Jeden escape room w Rzeszowie zamknięty. Po tragedii w Koszalinie

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 7 stycznia 2019

Fot. Pixabay.com

Po tragicznym zdarzeniu w jednym z escape roomów w Koszalinie, gdzie w wyniku pożaru zginęło 5 nastolatek, służby w całym kraju zajęły się kontrolą bezpieczeństwa w tego typu lokalach. Według udostępnionych nam przez podkarpacką straż pożarną informacji, w województwie podkarpackim znajduje się 12 tego typu lokali, z czego aż 9 funkcjonuje w samym Rzeszowie. Do poniedziałkowego popołudnia kontrolę przeszło 7 rzeszowskich escape roomów. Jeden z nich mieszczący się przy ul. Chmaja po sprawdzeniu systemu bezpieczeństwa i ewakuacji zostanie zamknięty.

- Jest przygotowywana decyzja w tej sprawie. Ten lokal jest czynny, choć właściciel escape roomu wypowiedział użytkowanie tego lokalu do końca lutego. Po naszej interwencji jest już pewność, że lokal zostanie zamknięty wcześniej z powodu zastrzeżeń co do bezpieczeństwa w lokalu - informuje mł. bryg. Grzegorz Wójcicki z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

W niektórych lokalach strażacy wręczyli właścicielom mandaty w związku z ze złym oznakowaniem lub niedrożnością dróg ewakuacyjnych.

W pozostałych do kontroli dwóch rzeszowskich escape roomach, działania kontrolne zostaną przeprowadzone w najbliższym czasie.

- Jeden z nich ma awarię ogrzewania, więc w tym momencie jest nieczynny, ale jesteśmy w stałym kontakcie z właścicielem, w przypadku drugiego lokalu właściciel przebywał poza Rzeszowem, ale w tym tygodniu na pewno przeprowadzimy tam kontrolę - twierdzi rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego Ryszard Witek zapowiedział natomiast, że w escape roomach mają również zostać przeprowadzone kontrole pod kątem sprawdzenia, czy te miejsca mają odpowiednie przeglądy jednoroczne w sprawie wentylacji. Druga sprawa, która będzie sprawdzana to legalność działania tego typu lokali pod względem architektoniczno-budowlanym.

Escape roomy to coraz bardziej popularne lokale, w których klienci przeważnie są zamykani w jednym z pomieszczeń. Aby się z niego wydostać mają za zadanie rozwiązać szereg przygotowanych zagadek czy też wykonać zadania zręcznościowe. Wszystko to w określonym przez dany escape room czasie.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4