Święta w Rzeszowie będą na bogato! Miasto zapłaci za ozdoby aż 1,4 mln zł

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 23 listopada 2021

Montaż ozdób świątecznych w poniedziałek (22 listopada) na Rynku w Rzeszowie.
Fot. Karol Woliński

Rekordowe ponad 1,4 mln zł wyda Rzeszów na ozdoby świąteczne, które mają rozświetlać ulice miasta w czasie sezonu zimowego. Montaż bożonarodzeniowych dekoracji wraz z choinką na rzeszowskim Rynku rozpoczął się już w poniedziałek 22 listopada.

1,4 mln zł na dekoracje

Przetarg wygrała firma Mulitidekor z Piastowa. To Ci sami, którzy dostarczają ozdoby świąteczne do Rzeszowa od wielu lat. Władze miasta nie miały za dużego wyboru, w przetargu bowiem wystartowała tylko ta jedna, wspomniana wyżej firma. W miejskiej kasie na tegoroczne ozdoby świąteczne było niewiele ponad 1,1 mln zł. Oferta Multidekoru opiewała jednak na kwotę ponad 1,4 mln zł. Urzędnicy stanęli zatem przed dylematem czy dołożyć brakujące ponad 300 tys. zł? A może unieważnić przetarg i próbować jeszcze raz szukać wykonawcy? W tym wypadku gonił ich czas, bo w poprzednich latach montaż ozdób rozpoczynał się około 20 listopada, tak by zdążyć na 1 grudnia.

- Zdecydowaliśmy się dołożyć brakującą kwotę i rozstrzygnąć przetarg. Firma już zajęła się montażem ozdób - mówił nam w poniedziałek Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Wydawanie co roku ponad 1 mln zł, a w tym roku już prawie 1,5 mln zł na wynajem świątecznych ozdób jest różnie odbierane przez mieszkańców. Z jednej strony to tradycja, oprócz tego można powiedzieć, że ozdoby świąteczne z roku na rok wyglądają coraz efektowniej. Z drugiej strony przeznaczanie takich pieniędzy na coroczny wynajem dekoracji, w dobie kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa, wzbudza negatywne komentarze związane z takimi decyzjami władz miasta. Sytuacja tak wyglądała za prezydenta Tadeusza Ferenca i nie zmieniła się w czasie rządów Konrada Fijołka.

Już montują

Wynajem ozdób świątecznych ma rozpocząć się od 1 grudnia 2021 r., i potrwa do 31 stycznia 2022 r. Z kolei demontaż ozdób ma nastąpić do 14 lutego 2022 r. Pierwsze prace przy montażu rozpoczęły się już w poniedziałek 22 listopada. Na rzeszowskim Rynku stanęła już wysoka na 16,5 metra choinka. Ma tam też powstać szeroka na 8 m i wysoka na 6 m dekoracja wolnostojąca 3D w formie zamku z przejściem.

Dekoracje wolnostojące pojawią się też na: ul. 3 Maja, ma to być huśtawka zamknięta w lampionie, przy Skwerze Górskiego stanie bałwanek rzucający śnieżkami, przy zieleńcu na wysokości Galerii Rzeszów (ul. Marszałkowska) pojawi się św. Mikołaj na nartach, przy rondzie Jana Pawła II będzie wysepka w formie napisu „Rzeszów” okraszonego kokardą w towarzystwie prezentów i na rondzie Pobitno pojawi się ozdoba w formie prezentów z kokardami, ma ich być cztery.

Ponadto ozdoby świetlne pojawią się na Rynku (26 dekoracji na słupach oświetleniowych), ul. Kościuszki (16), ul. Mickiewicza (9), ul. Grunwaldzkiej (22), placu Farnym (słupy niskie – 3, słupy wysokie – 7), ul. Matejki (7), ul. Sokoła (9), ul. 3 Maja (41), ul. Jagiellońskiej (7), al. Piłsudskiego (22), ul. Słowackiego (14), ul. Pola (4), ul. Poznańskiej (4), ul. Marszałkowskiej (38), wiadukcie Tarnobrzeskim (6), rondzie Jana Pawła II (9), al. Cieplińskiego (36), ul. Lisa-Kuli (14), moście Zamkowym (14), ul. Grottgera (11), ul. Asnyka (3), ul. Krakowskiej (29), wiadukcie Śląskim (15), ul. Hetmańskiej (22), rondzie Żołnierzy 10 Sudeckiej Dywizji Piechoty (8), rondzie przy szpitalu MSWiA (8) i rondzie Pileckiego (1).

Wokul

Montaż ozdób świątecznych na Rynku w Rzeszowie.
Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4