Kolegium Nauk Społecznych to kolejna inwestycja UR. Jest wstępna lokalizacja

KATEGORIA: INWESTYCJE / 18 stycznia 2022

Fot. Uniwersytet Rzeszowski

Jedną z kolejnych zapowiadanych inwestycji Uniwersytetu Rzeszowskiego oprócz Szpitala Uniwersyteckiego, jest budowa nowej siedziby dla Kolegium Nauk Społecznych. Plan realizacji tego przedsięwzięcia jest - jak twierdzi uczelnia - na bardzo wczesnym etapie, ale można już powiedzieć gdzie obiekt mógłby powstać.

Plany inwestycyjne UR

Uniwersytet Rzeszowski dopiero co zakończył dużą inwestycję w postaci Uniwersyteckiego Centrum Lekkoatletycznego przy ul. Cichej. Ku końcowi zmierza również przebudowa rektoratu uczelni przy al. Rejtana. Obecnie najpoważniejszą inwestycją dla Uniwersytetu Rzeszowskiego do zrealizowania w najbliższych latach jest oczywiście budowa szpitala uniwersyteckiego. Obiekt, który ma powstać w Świlczy i działać w oparciu o struktury Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 może kosztować nawet 1 mld zł.

Inną inwestycją, o której zaczynają głośno mówić władze Uniwersytetu Rzeszowskiego, jest budowa nowego kampusu dla Kolegium Nauk Społecznych. O budowie tego obiektu wspomniał rektor UR prof. dr hab. Sylwester Czopek już we wrześniu poprzedniego roku podczas jubileuszu 20-lecia uczelni. Ostatnio przy okazji wizyty w Rzeszowie mówił o niej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak słyszymy w uczelni, plany na budowę takiego obiektu są, ale są one na bardzo początkowym stadium.

- To bardzo wstępny pomysł, chcielibyśmy zbudować kompleks, do którego przeniesiono by całe Kolegium Nauk Społecznych - zaznacza rzecznik prasowy UR dr Maciej Ulita.

Obiekt powstanie na Zalesiu?

Obecnie jednostki Kolegium Nauk Społecznych są rozsiane po całym mieście. Część instytutów znajduje się w kompleksie przy al. Rejtana, część w centrum miasta, a część na Zalesiu. Do nowego budynku Kolegium Nauk Społecznych miałby zatem przenieść się Instytut Nauk Prawnych (ul. Grunwaldzka), Instytut Nauk o Polityce (al. Kopisto), Instytut Nauk Socjologicznych (al. Rejtana), Instytut Pedagogiki (ul. Jałowego) i Instytut Ekonomii i Finansów (ul. Zelwerowicza).

Na razie, jak tłumaczy rzecznik UR, w związku z tym, że plany co do tej inwestycji są na bardzo wstępnym etapie, trudno powiedzieć kiedy może ona zostać zrealizowana oraz jaki będzie jej koszt. Jest natomiast wstępna lokalizacja obiektu.

- Dysponujemy terenami za halą sportową UR przy ul. Zelwerowicza na Zalesiu. Tam mógłby powstać kompleks dla Kolegium Nauk Społecznych - mówi rzecznik Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4