Trwa przebudowa rektoratu UR. Inwestycja warta jest 16,5 mln zł

KATEGORIA: INWESTYCJE / 9 listopada 2020

Fot. Paweł Bialic

We wrześniu rozpoczęły się prace związane z przebudową jednego z obiektów Uniwersytetu Rzeszowskiego znajdującego się w kampusie przy al. Rejtana. Mowa tu o budynku A1, w którym funkcjonował rektorat uczelni. W ramach inwestycji wartej 16,5 mln zł, za którą odpowiada firma Baudziedzic z Rudnej Małej, wiekowy już obiekt ma zmienić całkowicie swoje oblicze. Jak informuje rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego dr Maciej Ulita, prac nie zakłóca obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa.

- Prace rozpoczęły się zgodnie z planem, nie mamy sygnałów od wykonawcy o problemach z realizacją inwestycji - twierdzi dr Maciej Ulita.

Fot. Paweł Bialic

Zgodnie z założeniami prace mają potrwać około 1,5 roku. Władze uczelni chcą aby budynek był gotowy na rozpoczęcie roku akademickiego 2022-2023.

W ramach inwestycji zaplanowano przede wszystkim nadbudowę dodatkowej kondygnacji w części wschodniej obiektu, z wyjątkiem części obejmującej aule. Do tego w planie znajduje się budowa nowej Sali Senatu, która znajdzie się nad wejściem głównym do obecnego obiektu. Oprócz tego projekt inwestycji zawiera również dobudowę klatki schodowej oraz windy.

Fot. Paweł Bialic

Modernizacja obejmie także obecne pomieszczenia budynku rektoratu. Dotyczy to obu auli wykładowych, które mają pomieścić więcej uczestników oraz zyskać nowoczesny wygląd oraz lepszą akustykę. Duża aula po przebudowie ma pomieścić 332 miejsca natomiast mniejsza aula 163 siedziska. Do tego dochodzi również remont holu głównego oraz pomieszczeń administracyjnych zajmowanych obecnie przez rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego. Powierzchnia użytkowa budynku po remoncie ma zwiększyć się z 1565 do 1860 metrów kwadratowych.

Głównym celem przebudowy jest dostosowanie części audytoryjnej i administracyjnej do obecnych standardów użytkowych, jakimi powinny cechować się tego typu obiekty.

Układ parteru odpowiada funkcji, jaką pełnią poszczególne jego części. Północna (dzisiejszy rektorat) ma charakter biurowy. Projekt nie zakłada zmian funkcjonalnych w strefie audytoryjnej, jednak wprowadza dodatkowe wejście boczne z własnym holem zlokalizowanie między obiema aulami.

Fot. Paweł Bialic

Budynek rektoratu ma również przejść całkowitą metamorfozę jeżeli chodzi o wygląd zewnętrzny. Nowa elewacja ma nadać obiektowi bardziej nowoczesny, a zarazem prestiżowy wygląd. Za projekt obiektu odpowiada pracownia S.T. Architekci z Rzeszowa.

Co ważne, na czas trwania prac, Biuro Rektora funkcjonuje w budynku D2 – tzw. Dworek – w kampusie UR na Zalesiu.

Wokul

Fot. Paweł Bialic

Wizualizacja nowego budynku rektoratu UR
Fot. S.T. Architekci

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4