Remiza dla OSP Słocina. Strażacy nadal czekają na spotkanie z prezydentem

KATEGORIA: INWESTYCJE / 18 stycznia 2023

Zamiast upragnionej remizy jest dziura w ziemi wypełniona wodą
Fot. Paweł Bialic

Nadal nie doszło do zapowiadanego spotkania prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka ze strażakami ochotnikami ze Słociny. Rozmowy miały dotyczyć budowy wyczekiwanej od lat strażnicy dla słocińskiej jednostki. - To ważna inwestycja i szkoda że sprawa się przeciąga - komentuje jeden z rzeszowskich radnych PiS, który wspiera sprawę budowy nowej remizy.

Miała być strażnica, jest dziura z wodą

Strażacy z OSP Rzeszów-Słocina na nową strażnicę czekają od wielu lat. Obiekt jest im bardzo potrzebny, bo obecnie nie mają dobrych warunków na przygotowanie się do akcji ratunkowych. Świadczyć może o tym fakt, że część sprzętu muszą chować w prywatnych garażach.

Nowa remiza na Słocinie ma powstać przy skrzyżowaniu ul. Witolda, Paderweskiego i Powstańców Śląskich. W 2021 roku zaczęła się nawet budowa obiektu, ale wykonawca szybko wstrzymał prace, ponieważ na terenie inwestycji pojawiła się spora ilość wód gruntowych. Okazało się, że ich poziom został błędnie wskazany w sporządzonej przed rozpoczęciem inwestycji dokumentacji geologicznej.

Mimo prób wznowienia robót, ostatecznie ratusz rozwiązał umowę z wykonawcą i inwestycja w zasadzie wróciła do punktu wyjścia. Urząd Miasta zapowiadał, że nie rezygnuje z tego zadania, ale do tej pory nie ogłoszono przetargu na dokończenie inwestycji. Tłumaczono to koniecznością wprowadzenia zmian w dokumentacji projektowej.

Zadanie budowy strażnicy nie pojawiło się też w tegorocznym budżecie miasta, co zaniepokoiło strażaków ze Słociny. Prezydent Konrad Fijołek, podczas sesji budżetowej w grudniu, uspokajał że inwestycja nadal jest w planach miasta, choć nie wiadomo jeszcze ile będzie kosztować. Strażacy musieli zadowolić się tylko wpisaniem środków na realizację zadania do Wieloletniej Prognozy Finansowej.

- Na strażnicę czekamy od 12 lat, takich zapewnień jak dzisiaj na sesji, słyszeliśmy wiele i nic z tego dotąd nie wyszło. Czekamy na konkrety - mówił nam tuż po sesji budżetowej prezes OSP Rzeszów-Słocina Kazimierz Hałoń.

Tak według pierwotnego projektu miała wyglądać nowa remiza dla OSP Rzeszów-Słocina
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Spotkania jeszcze nie było

Więcej konkretów w sprawie budowy strażnicy miało paść podczas zapowiadanego przez prezydenta Fijołka spotkania ze strażakami ze Słociny oraz wspierającymi ich radnymi – Jerzym Jęczmienionką (PiS) i Mirosławem Kwaśniakiem (Rozwój Rzeszowa). Rozmowy miały odbyć się po święcie Trzech Króli (6 stycznia). Dotąd jednak do nich nie doszło.

- Spotkanie miało się odbyć w środę 18 stycznia, ale zostało przełożone przez ratusz. Teraz mamy termin na 25 stycznia, mamy nadzieję że prezydent w końcu powie nam na czym stoimy jeżeli chodzi o strażnicę - powiedział nam prezes OSP Słocina Kazimierz Hałoń.

Radny Jerzy Jęczmienionka liczy, że miasto w końcu zdecyduje się wpisać do tegorocznego budżetu pierwsze środki na budowę strażnicy.

- To ważna inwestycja i szkoda że sprawa się przeciąga, czekamy na spotkanie 25 stycznia, liczymy że miasto w końcu zawnioskuje o wpisanie środków na tę inwestycję do budżetu podczas styczniowej sesji. To jest warunkiem pozyskania dofinansowania ze środków zewnętrznych, mieliśmy zapewnienia parlamentarzystów, że będzie wsparcie na budowę strażnicy - twierdzi Jęczmienionka i przypomina zeszłoroczne deklaracje o wsparciu finansowym dla budowy remizy ze strony posła PiS Krzysztofa Sobolewskiego, który uczestniczył w uroczystościach z okazji 120-lecia OSP Słocina.

Fot. Paweł Bialic

Projekt gotowy

W ratuszu słyszymy, że dokumentacja projektowa inwestycji już została w całości poprawiona. Gotowe również jest nowe pozwolenie na budowę.

- Do ustalenia zostaje kwestia przykrycia rowu melioracyjnego przy obiekcie, ale nie przeszkadza to w samej budowie strażnicy - mówi Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Nic jednak nie wskazuje na to, że pieniądze na budowę strażnicy mogą pojawić się w propozycji zmian budżetowych na styczniowej sesji. Urzędnicy tłumaczą, że na razie trwa szukanie środków na tę inwestycję. Poprzednio miała ona kosztować około 5 mln zł. O tym, że taka kwota na pewno nie wystarczy mówił jeszcze w grudniu prezydent Konrad Fijołek.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4