam na wirtualną wycieczkę.

WIRTUALNE ZWIEDZANIE

NATIONAL GALLERY OF ART W WASZYNGTONIE

To słynne amerykańskie muzeum sztuki oferuje dostęp do dwóch ekspozycji. Pierwsza z nich to wystawa mody z lat 1740–1895, która zawiera wiele odtworzonych graficznie ubrań z epoki kolonialnej. Druga to zbiór prac holenderskiego malarza barokowego Johannesa Vermeera.

WIRTUALNE ZWIEDZANIE

WIRTUALNE ZWIEDZANIE

NARODOWE MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ I WSPÓŁCZESNEJ W SEULU, KOREA POŁUDNIOWA

Wirtualna wycieczka pozwala na zwiedzenie sześciu pięter budynku pełnego sztuki współczesnej z Korei i całego świata.

WIRTUALNE ZWIEDZANIE

VAN GOGH MUSEUM W AMSTERDAMIE

Każdy fan tego kultowego malarza może zobaczyć największą kolekcję jego dzieł – w tym ponad 200 obrazów, 500 rysunków i więcej 750 osobistych listów.

WIRTUALNE ZWIEDZANIE

NATIONAL MUSEM OF ANTHROPOLOGY W MEKSYKU

Zbudowane w 1964 r. muzeum jest poświęcone archeologii i historii meksykańskiego dziedzictwa przedhiszpańskiego. Oferuje 23 sale wystawowe wypełnione starożytnymi artefaktami, w tym niektóre z cywilizacji Majów.

WIRTUALNE ZWIEDZANIE

***

To tylko niektóre z propozycji jakie można odnaleźć w Internecie. Może to odpowiedzialne siedzenie w domu to dobry czas, by ustrzec siebie i innych przed drastycznym rozprzestrzenieniem się wirusa, będzie miało dla nas osobiste korzyści. Poświęcimy czas na przyjemności, na które do tej pory nie mogliśmy samoistnie znaleźć sobie czasu. Wykorzystajmy to, że na wyciągnięcie ręki mamy dostęp do wszelkiego dobra kultury i sztuki, zaraźmy tą naszą ciekawością świata również najmłodszych. Niech czas spędzony w domu nie pójdzie na marne, a wręcz przeciwnie – niech poszerzy nasze horyzonty.

Kam.

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4