Ławka Niepodległości w Rzeszowie? Nie, bo miasto nie dostało dotacji

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 8 stycznia 2019

Ławka Niepodległości jaka stanęła w Nisku
Fot. powiat-nisko.pl

Na 100-lecie niepodległości aż 262 gminy zgłosiło chęć instalacji na swoim terenie Ławek Niepodległości mających upamiętnić tą wyjątkową rocznicę. Ministerstwo Obrony Narodowej proponowało 80-procentowe dofinansowanie budowy ławki, ale nie większe niż w kwocie 30 tys. zł. Ostatecznie Ławki Niepodległości miały stanąć w 143 lokalizacjach w całej Polsce. Na Podkarpaciu ławki stanęły w 12 gminach, w tym w Łańcucie i w Łukawcu na terenie podrzeszowskiej gminy Trzebownisko. Okazuje się, że Rzeszów również zgłaszał chęć postawienia tego typu ławki, jednak nie otrzymał dofinansowania.

- Tak, chcieliśmy aby taka ławka u nas powstała, jednak MON nie udzielił nam dofinansowania, w związku z czym odstąpiliśmy od tej inicjatywy - informuje nas rzecznik prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki.

Samorządy, które nie otrzymały dofinansowania mogą jednak zbudować Ławkę Niepodległości na własnych koszt wykorzystując bezpłatnie licencję na zwycięski projekt. Rzeszów tego nie zrobi.

Ławki Niepodległości miały być formą upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzbudziły jednak przede wszystkim dużą dyskusję – głównie w Internecie w związku z ich wyglądem oraz użytkowaniem. O tym jak wygląda Ławka Niepodległości zdecydował konkurs. Za zwycięski projekt, który zawiera również elementy multimedialne (można dzięki nim wysłuchać m.in. nagrań związanych z odzyskaniem niepodległości, czy podładować swój telefon portem USB) odpowiada Marta Rosiak z rzeszowskiej firmy Betonovo. Jej ławka ma 2,3 m długości i 75 cm szerokości oraz 45 cm wysokości. Zrobiona jest głównie z betonu, wzmocnionego włóknami szklanymi. Ławka Niepodległości waży 1,2 tony. Jest też wyposażona w fotokod QR, który umożliwia ściągnięcie materiałów historycznych na telefon komórkowy, jak też Wi-Fi, gniazda USB i podświetlenie LED. Projekt ławki pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk.

Według zapowiedzi MON, ławki miały być nowoczesne oraz funkcjonalne, jednak według wielu opinii jakie można znaleźć w Internecie, będą one niewygodne oraz niezbyt wyszukane pod względem estetycznym. Niektórzy zwracają uwagę, że siedzisko w ławce zostało zrobione ze stali nierdzewnej, co nie będzie przyjemnym podłożem do siedzenia. Ponadto u niektórych osób duże kontrowersje wzbudziła łączna kwota dofinansowania do wszystkich ławek, która wyniosła ponad 4 mln zł.

Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiedziało na krytykę twierdząc, że o dofinansowanie do budowy ławki starało się ponad 200 gmin, co już pokazuje, że projekt mający upamiętniać rocznicę odzyskania niepodległości cieszył się dużym zainteresowaniem.

Karol Woliński

Ławka Niepodległości jaka stanęła w Nisku
Fot. powiat-nisko.pl

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4